29. dubna 2024 00:04

5 nejzábavnějších sci-fi blockbusterů všech dob: Od Avengers k Transformerům

Vypněte mozek, zapněte zábavu!

V neděli večer oslavíme (těžce mimo termín) Den nezávislosti, na COOL totiž dorazí stejnojmenná sci-fi z roku 1996. Jen málo snímků v historii blockbusterů se může řadit mezi podobně vyváženou stravu – Emmerichův biják můžete kritizovat pro jeho slaboduchost, ale stejně vás nakonec patos a emoce zas a znovu strhnou jako kdykoliv předtím. Existují nějaké další filmy, které umí napnout, pobavit i zahřát u srdíčka? Tady máte Den nezávislosti v obklopení té nejhezčí žánrové společnosti.

Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje

Jestli hledáte film, který pojem blockbuster definoval, nehledejte dále. Nová naděje v roce 1977 nenabídla jenom fajn dobrodružství, ale celou předalekou galaxii jako svět, do něhož se lze na dvě hodiny ponořit – a diváci jí to oplatili nehynoucí věrností!

Jurský park

Vzpomněli bychom na jiné enviromentální blockbustery, nabízí se třeba Avatar, že ano. Jenže Jurský park se obešel bez otravně zjevné reklamy na ekologii, bez zázračného řešení na konci i bez megalomanských válečných scén. Svého druhu šlo o intimní drama, jenom jej navíc poháněli dinosauři, kteří vypadali jako živí!

Den nezávislosti

Den nezávislosti kdysi vydělal ranec peněz, jeho slabším místům se ale mnozí smějí dodnes. Jenže Emmerichova tehdejší formulka blockbusteru prostě velmi dobře fungovala – kopírovali ji ostatně mnozí následovníci včetně Armageddonu a Godzilly, ale i série Transformers nebo Emmericha samotného v letošním pokračování Dne nezávislosti. Jenže originál je přece jen pouze jeden.

Transformers

Michael Bay se blýskl kupou výborných filmů, největší revoluci ale přinesl prvními Transformery. Jistě, další díly tuhle značku dost rozmělnily. Jednička je však precizně vyváženým mixem humoru a kulervoucí akce, jenž stále platí za špičku popcornového řemesla.

Avengers

Blockbustery mohou být chytré, temné, nenásilné. Nejúspěšněji se však modelu Dne nezávislosti v moderní éře přiblížili první Avengers. Parta superhrdinů v nich zastavuje mimozemskou invazi o dost jinak, nikdy se však nebere přespříliš vážně. A byť v průběhu filmu stoprocentně umírají stovky kolemjdoucích, diváci se necítí zle za to, že se u toho všeho pojídá popkorn. Přesně to je totiž esence blockbusteru!

Den nezávislosti začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný