22. května 2019 18:50

5 nejlepších úderných jednotek z filmů a seriálů

Které úderné jednotky z velkého plátna a malé obrazovky plní zadané úkoly levou zadní?

V sobotu ve 22.05 si na COOLu dáme akčňák Elita armády. Jean-Claude Van Damme se v něm představí jako špičkový megadrsňák z první války v Zálivu, jehož si na svou ochranu najme ohrožená celebritka. Van Damage tentokrát však na celou tu řežbu nebude sám – ze svých známých veteránů sestaví elitní komando, které směle snese srovnání i s jinými elitními jednotkami moderní kinematografie. Vzpomněli jsme, kde všude se může inspirovat.

05) Postradatelní ze série Expendables

Jen těžko najdete vychytanější tým než partu z Expendables. Už jen to, že se v téhle partě vystřídaly největší legendy akčního filmu 80. a 90. let, značí maximální jakost podobné formace. Postradatelní, pravda, nejsou zrovna komando tichošlápků. O co víc je však jejich akce plná improvizace, o to víc dohánějí přípravu výbušninami. Naše další jednotky na to ale přece jenom půjdou o něco připraveněji...

04) Navy SEALs z Na život a na smrt

Poprvé a nikoliv naposledy se na seznamu objevují drsňáci z Navy SEALs. Právě u nich se totiž objevuje, jak důležitá je ve skutečné válce příprava. Vzdor maximálnímu faktoru drsnosti je totiž většina komanda rychle pobita, když během mise za nepřátelskými liniemi narazí na cosi nečekaného – vesnici se stovkami nepřátel! Rozbíhá se horečnatá bitva o přežití, v níž musejí hlavní hrdinové čelit obrovské početní přesile. A jak naznačuje název, nebude to žádná procházka růžovým sadem!

03) Navy SEALs z 30 minut po půlnoci

Zato mise SEALů z filmu 30 minut po půlnoci byla podstatně úspěšnější, tedy alespoň pokud nevěříte konspiračním teoretikům! Do zemdlení připravované vysazení uprostřed Pákistánu neslo své ovoce, když jednotka mohla definitivně zlikvidovat Usámu bin Ládina i s jeho nejvěrnějšími nohsledy. Vyžadovalo si to však nejen měsíce cvičení, ale i roky sbírání zpravodajských informací a také notnou dávku štěstí i odvahy. A na něco takového zkrátka průměrný filmový hrdina nemá čas ani prostředky!

02) Průzkumáci námořní pěchoty z Generation Kill

Na první pohled možná není rota Bravo z miniserie Generation Kill úplně mega elitní, uvážíme-li však, že je tenhle seroš natočen podle skutečných událostí (a že jsou průzkumáci od mariňáků skutečně elitní silou), lze nad tím mávnout rukou. Během několika misí zdejší pořízkové sice prokážou, že jsou s to vyčarovat ukázkový přešlap, většina minisérie se ale zabývá spíše problémy s velením, nudou, zamotanou operací i válkou samotnou. Ne nadarmo je knižní předloha minisérie doporučeným čtením pro skutečné rekruty – takhle nějak vypadá skutečná válka i pro elitní vojáky.

01) Navy SEALs ze Slz slunce

Máme dnes však romantickou náladu, a tak na první žebříček posadíme hrdinné (pro změnu) SEALy ze Slz slunce. Ti se totiž, vzdor svým rozkazům, rozhodnou postavit se v Nigérii pachatelům genocidy a musejí při tom stejně jako pánové z Na život a na smrt čelit obří převaze. Díky tomu, že je zápletka Slz slunce fiktivní, ovšem dopadne tenhle biják podstatně optimističtěji. Jasně, realita by byla daleko krutější. Nesledujeme ale filmy (alespoň zčásti) právě kvůli úniku z reality? No tak vidíte!

Van Dammova Elita armády začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný