22. července 2019 04:09

6 nejlepších románů, které se budou adaptovat donekonečna

Matroš, který nerezaví!

Již v sobotu ve 20.00 začíná na Prima COOL klasika Tři mušketýři v moderním provedení! Snímek totiž pochází z hlavy Paula W. S. Andersona (Resident Evil), a vzdor vzniku na motivy románu Alexandra Dumase se tak neubránil jistým modernějším, steampunkovějším nápadům. Ústřední premisou je stále snaha naší skvadry zastavit intriky slavného kardinála Richelieu. Mimoto se však objeví i celá řada novot - třeba finále s létajícími loděmi, které by se neztratilo ani ve Star Wars! Takový je však už úděl knih, které dodnes inspirují další tvůrce. Vzpomněli jsme proto na řadu dalších románů, které se budou nejspíše adaptovat donekonečna... a ještě dál!

06) Tři mušketýři

Původní Tři mušketýři byli sepsáni v polovině 19. století, zasazeni přitom byli o víc jak dvě století dozadu - ale podobně jako dobrodružárna Ostrov pokladů se za uplynulé století filmu dočkali celé řady adaptací. Nepřekvapí asi, že už jen v zobrazení 17. století se různé filmy lišily, jak jen mohly - stačí ostatně vzpomenout na steampunkové motivy Andersonova bijáku. Mimoto se pak objevila třeba asijská verze příběhu, anebo hned několik bijáků o potomcích Tří mušketýrů, které se odehrávaly v současnosti!

05) Anna Karenina

Taktéž velká fanynka vlakové dopravy Anna patří mezi díla, jež budou populární i za řadu dalších generací. Anna Karenina je totiž cosi jako Romeo a Julie knižního světa. Jedna adaptace se může soustředit na romantickou linku končící tragédií (ale zase ne tak absurdní jako v případě Shakespeara), druhá naopak na život ruské společnosti na vysoké noze těsně před revolucí. Anna Karenina by se klidně mohla dočkat přesazení do starověku nebo naopak na marťanskou kolonii!

04) Romeo a Julie

Dalo by se říct, že bychom tu mohli vyjmenovat prakticky všechna shakespearovské dílka a měli bychom seznam naplněný. Stejně tak je vhodné doplnit, že je příběh Romeo a Julie původně divadelní hrou - to je však nejspíše pod rozeznávací schopnosti většiny dnešních diváků. Na každý je i v případě milenců z Verony opět pravidlem pravidla mnohdy překopat. Třeba ve filmu Baze Luhrmanna se tak střední duo zamilovalo v Kalifornii a ještě volnější adaptace Mrtví a neklidní se rovnou odehrává ve světě zombie apokalypsy!

03) Sherlock Holmes

Jedeme dále a rovnou míříme na adresu 221B Baker Street! Sherlock Holmes inspiroval obrovské množství nejrůznějších adaptací - což dokazuje i fakt, že jen v této generaci vznikly minimálně 3 významné verze! Vzpomenete si jistě na seriál BBC s Benedictem Cumberbatchem, nejspíše pak i na film s Robertem Downey Jr. Krom nich ovšem mezi matadory patřil i seriálový Dr. House, přímo inspirovaný holmesovským étosem. Za popularitu nejslavnějšího konzultujícího detektiva však nejhlasitěji mluví skutečnost, že je Sherlock Holmes držitelem Guinessova rekordu za nejvíc adaptací.

02) Vánoční koleda

Jenom málokterý autor je adaptovaný tak často, jako právě Charles Dickens. Jasně, dnes jsme jeho moralitkami už trochu překrmení - ale nebylo tomu tak vždy. Sama Vánoční koleda v nějaké verzi dostala filmovou podobu už v roce 1901, a v éře před příchodem Smrtonosné pasti byly různé verze Vánoční koledy typickým vánočním bijákem! Tenhle příběh o lakomém skrblíkovi by však opět měl co říct, i kdyby se odehrával na Floridě během jaderné zimy po atomové válce. Uvážíme-li, že v průběhu let se Vánoční koleda dočkala řady animovaných adaptací, ale třeba i parodie s Rowanem Atkinsonem (Mr. Bean!), vlastně bychom se nedivili, kdybychom se něčeho podobného jednou dočkali!

01) Bible

Ano, je to tak - na prvním místě je Bible, a ano, Bible je, svým způsobem, také román. Nebude daleko od pravdy, když řekneme, že počet biblických filmových adaptaci má přímo... biblické rozměry! Další kategorií jsou pak filmy jako Ben Hur, které se zdejšími příběhy nějak inspirují. Nejde však jen o čisté adaptace Bible, ale i o fakt, že je Bible dokonalým příkladem archetypálních mytologických příběhů - tedy alespoň v naší civilizaci. V Číně by se namísto Bible nejspíše sáhlo po Opičím králi, v Indii po Rámájaně, ale to nechme být. Pointa každopádně je, že příběhy podobného druhu, jaké najdeme v Bibli, najdeme i v Matrixu či Star Wars. Jasně, dílem za to asi může fakt, že se autoři při psaní Bible "inspirovali" starými egyptskými č mezopotámskými mýty... ale tehdy se zkrátka na autorská práva moc nehrálo!

Tři mušketýři začínají na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný