17. července 2023 00:09

5 nejlepších plachetnic z filmů a seriálů: Černá Perla vs. Bounty

Kdybyste chtěli vyrazit na širé moře, ideálně by to mělo být na některé z těchto plachetnic.

V neděli večer vypluje COOL na širé moře s fantasy Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka. Ve třetím narnijském filmu se budeme plavit, Edmund a Lucinka totiž doprovodí krále Kaspiana v jeho námořní výpravě za nalezením ztracených pánů Narnie. A bude z toho netradiční pokoukání – námořních fantasy je totiž jako šafránu a ani samotné filmy o starých plachetnicích nejsou zrovna časté. O to pamětihodnější však často bývají výsledky!

05) HMS Terror

Jeden z posledních příkladů jsme tu ostatně měli nedávno – neslavnou HMS Terror, která se jako jedna ze dvou lodí snažila v polovině 19. století najít cestu z Atlantiku do Pacifiku skrze trasu nad Severní Amerikou. Terror byl skutečnou lodí, její příběh ve stejnojmenném seroši je však (doufáme) fiktivní. V každém případě ale krásně ilustruje skutečnost, že příběhy zasazené na plachetnice ani zdaleka nemusejí být plné plavby samotné. Mikrokosmos námořního světa a interakce posádky s pevninou naopak nabízejí tak širokou paletu příběhů, jak velká je fantazie scenáristů.

04) HMS Lydia

Dnes už filmy zasazené do éry plachetnic vznikají jen výjimečně – půlstoletí nazpět tomu ale bylo úplně jinak. Tehdejší popularita pirátských filmů přinesla dobovým divákům i plejádu námořních dobrodružství a jedním z těch největších byla kariéra kapitána Horatia Hornblowera ve stejnojmenném filmu z roku 1951. Možná znáte modernější televizní verzi, v této mutaci si však heroického elegána zahrál sám Gregory Peck, udílející rozkazy na palubě fregaty HMS Lydia. To je pak další zajímavá pointa filmových plachetnic – většina těch nejslavnějších patří britskému námořnictvu, které v 19. století opanovalo většinu světových vod.

03) Černá perla

Výjimkou z pravidla je samozřejmě mírný návrat popularity pirátských filmů skrze ságu Piráti z Karibiku. Zdejší Černou perlu samozřejmě obývají čas od času prapodivní nájemníci – v prvním filmu duchové a nemrtví pod vedením kapitána Barbossy, jindy ještě obskurnější bytost s tváří Johnnyho Deppa (tedy kapitán Jack sám). Černá perla má však bonusové body i za to, že jde o největší plavidlo v našem seznamu. Ačkoliv éra plachetnic nabídla i obří „ships of the line“ (v zásadě dřevěné bitevní lodě), většina příběhů se motá kolem menších fregat. Černá perla tak jako mohutnější bárka vítězí alespoň svým výtlakem!

02) HMS Bounty

Zpátky do světa fregat! Bounty je nejspíše nejslavnější plachetnice vůbec, podobně jako v případě HMS Terror navíc příběhy kolem ní vycházejí z reality. Řeč je samozřejmě o nejslavnější vzpouře dějin, při níž se námořníkům raději zachtělo strávit zbytek životů sexem s domorodkyněmi než drhnutím podlahy Bounty samotné. Ačkoliv příběh Bounty tedy není přehršle inspirativní (i když…), o to více je samozřejmě populární.

01) HMS Surprise

Existuje však jen jeden film, který ukázal život a smrt na palubě plachetnic ve své nahé kráse – Master & Commander z roku 2003! Podobně jako Hornblower, také tento biják vychází z knižní série, oproti Hornblowerovi je však marginálně blíže realitě. HMS Surprise tu netvoří jen heroický kapitán (ačkoliv by byl film bez Russella Crowea poloviční), ale především každý umolousaný námořník pracující ve společný prospěch – bez táhnutí za jeden provaz by totiž na širém moři bylo plavidlo odepsané. Jakkoliv je tedy Surprise na první pohled generickou plachetnicí, je to právě posádka, která mu dává jedinečnou a naprosto fascinující duši.

Fantasy Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný