20. listopadu 2023 00:12

7 nejlepších válečných filmů všech dob: Od Ryana k Apokalypse

Které válečné bijáky patří mezi ty nejlepší z nejlepších?

V neděli večer se na COOLu rozjede válečná klasika Zachraňte vojína Ryana. Opět si budete v sychravém počasí moct připomenout příběh o vylodění v Normandii, během něhož musí jednotka Toma Hankse najít posledního syna rodiny, na niž druhý světový konflikt dopadl obzvláště drsně. Výsledek navždy ovlivnil vzhled válečných filmů a oživil i zájem o druhu světovou válku. Takový efekt ale není u nejlepších válečných filmů zas tak překvapivý, tak si všechny ty zásadní pecky pojďme proběhnout.

07) Mariňák

Mohlo by se zdát, že je Mariňák v našem výběru tak trochu omylem. Většinu tohoto filmu ostatně zabírá pouhé čekání na konflikt, které je plné nudy, nudy a k tomu ještě trochu nudy. Jenže právě taková válka obvykle bývá – jak praví slavný citát, periody kopání se do zadku jenom občas přerušují náhlé chvíle intenzivního boje o život...

06) Dopisy z Iwo Jimy

Nestává se často, aby populární velkofilm vykresloval pohled „druhé strany“ velké války. Eastwoodovy Dopisy z Iwo Jimy však právě takovou výjimkou byly! Poslední velká bitva války v Tichomoří ukázala, jaké to je být na nesprávné barikádě dějin, jejíž čas se chýlí ke konci. A zdejší atmosféra je tak i mezi okolními depresivními bijáky černá jako srdce singularity.

05) Četa

Popojedeme o kousek dále, v Asii však zůstaneme. Četa od Olivera Stonea si vysloužila značné ovace za svou kritiku vietnamského konfliktu, hlavním nepřítelem tu však není Vietcong, ale bigotnost ve vlastních řadách. Podobně jako Mariňák tak i Četa připomíná, že je ve válce každý jen tak silný, jako jeho vlastní spolubojovníci.

04) Tenká červená linie

Válka vždy sváděla k poetickému vykreslení – bojující básníci však byli populární naposledy během první světové války, filmové médium totiž více fandí jinému formátu. Tenká červená linie ale spojuje válečný blockbuster právě s niternějším, lyričtějším výjevem války o Tichomoří. Koneckonců, není bojování a umírání o kus tropického ráje, do kterého se dnes jezdí opalovat turisti, tou ultimátní ironií?

03) Apokalypsa

Nestává se často, aby předlohou válečného filmu byl příběh desítky let starší než propíraný konflikt – Apokalypsa však takovým unikátem je. Zhruba padesátihodinový (alespoň tedy pocitově) film sice obsáhle popisuje konflikt ve Vietnamu, inspirován je však protikoloniálním románem Srdce temnoty. Snad i proto Apokalypsa dodnes funguje tak silně!

02) Černý jestřáb sestřelen

Dalším pánem na holení je kultovní Černý jestřáb, snímek popisující neslavnou bitvu o Mogadišo z počátku 90. let. Zdejší vykreslení moderní městské války (z různých úhlů pohledu) je v řadě detailů protipólem Apokalypsy i Ryana. Skoro až dokumentárně laděný režijní styl pak přišel právě včas na to, aby se Černý jestřáb stal symbolem nové éry válčení.

01) Zachraňte vojína Ryana

Na Olympu z kostí poražených nepřátel však usedl právě Ryan, film kombinující skutečné kulisy vylodění v Normandii s intimním příběhem o osobní ztrátě a moralizováním nad životem jednotlivce. Funguje to překvapivě dobře, a to nejen díky božsky režírujícímu Spielbergovi, ale i zásluhou famózní kamery nebo (herecky...) neprůstřelného obsazení. Lepšího ztvárnění se druhá světová válka dosud nedočkala!

Zachraňte vojína Ryana začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný