17. července 2023 00:04

7 nejlepších sci-fi záporáků: Od Lokiho k Darthu Vaderovi

Který z nich je nejtemnější?

Už v sobotu se znovu vydáme na palubu Enterprise – na Prima COOL totiž večer začíná akční nářez Star Trek: Do temnoty! Pět let stará opulentní sci-fi rebootuje veleslavného startrekovského záporáka Khana – jak si však tenhle frajírek stojí po boku dalších velkých antagonistů sci-fi? Mrkli jsme na ně!

07) Burke

Nebohý korporátní kravaťák je naším prvním dokonalým záporákem. Mohlo by se zdát, že je Burke generický zloduch, ale chyba lávky – copak vás ve Vetřelcích neznechucoval víc než roj xenomorfů? Tak vidíte! Oproti mimozemským bestiím jsme totiž Burka dobře chápali a jeho motivy... znali z vlastního života. Tím také začíná věčná otázka, nakolik by záporáci měli být spíše pochopitelní, a nakolik spíše neznámí.

06) Baron Harkonnen

Prakticky přesným opakem Burka je Baron Harkonnen z filmové Duny. Komicky obézní, pedofilní a naschvál zohyzděný vůdce, kterého musí kvůli jeho váze nadnášet antigravitační udělátka, je doslova karikaturou záporáka. Vzdor tomu, že je Harkonnen asi tak komplexní jako výstava v muzeu moderního umění, přesto funguje – vyvolává totiž takovou porci strachů, že se jeden z nich vždy dostane skrze vás.

05) Loki

Pojďme zpátky mezi pochopitelné zlosyny, a v tomto případě snad i nejen je – Loki z marvelovské ságy totiž nemá ani vyjasněno, zdali jde o čistokrevného záporáka. Stejně tak je na něj možné polovinu jeho filmů (rozhodně prvního i třetího Thora) nahlížet i jako na antihrdinu. Jasně, způsobil invazi na Zemi a přičinil se i o invazi na svůj vlastní svět. Ale tak už to u antihrdinů z tragédií chodí! Zároveň je však nezpochybnitelné, že Lokimu krom sáhodlouhého vykreslení značně pomáhá i charisma Toma Hiddlestona...

04) Agent Smith

A hážeme otočku zase o 180 stupňů k nepochopitelným záporákům. Agent Smith z prvního Matrixu (protože žádný jiný neexistuje, jasné?!) si vysloužil takovou kultovní oblibu prakticky jenom díky hereckému výkonu Huga Weavinga. Smith totiž nemá mnoho jiných vlastností – jeho fanatická touha po úniku z Matrixu je sice pozoruhodná (a kdyby Matrix měl někdy pokračování, mohlo by ji rozkreslit!), ale tím také vágní motiv končí. Srovnejte to s Lokim nebo Burkem, a je jasné, kolik toho Weavingovo charisma pro Smithe udělalo.

03) Khan

Khááááán! Dost možná nejslavnější (a nejtriviálnější) hláška filmových Star Treků patří právě nadčlověkovi z původního seriálového Star Treku, z celovečeráku Khanův hněv a konečně z novinky Star Trek: Do temnoty. Khan je sice z masa a kostí, ale blíže má k tajemnějším bastardům – jako geneticky vylepšený člověk svého času ve válkách ovládal čtvrtinu planety, dočkal se však vystřelení do kosmu, zmražení a probuzení ve startrekovské budoucnosti. Zatímco většinu z nás by takové probuzení potěšilo, Khan je jiná káva a v obou svých verzích se jme Federaci, nebo alespoň Kirka, rozložit na prvočástice.

02) Darth Vader

Vader ukazuje, že aplikovat lze občas oba přístupy najednou – po většinu původní trilogie byl Vader velká neznámá. Odhalení, že je Lukovým otcem, nám mnoho nenapovědělo. A závěrečná smrt byla sice dojemná, leč také neřekla mnoho o Vaderových motivech. Prequelová trilogie naopak cestu Anakina Skywalkera vstříc temné straně rozkreslila tak detailně a pochopitelně, že to pro některé fanoušky byla až příliš vydatná porce informací. Vůbec to ale nepodrylo fakt, že je Vader jednoduše fenomenální a naprosto ikonický!

01) Skynet

Čistě z hlediska hororu a děsu však nakonec musíme na první místo postavit umělou inteligenci Skynet – a to právě kvůli tomu, že o ní nevíme ani po pěti filmech skoro vůbec nic! Skynet má na triku impresivní počet obětí – když někdo krátce po svém narození vyvolá atomovou válku, je to vždycky dobré znamení (alespoň u záporáků!). Ačkoliv jej ve filmech představují Terminátoři a v posledním bijáku Genisys se dočkal i vlastní manifestace, Skynet stále zůstává tajemnější než hrad v Karpatech. A je to pro jednou dobře, protože nás nikdy nepřestane děsit!

Star Trek: Do temnoty začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný