21. prosince 2020 00:04

6 nejlepších válečných komedií: Od Hanebných panchartů k Tropické bouři

Sranda musí bejt i při kobercovém náletu!

Ve čtvrtek večer se vám na Prima COOL představí Malý velký bojovník – válečná komedie z krvavé čínské historie, kterou okoření sám Jackie Chan! Ten se tu ocitne v roli bojovníka, který po krvavé bitvě zajme nepřátelského generála, a zatímco jej tak eskortuje blíže svým válečníkům, mezi muži z opačných stran středověkého bojiště se začíná rozehrávat typický příběh o tom, kterak nejsou doopravdy nepřátelé. Děje se tak skrze žánr, který si s válkou často nespojujeme – komedii. Na první pohled to může působit prazvláštně, do války však humor patřil i v řadě jiných slavných filmů!

06) Dobré ráno, Vietname

Jeden z nejznámějších filmů Robina Williamse je komediálním klenotem. Dobré ráno, Vietname však přináší víc než jen jeho tradiční sladkobolné pitvoření! Zaprvé servíruje při pohledu na neslavný vietnamský konflikt věru unikátní perspektivu – neexistuje totiž mnoho válečných filmů, které by vyprávěl discjockey z vojenského rádia. Ačkoliv však celý snímek mohl velmi snadno sklouznout do grotesky či parodie sebe sama, Dobré ráno, Vietname nejenže servíruje překvapivě lidskou story, ale navíc to celé dovede jedinečným způsobem okořenit o časté vtipkování.

05) Tři králové

Sladkobolnou povahu mají i Tři králové. Uvážíme-li, že vznikli před druhou válkou v Iráku, tak dnes jejich nejednoznačné finále působí ještě tragičtěji než v době premiéry. Buď jak buď, tenhle zárodek Dannyho parťáků přináší trochu netradiční příběh o tom, kterak chce trio Američanů v čele s Georgem Clooneym v roce 1991 „potají“ ukrást Saddámův tajný náklad zlata – a samozřejmě se připlete k vážným morálním otázkám. Pro svou premisu nejsou Tři králové jenom unikátem mezi válečnými filmy zasazenými do moderní éry, ale i černohumornou bžundou, která mezi snímky vzniklými po roce 2001 povážlivě chybí!

04) Velký flám

Když se do války pustí Francouzi, je to už od roku 1815 tradičně velká zábava. Snad i proto se v zemi Galského kohouta urodily jedny z nejlepších válečných komedií vůbec. Mimo trampot Sedmé roty jde především o Velký flám, v němž parta sestřelených Anglánů skončí ve Francii druhé světové války, přičemž každý z nich ke svému útěku do domoviny požádá nějakého místního občana – od malíře pokojů přes jeptišku až po, samozřejmě, sexy bloncku. Přihlédneme-li k tomu, že součástí ansámblu jsou Louis de Funès a Bourvil, platí Velký flám za rodinné stříbro svého žánru.

03) Kellyho hrdinové

Nebude přeháněním říct, že jsou Kellyho hrdinové tak trochu Tři králové o generaci dřív. Uznejte: v příběhu jde o zlatý poklad, který náckové ukryli kdesi mimo hlavní frontu a vydává se ho ukořistit ujetá jednotka amerických tankistů. Klasičtější pojetí válečné akce à la rok 1970 i zasazení do druhé světové však (spolu s postavami připomínajícími Tucet špinavců) tuhle „předlohu“ přesto odlišují od následovníků. Pokud vám moderní blízkovýchodní bojiště příliš mnoho komediálních tónů neevokuje, Kellyho hrdinové jsou rozhodně lepší alternativou!

02) Tropická bouře

Na první pohled by se u Tropické bouře dalo přít o tom, jde-li vůbec o válečný film. Koneckonců především se tu před kamerou producíruje množina herců, kteří si majoritně myslí, že válečný biják jenom natáčejí! Celá story je však jenom hrou s divákem i svým vlastním žánrem. Metapříběh o tom, kterak válečné filmy fungují a nakolik se (ne)liší od skutečné války, možná v Tropické bouři není brána kdovíjak chytře. Fanouškům válečných klasik ale i tak zabrnká na žánrové struny zcela jedinečným a pozoruhodným způsobem. Filmy, jako je tento, se (naštěstí či bohužel) zase tak často netočí!

01) Hanebný pancharti

Ve finále zamíříme k absolutnímu etalonu „válečného smíchu skrze slzy“. Hanební pancharti režiséra Quentina Tarantina totiž v mnoha svých scénách možná předstírají, že jde o seriózní látku, v součtu však víme svoje. Nejpozději v okamžiku, kdy náš Půltucet špinavců zastřelí vůdce třetí říše, je jasné, že se tenhle biják moc vážně nebere. Pancharti tak sice nevypadají jako většina typických komedií. Čím je však jejich humor subtilnější (a černější), tím více dovede pobavit – i proto jsme Tarantinovu pecku dosadili na místo nejčestnější!

Malý velký bojovník začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný