6. září 2019 10:32

6 nejlepších originálních hororů z posledních (pěti) let

Ano, jde to i bez klasických duchů!

V pátek ve 22.45 začíná na COOLu netradiční horor Neutečeš. Namísto klasických démonů bude zdejší hrdinku pronásledovat cosi vypečenějšího - prokletí předávané pohlavním stykem! I díky tomu se Neutečeš řadí mezi nejsvěžejší hororové bijáky posledních let. V nynější provařelé hororové éře, která svědčí nejrůznějším duchařinám, lze však najít i pár dalších perel. Vlastně se skoro dá říct, že originální hororů v posledních letech nápadně přibývá. A právě proto jsme samozřejmě vzpomněli na ty nejlepší...

06) Anihilace

Skloubit horor a sci-fi je (skoro) vždycky dobrý nápad. Anihilace umně balancuje na hraně obou žánrů, takže je tenhle příběh o jednotce vědkyň postupujících oblastí, kterou navždy změnil zásah mimozemšťanů, pro někoho málo sci-fi a pro druhého málo horor. Jádro každého děsu - strach z neznáma - je zde však rozhodně velmi dobře přítomné, a Anihilace opět po čase ukazuje, proč lze diváka vyděsit i trochu divně vyrostlými kytičkami. A to, přátelé, prostě nemůže nebýt horor!

05) Slunovrat

Z jiného ranku je sotva měsíc starý Slunovrat - na první i druhý pohled totiž tenhle film působí spíš jako sourozenec krváků z ranku Hostelu. Opět tu máme partu Američanů, kteří si jedou užít do Evropy, jen aby je Starý svět pěkně klepl přes prsty. Na pohled třetí je však Slunovrat přeci jenom psychologičtější a umělečtější - namísto "slovenského" hostelu se tu totiž jede na severský pohanský rituál. I tím ale Slunovrat ukazuje, že jde i staré náměty s trochou snahy natočit docela novátorsky.

04) Tiché místo

Pokud se vrátíme ke sci-fi, Tiché místo samotné je rovněž sourozenec jiného známého filmu - nedávného hitu Bird Box. V obou Zemi napadnou mimozemšťané, kteří si však namísto paprskometů sebou do války zabalili ten či onen vytříbený smysl. Zatímco v Bird Boxu tak postavy nesmějí mimozemšťany spatřit, protože jim jinak hrábne, v Tichém místě nesmějí postavy vyluzovat výraznější zvuky, jelikož ufouni dovedou extrémně dobře nastražit uši. Co do kvality jsou oba filmy v zásadě srovnatelnými komorními horory - Tiché místo ale musí získat přednost už kvůli tomu, že s podobným nápadem přišlo dříve.

03) Děsivé dědictví

Říká se, že rodinu si člověk nevybírá - a žánr duchařiny s touto premisou operuje víc, než je občas zdrávo. Mezi všemi rodinnými kletbami je však Děsivé dědictví přeci jen poněkud odlišnější v tom, jak daleko ve vykreslení temného rodinného tajemství dojde. Hlavní hrdina, rozplétající hříchy předků, totiž jde na dřeň spíš po psychologické stránce, než tím, jaké ukazuje na kameru fujtajbly. A ačkoliv filmu mnozí vytýkají finále, minimálně pro tu jízdu do něj si zaslouží pochválit - u hororu totiž platí o to víc, že je cesta vlastně cíl!

02) Čarodějnice

Podobné ohlasy vzbudila i Čarodějnice. Milovníci duchařiny z ní byli občas zklamaní - po většinu filmu totiž řeší, jestli v lesích Ameriky 17. století existuje titulní čarodějnice, anebo mají lidí jen smůlu. Finální odhalení tak vlastně není zrovna šokující. Odmyslíme-li si však posledních pět minut, je tahle cesta drsným životem (náboženstvím posedlých) kolonistů brutálním a depresivním rodinným dramatem, které by se úplně stejně obešlo bez nadpřirozena. Občas totiž i jedna špatná sklizeň dovede vyděsit víc než několik kleteb.

01) Neutečeš

A konečně nejinak je na tom i Neutečeš. Příběh o kletbě, která je předávána pohlavním stykem, lze sledovat nejen jako trochu jiný typ duchařiny, ale i jako metaforu pohlavní choroby. A dospívání. A vůbec všech tragédií, které s tím vším můžou souviset. A právě takhle jsou horory nejdrsnější - nikoliv jako fantazie, v níž postavy postupují světem jako ve videohře (a na ty či ony démony aplikují různá zaříkávadla), ale jako výstižná metafora jinak obtížně popsatelného děsu, který všichni dobře známe.

Neutečeš začíná na Prima COOL v pátek ve 22.45.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný