21. prosince 2018 18:10

Ratatouille a spol.: 6 nejzábavnějších filmů o jídle a vaření

Bon appetit!

Vynálezce Flint se vrací a spolu s ním i báječný svět plný jídel. Co přesně to znamená? No přeci animák Zataženo, občas trakaře 2, který na Prima COOL uvidíte na štědrovečerní pondělí v 19.20. Ale pozor, tentokrát je něco jinak - po evakuaci města v prvním díle se Flint a jeho parta vrací na zdejší území, jen aby objevil, že jeho mašinka začala z pokrmů vytvářet zvířata. Obživlé okurky, tacodýlové a další havěť tu budou ještě vypečenější, než by se čekalo. Nejde však o jediný snímek podobného druhu, u něhož se vám můžou sbíhat sliny!

06) Zataženo, občas trakaře

Většina komedií o vaření vychází z reality - a pak je tu Zataženo, občas trakaře, které se rozhodlo tomuto protivnému trendu říct "Ne". V animáku o podivínském vynálezci, jehož obskurní pokusy obyvatelům místního městečka jenom otravují život, se objeví mašina na výrobu jídla z vody. V duchu předešlých katastrof jiných vynálezů se ale její vývoj neobejde bez problémů (zakončených vystřelením mašiny do nebe...), načež začnou z oblohy sněžit hamburgery. V tu chvíli je jasné, že se Flintu Lockwoodovi konečně podařilo vyrobit udělátko, z něhož budou lidé mít radost (a zvýšený cholesterol). Prvním kulinářským projevem počasí však vynález neskončil a na město se začnou řítit nevídané pohromy v čele se špagetovými tornády! Jinými slovy, zdejší kombinaci jídla, nadšení pro pokrok a děje katastrofického filmu jen tak někde nenajdete!

05) Šéf

Jona Favreaua zná většina lidí jako toho týpka, co natočil první dva Iron Many (a střihl si v nich roli Tonyho bodyguarda Happyho). Poté, co pomohl nakopnout rozjezd marvelovek, byl však Favreau jako režisér prakticky vyhořelý. Natáčení studiových produkcí tak velkých a drahých, jako průměrná mise na Měsíc, zkrátka jednoho semele. Čtyři roky nazpět se tak vrátil ke kořenům - napsal, zrežíroval a zahrál si hlavní roli v relativně malé komedii (Scarlett Johansson a Robert Downey Jr. jsou jen ve vedlejších rolích!), jejíž námět zní (s přihlédnutím k Favreauově genezi) docela povědomě. Zdejšího šéfkuchař Carl Casper tu totiž opustí svou luxusní práci a rozhodne se vrátit ke kořenům řemesla - pořídí si pojízdné bistro a znovu hledá svou lásku k jídlu, životu a vůbec všemu pozitivnímu...

04) Křidýlko nebo stehýnko

Pokud bychom vás rozřízli a spočítali vám přes 30 letokruhů, existuje solidní šance, že pro vás Křidýlko nebo stehýnko kdysi bylo ultimativním Filmem O Vaření. De Funèsův biják z roku 1976 totiž tuzemské televize pouštěly zhruba stejně často jako večerní zprávy. Přesto by byla chyba jej nezmínit - příběh o slavném labužníkovi, který kradmo večeří v nejrůznějších podnicích, aby každoročně zhodnotil lesk a bídu francouzské gastronomie, vlastně inspiroval hlavního záporáka z Ratatouille! De Funèsova komika je navíc nesmrtelná (bohužel na rozdíl od něj), a o co víc se svět oproti roku 1976 změnil, o to víc zůstávají kulinářské potěchy víceméně stejné. Místní filipika na tovární jídlo je vlastně jen a jen aktuálnější...

03) Dokonalý šéf

Zatímco Šéf ze světa gastronomie s radostí utekl, Dokonalý šéf Adam Jones s tváří Bradleyho Coopera v ní bojuje až do zemdlení! Ačkoliv má na kontě již dvě Michelinské hvězdy, rozhodne se ulovit třetí - předtím ale musí nejen otevřít vlastní podnik, ale i zápasit se starými démony. Dokonalý šéf vlastně není ani tak film o vaření jako spíše o ctižádosti, o to zajímavější však je. Ukazuje totiž, jak univerzálním tématem vaření toho, co si pak napereme do nácka, vlastně je.

02) Láska na kari

Střetnutí drahé "posh" kuchyně s menším a špinavějším, ale tak nějak lidštějším stylem vaření je v kulinářských filmech tradičním tématem. V Lásce na kari se takto dostane do střetu luxusní restaurace pod vedením Helen Mirren s miniaturním indickým bistrem, které se rozhodne usídlit hned naproti její restauraci! Duel francouzské elegance a indické drzosti tu však nebude mít příliš krutou podobu, ba naopak - Láska na kari je tak pohodový film, že by se z fleku mohl sbalit a odjet trsat do Woodstocku!

01) Ratatouille

Animákem o vaření jsme začali a musíme jím i skončit - v této generaci snad totiž neexistuje lahodnější biják než pixarovka Ratatouille! Je to paradoxní, protože film vlastně vypráví o geniální kryse, která začne pro své vaření využívat lidského hostitele - zdejší líbezná atmosféra nadšení pro vaření pokrmů (stejně jako parádní vizuální reprezentace ohňostroje chutí) však tím spíše musí své diváky přimět k lásce k jídlu. Je možné, že digitální pokrmy zkrátka vypadají tak nějak přitažlivěji než pokrmy reálné. Nikoliv nadarmo jsou tak Ratatouille a Zataženo, občas trakaře naprosto ideálními filmy o vaření!

Zataženo, občas trakaře 2 začíná na Prima COOL na štědrovečerní pondělí v 19.20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný