8. dubna 2024 00:05

5 nejujetějších filmových záporáků: Je někdo větší magor než Joker?

Záporáci, kteří jsou v podstatě zajímavější než hrdinové!

Jsou odvážní, charismatičtí a mají povolení zabíjet! Špionážní drsárna Kingsman: Tajná služba začíná na Prima COOL už v neděli večer. V téhle variaci na klasické bondovky dostanete nejen Colina Firtha v roli superagenta, ale i Samuela L. Jacksona jako superzáporáka. Jeho Richmond Valentine je dokonce jedním z těch nejujetějších filmových antagonistů, kteří nám za poslední dobu uvízli v paměti. Ano, je to silné tvrzení. Srovnali jsme proto Valentinea s pár kolegy z branže!

05) Dr. Zloun

Na první pohled tu Dr. Evil alias Dr. Zloun ze série Austin Powers nemá moc co pohledávat. Jde totiž o zjevnou parodii superpadouchů, která si je dobře vědoma svého původu. Půjdeme-li však po ose času Zlouna i Valentina z Kingsmanů dostatečně daleko, objevíme jejich praotce Blofelda z prapůvodních Bondovek. Dr. Evil je tak jakousi alternativní verzí Valentina – chceme říct, že nechybělo v režii Kingsmana mnoho a namísto šíleného, leč stále relativně uvěřitelného Valentina, by tu mohl Samuel L. Jackson chtít zničit svět pomocí žraloků s laserovými kanóny na hlavách!

04) Tyler Durden

Ne každý šílený záporák musí být nutně zdrojem humoru, někteří z nich můžou být doopravdy šílení! A pak jsou tu i tací, u nichž není moc jisté, jestli vůbec... můžou být. Tyler Durden vlastně neexistuje, jde o hříčku z pokřivené schizofrenní mysli hlavního hrdiny Klubu rváčů. To mu však vůbec nebrání být maniakální jako orangutan v říji, ani naplánovat šílený teroristický útok, který svět buďto uvrhne do anarchie, anebo utopie. A to není špatný výsledek na někoho, kdo je ještě méně skutečný, než bývá u fiktivních postav zvykem!

03) Alex DeLarge

Není nejmenších pochyb o tom, že by si Alex z Mechanického pomeranče zasloužil stylový oděv ve tvaru svěrací kazajky. Lze vlastně i říct, že si ho v půlce filmu právem zaslouží – hej, Mechanický pomeranč šel do kin skoro před padesáti lety, měli jste na jeho dokoukání dost času! Alex vlastně ani není klasický šíleným padouchem, „jen“ dští hrůzu jako boss pouličního gangu mladistvých delikventů, který to jednou trochu přežene, zabije svou oběť a Alex kvůli tomu skončí na technologické převýchově. Jeho maniakální chování však bylo pro jiné záporáky tak inspirativní, že jeho vliv najdeme dodnes třeba i v Kingsmanech.

02) Hans Gruber

Většina okolních záporáků by z fleku mohla dostat ocenění Chovanec měsíce průměrného kriminalistického blázince. Hans Gruber rozhodně nikoliv, pokud něco, jeho vykalkulované, klidné realizování loupeže v Nakatomi Plaza bylo nejracionálnějším plánem všech neřádů v tomhle seznamu. A přesto ho musíme posadit na stříbrnou pozici. Hans se totiž vzdor svému chladnému přístupu ani zdaleka nebrání (neustálému) projevování své nadřazenosti, převahy a dominance. Je to stejná kvalita, jakou lze očekávat od každého sympaticky nesympatického cvoka, který dobře skrývá svoje kolečko navíc, a jakou se zároveň jen málokdy podaří vybalancovat tak geniálně jako právě ve Smrtonosné pasti.

01) Joker

Začali jsme však na notě šílenství, a tak na ní i skončíme. Joker, ať už ten starší s tváří Jacka Nicholsona, anebo ten novější s tváří Heatha Ledgera (o nejnovějším Phoenixově nemluvě), je totiž esenciálním neřádem mezi neřády. Joker je zcela mešuge a vypolstrovanou celu by měl mít v občance uvedenou jako trvalé bydliště. Přesto je nějakým způsobem schopný realizovat naprosto brutálně překomplikované filmové plány a manipulovat s lidmi nalevo i napravo. Je to svým způsobem krutě nerealistické – na druhou stranu je však sympatické poznat ve filmu záporáka už jenom z jeho úsměvu. Je to ostatně právě únik z reality, kvůli čemu filmy milujeme, a nejspíš bychom i v realitě ocenili, kdyby si všichni neřádi defaultně udělali stejnou tvář jako Joker!

Špiónská řežba Kingsman: Tajná služba začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný