11. ledna 2021 00:05

5 nejzábavnějších filmových idiotů: Od Zoolandera k Blbýmu a blbějšímu

Bez prostáčků by některé filmy jednoduše nefungovaly...

V sobotu večer na COOL dorazí Návrat blbýho a blbějšího. Mohlo by se zdát, že jsou filmy o jednodušších postavách spíše unikum, opak je však pravdou. Poznejte na pěti z nich, že ve skutečnosti na bedrech idiotů leží ty nejvýznamnější filmové zážitky.

05) Ed a H. I. McDunnough (Potíže s Arizonou)

Proč mají diváci rádi filmové prosťáčky, je jasné – každý se rád zasměje cizímu neštěstí. Ale proč je mají rádi filmaři? Nejlépe to ilustruje duo vidláků z Raising Arisona, tedy filmu, v němž pár hlupáků unese cizí dítě, protože nemůže mít své.

Většina z nás by si na jejich místě začala načítat o adopci, metodách léčení neplodnosti nebo si pořídila pár koček. Jenže z toho by nebyl zajímavý film! Raising Arisona pádí k zábavným zvratům právě díky tomu, že jsou hrdinové koncentrátem špatných rozhodnutí.

04) Derek Zoolander (Zoolander)

I proto diváci nakonec filmové prosťáčky mají vlastně rádi. Připomínají nám leccos z nás samotných. Pokud samozřejmě filmaři nepoužívají prosťáčky jako prostředek podporující jejich story. Jako v Zoolanderovi.

Tenhle film o krásném (podle postav) modelovi, jenž se připlete k bizarní konspiraci modelingových agentur, je parodie jako Brno – a kdokoliv, kdo se na benzínce nepolévá naftou, by mu to musel vytknout. Ale bez Einsteina v hlavní roli jde všechno snáz. Zdejší spiknutí navíc mělo pravdu v tom, že tenhle typ prostých postav má na to dobýt svět.

03) Homer Simpson (Simpsonovi)

Mysleli jste, si, že přeháníme, co? Naopak. Doposud jsme tu měli samé mimoně z relativně méně známých filmů. Ale Homer Simpson? Ikona popkultury posledních tří dekád? Někdo, kdo po Michaelu Jacksonovi převzal štafetu tváře, kterou rozeznají všichni od Austrálie po Zimbabwe? Ano, i Homer se řadí mezi filmové idioty (protože byl kromě seriálu i v celovečeráku – ha!).

Možná nám to už ani nepřijde, protože Homer za zhruba miliardu dílů Simpsonových dosáhl více úspěchů, než kolik jich získá kdokoliv z nás. Ale pokud se někdo podívá do vesmíru jenom kvůli tomu, že jde o blbce, je jasné, odkud vítr doopravdy vane...

02) Lloyd a Harry (Blbý a blbější)

Minimálně jeden snímek například udal trend komedie na dalších 15 let. Blbý a blbější je totiž první moderní nechutnou komedií – pět let před Prcičkami!

Je to také film, jehož hrdinové mají dost možná záporné IQ. A zároveň jde o komedii, která Jimu Carreymu dopomohla ke statusu mezinárodní hvězdy. Jak vidno, s trochou hlouposti můžete ujít pořádně daleko! A to ještě není vše – idiot je též v hlavní roli nejlepšího filmu dějin.

01) Forrest Gump (Forrest Gump)

Jenom jeden prostáček je ale ten nejprostší. Forrest Gump je spolu s Vykoupením z věznice Shawshank označován za jeden z nejlepších filmů všech dob – alespoň vám to řekne více diváků, než kolik kdy vidělo Občana Kanea. Kontumačně tedy mají pravdu.

Jeho hlavní, dobrosrdečný mimoň, si ocenění ovšem rozhodně zaslouží. Forrest tu není jeden typ výrazné postavy, je námi všemi. Někdo, kdo se nechává vláčet dějinami, aniž by se jimi nenechal znechutit. Jenom díky tomu zdejší story o druhé půlce 20. století (na rozdíl od Benjamina Buttona) tak dobře šlape pro široké divácké masy. A to je idea tak chytrá, že ji může doručit jenom ten největší blbec.

Návrat blbýho a blbějšího začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný