17. července 2023 00:07

7 nezapomenutelných striptérů z filmů a televize: Kdo je málem stejný borec jako Magic Mike?

Striptérkami se na velkém plátně a na malé obrazovce nikdy nešetřilo. Jaká je ale situace u pánské konkurence?

V sobotu večer vám na COOLu zničí bránici komedie Deuce Bigalow: Dobrej striptér. Prostáček s padnoucí tváří Roba Schneidera se tu vydá vstříc burlesknímu životu drahého gigola – kterému se nečekaně daří, alespoň dokud se nezamiluje! Klasická devadesátková komedie, která nešetří nechutnostmi napravo ani nalevo, dává vzpomenout na nepříliš rozšířený žánr mužského striptýzu. Pojďme si ho rychle proběhnout...

07) Roy (Přátelé)

Hned na úvod si dáme jeden velký zvrat – pokud jste doufali, že z tohoto článku uhasíte svou touhu po sexy mužských tělech… pak budete mít zhruba z poloviny smůlu. Filmaři totiž po čertech často do rolí striptérů obsazují muže, kteří mají, řekněme, pro toto povolání stejné vlohy jako Darth Vader pro povolání učitele ve školce. Roy z Přátel, hraný veleslavným hercem nízkého vzrůstu Dannym DeVittem, to dokazuje poprvé, ale nikoliv naposledy…

06) Alex (Přes noc třicítkou)

Když už striptéři před kameru přijdou a nepraskne kvůli tomu čočka, nemusí být vyhráno. Co má totiž Alex z pozapomenuté komedie Přes noc třicítkou naděleno do muskulatury, to mu osud ubral z mozku. Tohle je druhé škaredé klišé, totiž že hezcí muži jsou nutně tupí jako záchodové prkénko. Je to vtipné, ale nelze se pak divit tomu, že…

05) Ricky Monroe (Noc v ráji)

… že má striptýz kolem sebe odér tabu! Vzpomeňme na prehistorickou romantickou komedii Noc v ráji, kde se nebohý mladý student musí potají živit jako striptér. S takovou tváří by přitom Ricky „Rakeťák“ Monroe mohl být hollywoodskou hvězdou! Inu, ani s klišé se to nemá přehánět.

04) Chris Farley (Saturday Night Live)

Stejný příklad jako Roy z Přátel je také neslavný striptýzový skeč komika Chrise Farleyho. Také tentokrát humor vychází především z toho, že byl Farley tlusťoch – a tlusťoši se přece nesvlékají! Skeč ve své době nevyvolal zas tak velké pozdvižení, později byl ale spojován s Farleyho cestou ke drogám, která skončila jeho předčasnou smrtí. Inu, ehm... humor!

03) Deuce Bigalow (Deuce Bigalow: Dobrej striptér)

Do jisté míry podobný leitmotiv má ostatně i Deuce Bigalow. Striptéra si většina lidí představuje jako obřího nadsamce vzhledu, inu, třeba Channinga Tatuma. Snaha humorně bojovat s tímto stereotypem tak nakonec vedla k tomu, že se ve fikci z postav striptérů vyklubali pánové méně atraktivního vzezření. Deuce to alespoň ještě podruhé obrátil tím, že se zamiloval, ale je rozhodně znát, že se to s tímhle klišé malinko přehánělo.

02) Gaz Schofield (Do naha!)

To ale neznamená, že „škaredí striptéři“ nemají právo na život. Ba naopak – jeden z nejlepších filmů o striptérech vůbec, britské Do naha!, se přímo zaměřuje na partu normálních chlápků, kteří jsou donuceni se živit svlékáním. Pointa je v tom, že jde spíš o drama s prvky (hořké) komedie, nikoliv o bujaré béčko, takže výsledek dodnes umí získat cenné emoce a alespoň trochu přitom zabrnkat na bránici.

01) Mike Lane (Bez kalhot)

Ale ten největší krasavec nás čeká až na konci článku! Z týpků z Do naha! bychom mohli napsat vlastní článek, tenhle biják ostatně „normalizoval“ striptéry jakožto legitimní postavy bijáků. Jenže pak přišla sága Bez kalhot, která ukázala, že striptéři přece jen můžou být zatraceně sexy i patřičně chytří. Channingův Mike je toho důkazem, svlékáním totiž jen vydělává peníze na to, aby mohl... vyrábět nábytek!

Deuce Bigalow: Dobrej striptér začíná na Prima COOL v sobotu ve 23:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný