3. dubna 2023 02:06

6 nejšílenějších filmů podle klasických pohádek

Pohádky rozhodně nemusí být jen pro děti...

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic – je třeba říkat více? Tahle moderní akční klasika, šílenější než obyvatelé nejtemnějších zákoutí Silent Hillu, začíná již v sobotu večer na Prima COOL. Bijáku, který se snaží naservírovat pohádkovou klasiku novým způsobem, musíme vzdát čest – Jeníček a Mařenka však v této snaze překvapivě nejsou osamoceni!

06) Hanna

Cože? Akční film o superholce že je inspirován pohádkou? To jste se vskutku dívali špatně. Jasně, jádro tohohle filmu je cosi, jak by mohl vypadat film o mladší sestře Jasona Bournea. Uvnitř příběhu o dospívání tak trochu divné holky však najdeme překvapivou míru narážek na Červenou Karkulku. Až nakonec film vše zakončí v lunaparku, kde musí Hanna uprostřed lesů přežít zápas se zrzavou potvorou. Už to dává smysl?

05) Valerie a týden divů

Popojedem k další šílenosti – tentokrát dokonce československé! Ve Valerii se oproti Hanně překvapivě málo lidé střílejí do hlav, krev tu však najdeme rovněž. Celý film z roku 1970 je totiž (opět) metaforou o dospívání dívky, namísto kvérů tu však surreálné narážky činí proklatě více zmínek menstruace. V rámci artového dramatu je to chytré, magické a poutavé, což jsou tři superlativy, o nichž mnohý divák vskutku netuší, že je lze o filmu o prvních „krámech" říct.

04) Labyrint

Tady trochu přivřeme oči – Labyrint totiž není inspirován přímo specifickým dílem. Základní rámec přesto odpovídá klasickým evropským pohádkám, jaké si můžeme pamatovat třeba z Kytice. Mladá holka bez rozumu nešťastně vytkne přání, je teleportována do magické země a plní tu rébusy, aby přežila. Jenže po celou tu dobu na ni dotírá David Bowie a ony rébusy působí jako výsledek bujaré noci strávené na kombinaci psychedelik a hypnózy. Tak či onak, výsledku by svěrací kazajka rozhodně slušela!

03) Sněhurka – Příběh hrůzy

Když někde hraje záporačku Sigourney Weaver, víte, že půjde o drsnou podívanou! Ve Sněhurce si Sigourney střihla zlou královnu a v pekelnosti zdejších masek tu chvílemi trumfla i samotného Vetřelce. Příběh hrůzy se jako hororový náhled na klasiku navíc točil na Slovensku. Filmaři tedy měli ty nejlepší předpoklady stvořit něco skutečně výjimečně děsivého.

02) Faunův labyrint

Podobně hororový přístup zvolil i Faunův labyrint, další pohádka inspirovaná klasikou... poněkud vágněji. Guillermo del Toro se ponejvíce inspiroval u Alenky v říši divů, celou zápletku plnou psychopatických oblud však ověnčil dekonstrukčním přesahem – do hrůzné pohádky se tu totiž utíká kvůli tomu, aby někdo nemusel myslet na horší realitu během druhé světové...

01) Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic

Zcela opačný přístup pak zvolili Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic – namísto pekelného dekonstrukčního hororu tenhle biják prostě dal hlavním postavám do rukou pořádné kvéry a nechal je na pohádkové postavy odpovědět pěkně postaru: hastalavista, baby!

Drsná fantasy Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:30.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný