11. ledna 2021 00:03

6 nejlepších záporáků z akčních klasik: Od Terminátora k Bennetovi z Komanda

Kdo šel nejefektivněji po krku Arniemu, Slyovi nebo Bruceovi?

Staré pravidlo filmu tvrdí, že je hrdina jen tak dobrý, jak dobrý je jeho protivník. Ve čtvrtek večer se to znovu potvrdí v cooltovním movie Temný anděl, v němž se Dolph Lundgren vydá na stopu drsného ufounského drogového dealera (!), jenž své zboží rafinuje z lidí (!!). Osmdesátá léta skutečně přišla s pěknou řádnou povedených padouchů – vzpomněli jsme na hrst těch nejlepších!

Damon Killian

Film: Běžící muž

Většina záporáků je plná svalů, testosteronu a zálib v kudlách. Damon Killian nemá ani jedno – namísto toho jde pouze o maniakálního moderátora reality show Běžící muž, v níž spolu na život a na smrt zápasí (i neprávem) odsouzení chudáci. Právě pro zbohatlické manýry a svou výjimečnost se však Killian dovede dostat pod kůži. Tenhle maník je někdo, jehož reálnou variaci, oproti mnoha tvářím níže, dost možná znáte i v reálu.

Lo Pan

Film: Velké nesnáze v Malé Číně

Podobně unikátní je i démonický Lo Pan – ostatně najít mezi osmdesátkovou akcí fantasy je věru atypické. Velké nesnáze v Malé Číně jsou však ve skutečnosti jednou velkou parodií na celý karate žánr a Lo Pan je podobně přehnanou verzí typického staročínského mistra. Skutečnost, že dovede levitovat a umře překvapivě ultrasnadno (navíc rukou totálně neschopného "hrdiny"), je jedna z mnoha ukázek, jak Velké nesnáze v Malé Číně klamou svým tělem.

Terminátor

Film: Terminátor

Arnieho termix T-800 je oproti tomu jejich naprostým opakem – sako by si na sebe nevzal ani omylem, kulky se od něho odrážejí, moc toho nenamluví. Schwarzenegger se však pro takovou roli doslova narodil a vymakal. Je to ironické, ale právě nezničitelné monstrum vypadající jako rakouský kulturista nastartovalo svému představiteli kariéru akčního hrdiny.

Roy Batty

Film: Blade Runner

Také Roy Batty z Blade Runnera je nezastavitelným robotem, tentokrát je však podstatně filozofičtěji nadaným! Roy se snaží pro sebe a své roboty toliko získat více času vyměřeného k životu. A to z něj, paradoxně, činí mnohem většího sympaťáka, než je hlavní hrdina. Na jeho přežití totiž dojde vlastně úplně omylem, když chudákovi Royovi vyprší poslední sekunda existence.

Bennett

Film: Komando

Když se natáčelo Komando, museli si zřejmě scenáristé říct "potřebujeme někoho, jako je vraždící Freddy Mercury". Jedině tak lze vysvětlit, proč sáhli po bizarně homoeroticky působícím maniakovi s kvérem, jehož dokonale ztělesnil Australan Vernon Wells. Bennett je přehnanější než vtip vyprávěný na kokainu, právě proto si ho však každý vlastně dokonale pamatuje!

Hans Gruber

Film: Smrtonosná past

Jenom Hans Gruber má ale všechno! Umí působit jako drsňák, co se dovede ohánět s kvérem, ale zároveň i jako inteligentní kravaťák. Podobně dvojznačně působí i ve filmu – navenek jako terorista, ve skutečnosti však "pouze" lupič. A k tomu všemu má především dokonalou tvář a charisma Alana Rickmana!

Temný anděl začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný