11. ledna 2023 17:45

Největší filmová katastrofa roku? Všechno je prý jinak, než se zdá

Velkofilm režisérské legendy se údajně utápí v chaosu. Jenže jak je to doopravdy?

Vysněný film legendárního režiséra Francise Forda Coppoly (trilogie Kmotr) s názvem Megalopolis se zhruba v polovině svého natáčení ocitl v naprostém chaosu a na pokraji zkázy. Zprávu přinesl prestižní Hollywood Reporter s tím, že v nákladné sci-fi skončilo celé oddělení vizuálních efektů a s nimi odešlo i mnoho dalších klíčových výtvarníků a řemeslníků. Hrozí tak, že film nebude vůbec dokončen.

V případě Coppoly nejde o zdaleka první takový případ. Podobné trable provázely jeho Drákulu (1992) a zejména pak válečný epos Apokalypsa (1979), jehož produkce prý v mnohém připomínala šílenství, které pak mohli vidět diváci na plátně. Přesto se dnes hotový film řadí do zlatého fondu kinematografie.

V případě Megalopolis to však bude složitější. Coppola si novinku v podstatě celou platí z vlastních prostředků, kvůli čemuž prodal i své kalifornské vinice. Jelikož rozpočet hrozí výrazným překročením plánovaných 120 milionů dolarů, rozhodl se pro radikální řez. Chce opustit technologii zadní projekce StageCraft (používanou třeba v seriálu The Mandalorian nebo marvelovce Thor: Láska jako hrom), točit zbytek před zeleným plátnem a scény dodělat až v postprodukci. Propustil proto celé trikové oddělení a chce na ně najmout zcela nový tým.

Divoký krok teď pro Deadline hájí třiaosmdesátiletý režisér i jeho herecké hvězdy. „Všem těm drbům se jen směju a pochybovačům vzkazuji, ať si počkají, a uvidí... Snažíme se udržet náklady. Nikdy jsem nedělal s týmem, který je tak pracovitý a je ochoten hledat skrytá a neobvyklá řešení... Držíme se natáčecího plánu, herci i natočený materiál jsou skvělí. Nechápu, co tady kdo řeší,“ reagoval Coppola pro Deadline a zdůraznil, že natáčení skončí dle původního plánu na jaře 2023.

Podobně to vidí i hlavní herecká hvězda filmu, Adam Driver:Všechno tady je v naprostém pořádku. Nevím, o jakém place se ve zmíněném článku mluvilo, ale není to tento. Byl jsem už na placech, které jsou chaotické, ale tenhle k tomu má hodně daleko.“

Driver taky zdůraznil, že ho inspiruje Coppolovo zapálení a soustředění. Podobnou energii dle vlastních slov cítí i ze štábu, oddělení kostýmů nebo z ostatních herců. „Nikdo se neupsal tomuto filmu s očekáváním, že půjde o konvenční proces. Čekali jsme pravý opak, abychom mohli vytvořit něco unikátního... Je to snaha a riziko, za která by měl být Francis oceňován, a ne mylně nálepkován jako problémový,“ zdůraznil Driver.

Kromě Adama Drivera ve filmu uvidíme ještě Nathalii Emmanuel, Jona Voighta, Foresta Whitakera, Laurence Fishburnea, Aubrey Plazu nebo Shiu LaBeoufa. Scénář napsal Coppola na motivy filmové klasiky Metropolis (1927). Vypráví příběh lidí snažících se vizionářským způsobem přestavět město zničené katastrofou. Má být o lásce, zradě a schopnosti lidí vyléčit se s pomocí víry a naděje z každé tragédie.

Zdroj: The Hollywood Reporter, Deadline

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný