16. prosince 2019 00:51

6 nejlepších fantasy románů: Pán prstenů a Harry Potter jsou jen začátek...

Přepravte se do světů nekonečné fantazie.

Ještě jednou se vydáme bojovat Ve jménu krále – třetí díl na motivy herní série s podtitulem Síla medailonu začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.05. Kam byste se měli vydat dále? Třeba vám s orientací vstříc další fantasy zábavě pomůže náš přehled nejlepších fantasy románů a ság!

06) Belgariad

Pětidílná sága Belgariad potěší každého, kdo má rád smysl pro dobrodružství, politické pletichy i tajuplná mystéria v pozadí. Ačkoliv Belgariad (a navazující série) stopuje příběhy vesana překovaného v dobrodruha Gariona, v pozadí jde o mnohem víc než jen o sérii válek mezi královstvími – však také první kniha začíná samotným stvořením zdejšího světa! Vlastně to, i použitím některých slovansky znějících kulis, nezní natolik odlišně od Zaklínače. Jeho první povídka se však objevila v roce 1986, zatímco Belgariad odpálil svou ságu o čtyři roky dřív.

05) Jméno větru

Oproti tomu je Jméno větru poměrně velká novinka – kniha ostatně vyšla teprve v roce 2007. Román stopuje životní trampoty šermíře, barda a učence Kvotha a dílem si pohrává i s tím, nakolik jsou příběhy z fantasy světů při vyprávění přeháněny. Na Jménu větru pobaví zejména relativně komornější zasazení, Kvothovi jde totiž zejména o to dostat se na univerzitu a páchat tu svůj výzkum. Nakonec tedy nepřekvapí, že knihu sepsal během doktorandského studia právě akademický pracovník… a naopak byste možná nečekali, že už se chystá filmová verze.

04) Kolo času

Série The Wheel of Time, v Česku pojmenovaná jako Kolo času, patří mezi nejúspěšnější fantasy ságy od vydání Pána prstenů – a není se čemu divit. Opulentní story začíná snahou tria mladíků o únik před agenty temných sil, poněvadž jeden z nich je „vyvolený“. Vše se ovšem v průběhu dalších knih značně zkomplikuje. A není se čemu divit – Kolo času se totiž odehrává jak v minulosti, tak i v budoucnosti historie Země, protože zdejší povaha času je cyklická! Loni na jaře bylo přitom odhaleno, že se možná peče i filmová adaptace. Inu, uvidíme.

03) Harry Potter

Posuneme se mezi knihy, které již většina zná alespoň z jejich filmového provedení. Sága Harry Potter sice nepatří mezi klasickou středověk evokující fantasy, jedná se však o fantasy tak či onak. Příběh o malém čaroději, který začne chodit do čarodějnické školy a nakonec skončí jako veterán války mágů, hraje na všechny správné struny nezbytné pro mladého čtenáře – i proto se Harry Potter stal pro mnohé klíčovou knihou a i proto tu s námi zřejmě ještě dlouho pobude.

02) Píseň ledu a ohně

Velkého náboru fanoušků se v posledních letech dočkala i Píseň ledu a ohně, velkolepá fantasy sága od George R. R. Martina. Martinovy knihy fungují zejména tím, že podrývají očekávání daná staršími fantasy, a umějí tak klišé otočit do pořádně cynické pointy. O to víc nás tak mrzí, že se Martin ne a ne dobrat k dopsání finálních dvou knih. Držíme palce i na nohách, aby se k nim nakonec vybičoval!

01) Pán prstenů

Nejvíce se však do historie literatury a filmové fantasy zapsal především J. R. R. Tolkien se svým Pánem prstenů. Nejde jenom o to, že Tolkien v podstatě založil celý žánr včetně mnoha jeho základních pilířů – dodnes hry a filmy v podstatě kopírují jeho model čtyř ras (lidi, elfové, trpaslíci, skřeti) a pseudostředověké zasazení. Tolkien rovněž inspiroval poetické principy fantasy ukotvené v romantickém vykreslení drsné minulosti. Když se tak látky ujal Peter Jackson, byla z toho filmová trilogie jako trám. A ne nadarmo pak na ní začaly stavět i další filmové a seriálové fantasy. Pán prstenů je však pořád jenom jeden!

Ve jménu krále 3: Síla medailonu začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.05.

Zkraťte si čekání na váš oblíbený film v televizi a přehrajte si online jiný biják z našeho pestrého archivu:

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný