28. srpna 2023 00:01

6 nejlepších filmových vězňů: Od Bronsona k Brubakerovi

Se kterými parťáky do nepohody bychom se klidně nechali zavřít?

Ve čtvrtek večer vás na COOLu zavřeme k napínavému dramatu Kriminál. Sylvester Stallone se tak předvede ve svém kultovním béčku o tom, kterak se jediný vězeň postaví sadistickému správci kriminálu. A popravdě, kdybychom za mřížemi skončili, vůbec by nám nevadilo mít Sylvestera za parťáka. Což se mimochodem dá říct i o dalších filmových kriminálnících…

06) Charles Bronson (Bronson)

Na konci spektra fajn kriminálníků je Charles Bronson z Bronsona – shodou okolností filmu na motivy skutečného kriminálníka (jménem „Charles Bronson“). Bronson je pološílený bitkař, který strávil většinu času na samotce, takže na cele by vám nejspíš dal taky na budku. I přesto ale má jednu zásadní výhodu v tom, že poutá pozornost na sebe, nikoliv na ostatní – plus navzdory své maniakálnosti nikdy nikoho nezabil, což se také počítá!

05) John Coffey (Zelená míle)

Podstatně lepší je to u tichého obra ze Zelené míle – ale tentokrát také s výhradami. John se, pravda, do vězení absolutně nehodí a nelze úplně očekávat, že by vám ve sprchách kryl záda. Pokud se naštve, tak má sice teoreticky páru za deset volů, ale ve vězeňské bitce bychom na něj úplně nespoléhali. Přesto – jako parťák do lapáku není nejhorší!

04) Frank Morris (Útěk z Alcatrazu)

Dříve či později přijde čas na řešení útěku – a jen málokdo je v tomto ohledu lepší než Frank Morris z Alcatrazu. Dali by se sice najít i efektivnější útěkáři, ale třeba takový Hannibal by nejspíše utekl tak, že by si na obličej přišil vaši tvář nebo tak něco. Notorický útěkář Frank je však chlápek, kterému bychom díky tváři Clinta Eastwooda klidně svěřili i vlastní babičku.

03) Henry Brubaker (Brubaker)

Velmi specifickou kategorií vězeňských hrdinů jsou pak doslova rytíři bez bázně či hany. Těmhle pánům nejde nutně o útěk (alespoň ne na první pohled), dokonce ve vězení nechtějí ani jen tak bez úhony přežít – chtě nechtě se totiž v průběhu děje rozhodnou změnit v lapáku poměry! Asi nejklasičtějším příkladem je Henry Brubaker, což je ředitel věznice (!), který se inkognito nechá zavřít, aby zpočátku okusil život vězně a věděl, co později změnit…

02) Andy Dufresne (Vykoupení z věznice Shawshank)

Nejslavnějším rytířem, jenž se nutně musí dostat i nad Brubakera, je však Andy Dufresne ze Shawshanku. Tentokrát už nejde o inkognito dobráka, ale skutečně o standardního vězně – byť s mírně přepáleným trestem. Andymu sice jde o útěk, ale nebojí se přitom zároveň napomoct dobré věci, čímž je většině z nás přece jen bližší než cápek o příčku výš.

01) Luke (Frajer Luke)

Zřejmě největším frajerem za mřížemi je nicméně Frajer Luke. Nejenže ve vězení skončí za prkotinu, ale navíc tu demonstruje, že individualita a dobráckost může zvítězit i nad tyranií a autoritou. Alespoň tedy ve filmu. Nikoliv nadarmo je tenhle film tak trochu metaforou Ježíšova příběhu – vězení dovede v každém z nás odhalit to nejhorší, ale i to nejlepší.

Kriminál začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný