21. června 2021 02:10

11 hitů, které držely pozici nejvýdělečnějšího filmu všech dob

Co všechno se zařadilo mezi největší filmové továrny na peníze?

V neděli večer začíná na Prima COOL epická sci-fi Avatar. Ať už vás příběh z Pandory zasáhl do srdéčka či naopak zabolel na mozku, nelze popřít, že jsou mimozemští domorodci Na’vi unikátní továrnou na peníze. Status nejvýdělečnějšího filmu všech dob převzala od Avatara v červenci 2019 čtyřka Avengers... jen aby modrásci z Pandory v březnu 2021 vrátili úder. V minulosti si pak tuhle štafetu předalo devět dalších bijáků. Znáte všechny historické rekordmany?

11) Zrození národa

Asi jen málokdo si dnes z dlouhé chvíle pustí Zrození národa. I přesto byl ale tento tříhodinový opus o tom, jak skvělí lidé z Konfederace bojovali se zlými černochy, od roku 1915 do roku 1940 nejúspěšnějším filmem dosavadních dějin.

10) Jih proti Severu

Následně žezlo převzal opulentní Jih proti Severu, jenž kraloval mezi lety 1940 až 1966. Není bez zajímavosti, že jde o opět o historickou látku, a opět také o látku řešící americkou občanskou válku. Víc než cokoliv jiného to ilustruje tehdejší obří sílu americké kinematografie.

09) Za zvuků hudby

Mezi lety 1966 až 1972 došlo na kolaps starého Hollywoodu, to však neznamená, že se filmy přestaly natáčet. Za zvuků hudby je dnes již pozapomenutý muzikál, který získal absolutní prvenství v tzv. hladových letech.

08) Kmotr

Pomineme-li unikátní situaci, kdy i Za zvuku hudby následně na rok přeskočil starý Jih proti Severu (!), následně štafetu převzal první Kmotr. Stalo se tak mezi lety 1972 až 1976 s drsnou gangsterkou, která by za starých časů Hollywoodu byla nepředstavitelná.

07) Čelisti

Na obzoru byl již nový Hollywood a Čelisti toho byly optimálním příkladem. Jejich kralování trvalo jenom dva roky (mezi lety 1976 až 1978), navždy však pozměnilo svět hororů i filmu jako takového – tím, že nám Čelisti daly Stevena Spielberga.

06) Star Wars

Tou pravou hvězdou nového typu blockbusteru nicméně byly Hvězdné války! Jejich vláda trvala od roku 1978 do roku 1983, inspirovala davy fanoušků i kopírovačů a jde mimochodem o první (ale nikoliv poslední) filmovou sérii z tohohle seznamu, která je dodnes aktivní.

05) E.T. – Mimozemšťan

Také vám přijde, že si filmy předávaly štafetu příliš rychle? Připravte se na zpomalení – po Star Wars si E.T. – Mimozemšťan užíval postavení nejvýdělečnějšího bijáku od roku 1983 do roku 1993, tedy po celou dekádu!

04) Jurský park

Po dalších pět let svět ošálili digitální dinosauři ve Spielbergově Jurském parku, jenž se na tržební špici držel mezi roky 1993 až 1998. Jurský park je druhým bohatým pánem na holení, který stále plodí pokračování. Rovněž se jedná již o třetí Spielbergův film v seznamu!

03) Titanic

Zatím poslední dlouhou periodu si užíval Titanic. Jeho „katastrofické kvality“ a všeobecně populární zápletka mu získaly první místo od roku 1998 až do roku 2010. Také s tímto filmem se pojí nepřehlédnutelný unikát – jde totiž o první ze dvou zásadních tref Jamese Camerona.

02) Avatar

V roce 2010 přebral rekord Titanicu Avatar. Velkou slávu mu tehdy vydobylo hlavně kreativní využití 3D efektů, opět však kralovala i zápletka, kterou pochopí snad každý člověk na zeměkouli. Následně to dlouho vypadalo, že astronomické tržby 2,79 miliardy dolarů jen tak něco nepřekoná. V roce 2019 ale modrásci přece jen našli svého pokořitele.

01) Avengers: Endgame

Čtyřka Avengers nakonec přelezla Avatara o pouhých 7 milionů dolarů. Stalo se tak v červenci 2019 a bylo k tomu zapotřebí, ehm... jednadvaceti filmů, které Avengers: Endgame připravily půdu k tomuhle triumfu. V březnu 2021 se však Avatar vrátil do kin a vzal si pozici nejvýdělečnějšího filmu všech dob zpátky, takže... se Avatar 2 nakonec bude měřit se svým předchůdcem, a ne s velkou rozlučkou dvou superhrdinských ikon.

Avatar začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný