26. prosince 2023 13:00

7 nejšílenějších komedií z 80. let, u kterých se výborně pobavíte

Nechte si doporučit plejádu více či méně známých komediálních klenotů, na které je zub času krátký.

Dnes už na mnohé z nich padá prach, byla by však chyba je ignorovat – 80. léta totiž vyplodila mnoho komedií, které možná neznáte, o to více však dovedou překvapit. Poznejte to v našem přehledu!

07) Hraje skupina Spinal Tap

Fiktivní film zná každý z nás, stejně jako většina známe i dokumenty. Slavný Spinal Tap ale patří mezi nemnoho bijáků, které jsou tzv. mockumentary, tedy fiktivním dokumentem, který na nezkušeného diváka působí autenticky. A právě to, že v tomto bijáku sledujeme naprosto bizarní kapelu, která je ale vydávána za autentickou věc, vytváří humor, který má co říct i dnes.

06) Spaceballs

V 80. letech náramně rostl význam parodií (a v 90. letech se s nimi roztrhne pytel, ale nepředbíhejme se) a nejdou mezi nimi přehlédnout Spaceballs. Dodnes jde o zlatý standard komedie, která sice není přehršle inteligentní a bez znalosti zdrojové látky (= Star Wars) příliš nefunguje, ale postavila základy pro plejádu následovníků.

05) Krotitelé duchů

Z dnešního pohledu působí možná Krotitelé duchů jako normální záležitost – ale v 80. letech byl film postavený na vysávání monster, na jehož konci New Yorkem kráčí obří Marshallowňák, vnímán o dost ujetěji, než jsme dnes zvyklí.

04) Bratři Bluesové

Něco podobného platí i o této méně známé klasice, která má sice kvůli zápletce o bluesové kapele pověst intoušského humoru – jenže stojí na hrdinech ze skečů Saturday Night live a oni muzikanti jsou tu za geniální kriminálníky. Hranice šokantnosti se posouvají a s nimi se postupně normalizuje i to, co dříve zvedalo dost obočí…

03) Skvělé dobrodružství Billa a Teda

Již na konci osmdesátek započal trend komedií s hrdiny, jejichž IQ bylo nižší nežli jejich věk. Jedním z prototypů bylo první dobrodružství Billa a Teda, v němž se dva středoškolští blbečci vydají na cestu napříč časem, aby pozvali slavné historické osobnosti do Kalifornie roku 1989. Protože co jiného s nimi, že ano?

02) Ryba jménem Wanda

Naopak inteligentnější humor obsahuje Ryba jménem Wanda – má ostatně v zásobě i montypythonovského Johna Cleese. Story točící se kolem bandy zločinců, kteří chtějí najít hromadu ukradených diamantů, na sebe vrství jednu obskurní zradu za druhou. Pobaví tak hlavně pozornější diváctvo!

01) Připoutejte se, prosím!

Nelze se ale divit, jak významné byly v této i další dekádě parodie, když 80. léta vykoplo slavné Připoutejte se, prosím! Snímek o tom, kterak celé letadlo postihne otrava jídlem (a všechno musí zachránit bývalý voják Ted Striker!), parodoval tehdy ultrapopulární Letiště – a postavil základy, na nichž stojí plejáda dalších následovníků z parodií i komedií obecně.

Zdroj: Autorský text

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný