21. června 2021 02:03

5 nejvýdělečnějších filmů všech dob, které mnohokrát znásobily svůj rozpočet

Byznys není jen o výdělcích. Nesmírně důležité jsou i náklady!

Nedělní večer bude na COOLu patřit Avatarovi – podíváme se tak na dalekou Pandoru s nejvýdělečnějším filmem všech dob. Avatar je s tržbami 2,85 miliardy dolarů kousek před Avengers 4 (2,79 miliardy) a daleko před Titanicem (2,20 miliardy) i sedmými Hvězdnými válkami (2,07 miliardy). Jenže je výdělek a výdělek – i když Avatar vydělal obří balík, nestál zrovna málo a měl ohromně drahou kampaň. V poměru rozpočtu a výdělků tak patří patero nejvýdělečnějších filmů docela jiným projektům.

05) Insidious

Rozpočet: 1,5 milionu

Výdělek: 34 milionů

Je to tak – co do efektivity budeme v tomto přehledu mít tu čest především s béčkovými bijáky, které měly směšně malý rozpočet, ale vydělaly desítky milionů. Což z nich technicky činí nejvýdělečnější filmy historie! Na prvním místě od konce je Insidious, nenápadný horor, jehož záporák vypadá jako Darth Maul a v polovině filmu do jeho kulis dorazí Krotitelé duchů. Fakt. Nejde však o jediný horor našeho seznamu…

04) God's Not Dead

Rozpočet: 1,15 milionu

Výdělek: 31 milionů

Na další pozici totiž čeká něco mnohem děsivějšího – křesťanský film s Kevinem Sorbem! Podobně jako Utrpení Krista i God’s Not Dead vydělal na poměrně velké a extrémně věrné komunitě věřících. I průměrný nezávislý biják tak vydržel v amerických kinech dechberoucích 20 týdnů! A jak je to s tím Kevinem? Inu, bývalý Herkules se posledních letech definitivně stal přívržencem fundamentálních proudů křesťanství. Z toho by Zeus neměl radost!

03) Pomáda

Rozpočet: 6 milionů

Výdělek: 184 milionů

Dost možná největší a nejznámější jméno našeho seznamu patří muzikálu Pomáda, který na konci 70. let udělal celosvětovou hvězdu z Johna Travolty a padesátkových účesů. Pomáda toho dosáhla kombinací směšně malého rozpočtu, který beztak padl jenom na tužidlo a vyleštění vozidel z vrakovišť a globální popularitu – kdybychom měli přičíst navíc honoráře za písničky, Pomáda by se dost možná vyšvihla na místo první. Ale to bude patřit docela jinému poděsu.

02) Petr Pan

Rozpočet: 4 miliony

Výdělek: 139 milionů

Popojedeme k pramálo známému, ale ve své době extrémně populárnímu Petru Panovi z roku 1953. Tato animovaná Disneyovka přišla akorát v éře, kdy byly klasicky kreslené filmy ještě velmi populární, ale zároveň už byly metody animace natolik promakané, že bylo možné je realizovat na „průmyslové škále“. Ve výsledku tak snímek stál (na tehdejší animák) hodně – ale zase ne tak moc na to, jaké hory zlata pak přivedl z celého světa nazpět!

01) Paranormal Activity

Rozpočet: 450 tisíc

Výdělek: 89 milionů

Tramtadadá – nejvýdělečnější film historie v poměru ceny k výdělkům je Paranormal Activity. Tedy snímek děsivý zejména tím, že jsou v něm speciální efekty prováděné pomocí modulátoru hlasu a špagátků, a jehož zápletka se odehrává na tak malém prostoru, že i cesta do krámu pro rohlíky je vedle toho epickým putováním. Horory však mají extrémně věrné fanoušky a Paranormal Activity si tak dovedlo vydělat na dvě další pokračování!

Avatar začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný