7. prosince 2020 00:10

11 nejzábavnějších filmových poldů: Od Johna McClanea k Franku Drebinovi

Někteří muži zákona a humoru nás nikdy neomrzí. Komu se s bouchačkou a hláškami dařilo nejvíc?

V pátek večer se na COOL prostřílí akční komedie Superpoldové 2. Nezávislý biják navazuje na kultovní Superpoldy z roku 2001 a stejně jako tehdy tu sledujeme partu staniční dálniční policie, jejíž členové vypadají jako čelní absolventi zvláštní školy. Něco je však v reálu osvědčený recept na komedii s policajty v hlavní roli už pěkně dlouho – jak ostatně dokazuje náš policajtský seznam...

11 + 10) Schmidt a Jenko

Hned v úvodu se dostáváme do prekérní situace – většina filmových poldů je totiž zábavná jen v tandemu. Popojeďme ale k jádru pudla. Dvojice z Jump Street 21 je samozřejmě inspirována řadou kolegů níže, k původnímu mixu ale přidává o něco víc moderní imbecility a metahumoru oproti starším elegánům. Inu, taková je však doba a ověřený recept!

09 + 08) Angel a Butterman

Rovněž z duo z Jednotky příliš rychlého nasazení příliš rozumu nepobralo – ačkoliv tentokrát s kapkou britské elegance oproti američtějšímu brutalismu. Opět je to ale důsledek toho, že jak Jump Street 21, tak i Jednotka navazují na starší policejní šlágry. Pokud se tak chceme podívat na dřeň klasickým policejním komikům, od kterých se odpichují moderní komedie – včetně Superpoldů 2 – musíme jít dále...

07) Carey Mahoney

Jedním z prvních klasických příkladů je hlavní komik z původní Policejní akademie. Tady se dostáváme k jednomu z Pacientů Nula policejních vtípků – a vidíme trochu flákače, trochu grázla, ale nakonec přece jen dobrosrdečného Muže Zákona, jemuž bychom se ovšem v reálu asi báli svěřit i hlídání supermarketu, natožpak práva a zákonů. Jenže bez toho by holt nebylo vtípků...

06 + 05) Axel Foley a Billy Rosewood

Filmoví poldové jsou samozřejmě zároveň trochu hlupáčci díky tomu, že jsou záměrně kombinováni v nesourodých dvojicích. Tenhle žánr buddy komedií jde dále za Policajta z Beverly Hills, ale právě drsňácký kecal Alex Foley a jeho bohatý elegán Billy jsou jedním z prvních příkladů, proč protiklady v detektivce vedou k humoru.

04) Lt. Frank Drebin

Pak je tu samozřejmě ještě jeden starý příklad naznačující, že subžánr „tupého policisty“ je mnohem starší – v Bláznivé střele jsme si to možná jen neuvědomovali, jelikož Leslie Nielsen svého kultovního detektiva hrál ve věku, kdy jsme jeho výstřelky měli za projev počínající senility.

03 + 02) Riggs a Murtaugh

I legendární duo ze Smrtonosné zbraně spolu zezačátku ladí asi jako vanilková zmrzlina a letadlová loď třídy Nimitz. Tahle série ale navždy zůstane prototypem dobré akční komedie, již některé filmy kopírují spíše co do akce, jiné spíš co do komedie. Její DNA je nicméně znát na spoustě dalších bijáků!

01) John McClane

Tím nejzábavnějším mužem zákona je však samozřejmě John McClane! Tentokrát nehledejte žádnou podobnost se Superpoldy, jen jsme holt museli hlavního hrdinu našeho nejoblíbenějšího vánočního filmu propašovat i do tohoto seznamu. Hlášek na to ostatně vysypal z rukávu dostatek, no ne?!

Superpoldové 2 začínají na Prima COOL v pátek ve 22:20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný