27. ledna 2020 05:20

5 nejoriginálnějších animáků posledních let: Od Ranga k LEGO příběhu

Vydejte se za hranice Disneyho a Pixaru! Jaké nedávné animáky byste měli vidět?

V sobotu ve 20.00 bude COOL patřit animovanému westernu Rango. Gore Verbinski (Piráti z Karibiku) v něm ukáže story titulního chameleona, který se rozhodl prožít dobrodružství na Divokém západě – výsledek bude stejně tak originální a podivný, jak to celé zní! Podobný punc neokoukaného se však k animovaným filmům zkrátka po čertech hodí. Koneckonců po boku Ranga se v posledním desetiletí objevily i jiné, geniálně originální animované kousky.

05) LEGO příběh

Není mnoho mainstreamových filmů, které by si zasloužily ocejchovat primárně škatulkou originality. LEGO příběh z roku 2014 mezi ně ale rozhodně patří. V první řadě za snahu podobat se v digitálním věku klasické stop-animaci. Film samozřejmě vznikal digitálně, LEGO příběh se ale pokusil svůj vzhled odlišit od současného průměru! Ve druhé řadě je pak LEGO příběh (SPOILER!!!) vlastně "jen" dětskou fantazií – a nebojí se to v závěru přiznat. Fikce totiž přece není o nic méně inspirativní a povznášející, protože jde o fikci!

04) Zvedá se vítr

Kdybychom se v přehledu neomezovali poslední dekádou a výběrem filmů i mimo Japonsko, úplně v pohodě bychom seznam nejoriginálnějších animáků mohli složit jen z filmografie Hajaa Mijazakiho. A nikdo by nemohl říct ani popel! Zvedá se vítr, de facto popisující příběh skutečného leteckého konstruktéra (na pozadí 20. století), oplývá geniální a nádhernou animací, v níž se tentokrát snoubí i líbezné snění člověka o létání. Pokud však nejste zrovna udělaní do Japonska a/nebo letectví, zdejší kulisy a příběh vás nejspíš chytí za srdce o něco méně.

03) Svět zítřka

Při pohledu na obrázek z filmu je asi jasné, proč se tenhle biják objevuje v seznamu originálních filmů. Poněkud úspornou animací však jeho přínos nekončí, rovněž jde o krátkometrážní film o délce sotva 17 minut. Svět zítřka však grafiku i stopáž vynahrazuje myšlenkami na mnoha frontách! Ať už jde o netradiční humor, celkovou ukecanost nebo futuristické varování před přetechnizovanou budoucností, Svět zítřka dovede většinu fanoušků animace chytit a nepustit. A pokud mezi takové zrovna nepatříte... sedmnáctiminutovému filmu se maření vašeho času odpouští mnohem lépe než filmu tříhodinovému!

02) Příběh o princezně Kaguje

Také na stříbrném postu si pobude japonský animák, ale nedá se nic dělat – země vycházejícího slunce je zkrátka v tomto ohledu supervelmocí. Příběh o princezně Kaguje těží originalitu zejména z netradičně načrtnuté animace, která působí méně jako běžné anime a více jako série napůl dokončených omalovánek. O něco méně netradiční je ústřední story o tajemné princezničce – japonské lidové balady, z nichž se tu čerpá, jsou u nás však podstatně méně profláklé, takže jim archetypálnost pro jednou odpustíme.

01) Rango

Jedině Rango v sobě ale zkombinoval závan svěžího vzdoušku s nutnou dávkou jak originality, tak žánrového umu! Nebudeme lhát, řada animáků výše není pro... zcela obyčejného kinodiváka. Ten si totiž žádá známé škatulky a zejména tempo filmového vyprávění asijských animáků je škatulkou značně svébytnou (a táhlou jako turecký med). Rango je však v zásadě jen hodně originálním náhledem na western, v němž je kovbojem prostě chameleon. A správně ujetým humorem se tu rozhodně nešetří!

Rango začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný