1. února 2021 00:01

5 nejzajímavějších dokumentů posledních let

Realita někdy může být divnější než fikce...

Už v sobotu večer se vám na Prima COOL představí Nejsledovanější – svěží dokument, který stopuje lesk i bídu české youtuberské scény. Pokud máte dokumenty stále spíše za cosi, co popisuje jenom „přírodovědecké skutečnosti“ jako na ZOOMu, možná vás Nejsledovanější překvapí. V ranku unikátních dokumentů má však spoustu konkurence – vzpomněli jsme proto na šestero dalších dokumentárních bijáků z posledních let, které ukazují, že je realita často divnější než fikce.

05) Waste Land

Na okraji Rio de Janeira nejsou k vidění jenom vilky předměstí, továrny a slumy, ale i oblast zvaná Jardim Gramacho – největší skládka na světě! Nejde jen o místo, kam se vozí odpad. Muži i ženy tu den co den prosévají to, co naše civilizace odhodila, ve snaze nalézt něco cenného. A celou bizarní, špinavou i nezbytnou stránku naší civilizace popisuje šest let starý dokument Waste Land. Mohlo by se zdát, že biják s takovou premisou jen moralizuje – ve skutečnosti je však Waste Land překvapivě povznášející podívanou, která vás nedonutí jen uvažovat nad tím, co a kam vyhazujete.

04) Valčík s Bašírem

Válka je vždycky stejná – to ale neznamená, že je na ni vždycky stejný pohled! Valčík s Bašírem je v zásadě klasický válečný dokument shrnující zkušenosti mladíka v krvavém (a zapomenutém) konfliktu Blízkého východu. Co jej odlišuje od konkurence, je jeho vzhled. Namísto výletů na místa někdejších bitev jsou vzpomínky ztvárněny proklatě kvalitní komiksovou formou, a to včetně tváří dalších veteránů. Vzhledem k tomu, že Valčík s Bašírem ztvárňuje válečnou zkušenost jako vrchovatě surrealistický zážitek, padne forma k výsledku jako ulitá!

03) Podvodník

Popojedeme do trochu osobnější roviny. Podvodník stopuje echt netradiční příběh zmizení a údajného (!) nalezení chlapce z Texasu. Dítě, které zmizelo ve věku 13 let, se o tři a půl roku později našlo v jižním Španělsku. Respektive: tvrdilo o sobě, že jde o ztraceného Američana. Rodina si znovunalezeného mladíka rychle přisvojila a vůbec jí nevadilo… že na první pohled vypadal zcela odlišně. Jak se později ukázalo, šlo totiž o podvodníka! Story, která působí spíše jako něco z Krajních mezí, by tak byla zajímavým námětem na dokument, i kdybyste ji slyšeli jen na pavlači.

02) Searching For Sugar Man

Největší rocková ikona 70. let, o které jste nikdy neslyšeli – tak si říká Rodriguez, dnes starý štamgast detroitských barů, půlstoletí nazpět potenciální stoupající hvězda hudebního světa. Jak a proč mu jeho kariéra nakonec nevyšla? Mohl se vážně stát americkým Johnem Lennonem? Nebo je to celé jenom habaďůra? Searching For Sugar Man řeší vše z toho a ještě mnohem víc způsobem, který by prostě ani zdaleka tak dobře nefungoval v jiném formátu než v tom dokumentárním.

01) Způsob zabíjení

Způsob zabíjení tlumočí v zásadě podobné myšlenky jako Valčík s Bašírem – a to včetně surrealističnosti války. Přesto jsou zde dva rozdíly, pomineme-li absenci komiksového vzhledu. Zaprvé, namísto války dokument popisuje masové vraždy, které se v 60. letech odehrávaly na Filipínách s posvěcením místní vlády. A zadruhé – namísto řadového vojáka sledujeme vše skrze vzpomínky jejich vlastního pachatele. Výsledek působí dojmem, kdy nevíte, jestli se ve většině scén máte smát, plakat anebo si jít vyprázdnit žaludek. Něco takového zkrátka umí jedině realita.

Nejsledovanější začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:45.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný