8. května 2023 00:03

4 nejúspěšnější animované série všech dob: Vydělal víc Shrek, nebo Doba ledová?

Dost možná vás překvapí, která animovaná série vydělala nejvíc peněz.

V neděli večer se na COOL probojuje slavný Shrek Třetí. Pohádkový animák, který si utahuje z klišé svého žánru, tentokrát Shreka postaví před riziko vladaření – papínek Fiony je totiž jednou nohou pod drnem, takže akutně hrozí, že se Fiona se Shrekem stanou královskou dvojkou! To se však našemu zlobrovi vůbec nepozdává a vydá se najít Fionina bratra, mladého floutka Artuše, aby za něj takovou robotu převzal. Pokračuje tak shrekovská sága, která se řadí mezi komerčně nejúspěšnější animáky všech dob – s kým se však série dá srovnat? Mrkli jsme na čtyři nejúspěšnějších animované série, které už zvládly překročit třímiliardové tržby.

06) Série Toy Story

Celkové světové výdělky: 3,3 miliardy dolarů

Je to paradoxní, ale ačkoliv je za krále animáků považováno studio Pixar, mezi čtyřmi nejvýdělečnějšími má jenom jediné želízko v ohni! Jedná se však o ságu Toy Story, jejíž první díl ve své revolučnosti celý žánr digitální animace vlastně odpálil. Není proto překvapivé, že zrovna toto jméno zajistilo třetí pozici v rekordních výdělcích. Pokud však nic jiného, skoro úplná absence Pixaru mezi nejúspěšnějšími bijáky krásně ilustruje, že originalita pixarovských filmů se zdaleka ne vždy snoubí s popularitou u masového publika.

04) Série Doba ledová

Celkové světové výdělky: 3,2 miliardy dolarů

Doba ledová přinesla partu sympatických zvířátek v neotřelém prostředí, a ačkoliv z ní historikům a biologům vstávaly vlasy hrůzou na hlavě, dala život vlastní sérii o celkem pěti filmech. Mluvící zvířátka jsou zkrátka velmi dobrý recept na úspěch – tím víc, čím víc méně namluví samotné lidské postavy. Nemějme to však animovaným velkofilmům za zlé, digitální animátoři jsou cháskou z duše nenávidějící charaktery, které připomínají skutečné lidi. Právě takové jsou totiž na animaci o dost náročnější než mamuti nebo veverky...

02) Série Shrek

Celkové světové výdělky: 4 miliardy dolarů

Nejmilejší zlobr světa trůní na druhém místě, což věru není špatná pozice! Nejenže může Shrek konkurovat ve výdělkům mnoha věhlasným hraným sériím, ale navíc přinesl alespoň trochu netradiční náhled na klasické pohádky. Ve světě plném králů a princezen se neotřelý přístup Shreka vyplatil a série dala vzniknout doposud čtyřem dílům a dvěma kočkovitým spin-offům.

01) Série Já, padouch

Celkové světové výdělky: 4,6 miliardy dolarů

Na samotném trůn však sedí Gru, utajený superpadouch toužící po loupeži Měsíce, z níž by se i agentovi 007 zamotala hlava! Já, padouch poněkud příhodně ke své zápletce i hlavnímu „hrdinovi“, platí za nejúspěšnější animák moderní éry – a opět potvrzuje, že kombinace parodie na starší žánry spolu s umně napsanou zápletkou umí vyloženě divy. Přístup filmařů ve vymýšlení vedlejších komických postaviček navíc nese ovoce v rámci spin-offové série Mimoni, která může skrze pokračování (zatím vznikly dva díly) dost dobře nést zlatá vejce ještě po celou následující dekádu.

Shrek Třetí začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný