7. listopadu 2022 00:03

6 nejoriginálnějších filmových pokračování: Od Vetřelců ke Star Wars

Kdo natočil parádní sequel, aniž by kopíroval originál?

Vetřelci jsou zpět! Již ve čtvrtek večer poběží na Prima COOL možná nejlepší akční sci-fi v historii kinematografie. Jedním z důvodů, proč jsou Vetřelci dodnes tak výjimeční, je i jejich originalita vůči prvnímu dílu Vetřelce – z hororu se totiž sága proměnila na válečnou sci-fi. Podobně originální nápady nejsou zcela běžné, vzpomněli jsme však na pár podobných snímků.

06) Armáda temnot

O čem to je: Cestovatel z budoucnosti si musí ve středověku poradit s invazí démonických zombies. Ukáže se, že s motorovkou jde vše lépe.

Proč originální: První dva díly série Evil Dead alias Lesní duch jsou klasickými horory, které parodovala Chata v horách. Díl třetí ale nabídne regulérní válku ve středověku i indianajonesovskou vsuvku! A přitom vše vlastně logicky navazuje na předešlé události.

05) Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba

O čem to je: Dva kosmičtí rytíři zastaví ilegální blokádu nevinné planety a získají nového rekruta, který bude jednou jejich zkázou.

Proč originální: Nedá se říct, že by originalitu v tomto případě fanoušci ocenili nadšeně – Skrytá hrozba je však dílem dětský film a dílem politické drama, což je kombinace, která se nevidí často. A rozhodně je to kombinace, kterou po původní trilogii Star Wars očekával málokdo. I proto film částečně vyvolal takové reakce, jaké vyvolal...

04) Rychle a zběsile 5

O čem to je: Kupa gangsterů a gangsterek pomocí svých bouráků úspěšně ukradne obří sejf.

Proč originální: Závodit po nočních ulicích tak, aby se z toho časem nestala nuda, zjevně nejde donekonečna. Dnes vydělává série Rychle a zběsile horentní sumy, a děje se tak především díky jemnému restartu, na který došlo v pátém díle. Ten závody elegantně vyměnil za gangsterku žánru heist movie a fungovalo to tak dobře, že si to většina diváků ani neuvědomila!

03) Riddick: Kronika temna

O čem to je: Kosmický drsňák musí zastavit invazi vesmírných zombies. Ukáže se, že je k tomu vlastně předurčen.

Proč originální: Kronika temna je na tom podobně jako Vetřelec vs. Vetřelci – z komorního hororu se překotila do opulentnějšího akčního pojetí. Možná až příliš! Kde totiž první film (Černočerná tma) působil jako nenápadná sranda, Kronika temna najednou naservírovala divákům svět jako ze Star Wars. Pro mnohé to bylo příliš, opět však rozhodně nelze říct, že by nešlo o unikátní nápad.

02) Kill Bill 2

O čem to je: Nájemná vražedkyně se mstí kolegům, kteří se ji kdysi pokusili zabít. Znovu.

Proč originální: Nemlich všichni po prvním dílu Kill Bill tak nějak tušili, že se dvojka ponese v podobném duchu. Koneckonců bylo třeba počkat na zabití Billa samotného! Jenom málokdo ale tušil, že z „pocty akčním filmům 70. let“ v jedničce se dvojka tak vehementně inspiruje u westernů 60. let! Ta tam byla brutální vyvražďovačka s desítkami zlosynů, Kill Bill 2 naopak přišel s mnohem komornějšími a dramatičtějšími okamžiky.

01) Vetřelci

O čem to je: Parta vesmírných mariňáků se vydává vyčistit kolonii od šmejdu z vesmíru.

Proč originální: Jenom Vetřelcům se ale přeběhnutí z jednoho žánru do druhého podařilo takřka dokonale! Nejenže dvojka odpovídá na otázky položené prvním filmem, ale navíc působí její vojenská atmosféra jako nejlogičtější možné pokračování vykolíkovaného příběhu. Nejpřekvapivější tak je, že filmaři nenatočili „Vetřelce 2“ jako další komorní horor, viz třetí díl ságy. I díky překvapivě pozitivnímu finále působí Vetřelci dodnes jako svěží dílko!

Vetřelci začínají na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný