26. června 2023 00:05

7 nejúžasnějších filmových monster, která nevznikla v počítači: Od Predátora k vetřelčí královně

Praktické triky na špičkové úrovni jednoduše nestárnou...

V neděli večer vás na COOLu očaruje netradiční ruská fantasy Zapovězená říše. Tenhle východní Van Helsing o odříznuté vesnici, v níž se místní obávají pradávného zla, sází na docela jinou atmošku než typická anglo-americká fantasy. A součástí toho jsou i „retro“ triky, které nevznikají ve světě jedniček a nul. Na počest Zakázané říše jsme vzpomněli na všechna archaická monstra, která nám dovedla nahánět strach i přesto (nebo možná proto), že neměla digitální původ.

07) Hrouda slizu (The Blob)

U nás nepříliš známý neřád klasického hororu The Blob je ve skutečnosti složitější potvora, než by se na první pohled mohlo zdát. Dát filmový život monstru, do kterého nemůžete moc dobře nasoukat herce, chce daleko více kreativity než v opačném případě! Blob navíc těla svých obětí velmi rychle rozkládá, což znamenalo i spoustu další práce po trikové stránce – a kvalitní děšení diváků něčím, co je vlastně jen trochu netradiční živočich.

06) Predátor (Predátor, neasi)

Na dalším místě vyčkává lovec Predátor – tentokrát možná nepříliš děsivý kvůli tomu, že už jde zjevně o člověka ve složitém obleku. Ale zdání klame! Pokud si vzpomeneme na původní koncept Predátora, čili Jeana-Claudea Van Dammea navlečeného do hmyzího kostýmu, musíme finální vzhled potvory ocenit daleko víc. Tím spíše, že v závěru filmu uzřeme i Predátorův obličej a ani na sekundu nás při tom nenapadne, že se pod ním ukrývá namaskovaný herec. Takhle prostě vypadá kvalitně odvedená triková práce!

05) King Kong (King Kong...)

OK, na tomhle místě jsme King Konga vypíchli spíše z úcty ke klasice. Úspěch původního filmu z roku 1933 ukazuje, jak dalece evoluce triků došla. A také jak snadné bylo opít rohlíkem pradávné diváky. King Kong však získává historické body nejen za ústředního chlupáče, ale i za to, že dal skrze něj vzniknout celému dalšímu žánru katastrofických filmů a monstr filmů. King Kong by byl jen z půlky tak impresivní, kdyby neničil New York kolem sebe. A tohle všechno patří mezi objektivně významné vynálezy daného bijáku!

04) Brundlemoucha (Moucha)

Jdeme dále mezi skutečné majstrštyky – v tomto případě děsivého mušáka z dílny mistra Cronenberga! Ten si vzal cosi, co plyne z produkční nutnosti natáčení filmů (tedy nutnost mít před kamerou lidské herce), a skrze lepení stále větších sajrajtů na Jeffa Goldbluma překoval znouzectnost v ultimátní horor. Postupná přeměna nešťastného vědátora, jehož DNA se mění z člověka na mušáka, je skutečně unikátní trikový nářez, který by ve světě digitálních triků prostě nepůsobil tak dobře.

03) Vetřelčí královna (Vetřelci)

Bronzovou medaili si urvala vetřelčí královna – skutečně lítá bestie, ačkoliv designově ne zas tak odlišná od předešlých masek vetřelců. Maminka xenomorfů je především větší a autonomnější, ale nenechte se mýlit, vetřelčí královna je při své velikosti rovněž zobrazována při chůzi a jiných pózách, které první vetřelec často ladně skryl ve tmě. Mezi klasickými ne-digitálními monstry je tedy mohutná královna skutečnou (loutkářskou!) elitou. Ale můžeme jít ještě dále...

02) Věc (Věc...)

Na stříbrné příčce skončila zlá nepěkná Věc. OK, ačkoliv možná některé trikové sekvence ve filmu už trochu zestárly, stále jim nechybí odpudivý étos biočicha, co na sebe lepí (integruje, asimiluje...) maso jiných biočichů. A povedenější scény, jako ta z psího kotce, dovedou stále přesvědčivě navodit husinu i u moderního diváka!

01) Vlkodlak (Americký vlkodlak v Londýně)

Zlato si nicméně odnáší chlupáč z Amerického vlkodlaka v Londýně – a může za to především scéna transformace muže v monstrum! Dost možná nejpovedenější triková scéna klasické trikové éry přesvědčivě a děsivě ukazuje, jak se hlavnímu hrdinovi protahuje tvář, narůstají mu chlupy a zvětšují se mu tlapy; a toho všeho dosáhla bez polygonů, shaderů a textur! Nemáme sice nic proti digitálním trikům, ale tohle byla skutečně špičková filmová magie!

Zapovězená říše začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný