9. října 2023 00:10

7 nejlepších moderních sci-fi: Interstellar vs. Na hraně zítřka

Kvalitní sci-fi filmy nikdy nevymřely. Které žánrové novinky se povedly nejvíc?

V neděli večer začne pořádná rachota – na Prima COOL totiž dorazí plechová kavalérie jménem Transformers 3! Ačkoliv si mnozí zoufají, že kvalitní sci-fi filmy už nevznikají, opak je ve skutečnosti pravdou. K poctě robotů jsme našli sedmero bijáků vzniklých až po roce 2000, o jejich kvalitách snad nemůže být pochyb.

7) Na hraně zítřka

Pořádná filmová sci-fi akce nevymřela s Terminátorem 2 ani Hvězdnou pěchotou. Trhák Na hraně zítřka přišel s drsnou mimozemskou invazí pojatou docela odlišně od všeho, co jsme mohli vidět ve Válce světů nebo Dnu nezávislosti. Krutá pěšácká řezničina přitom stojí hlavně na Tomu Cruiseovi, který se díky uzavření v časové smyčce dočkal funkce Save!

6) Donnie Darko

S časovými hrátkami operuje i druhý vybraný biják, jenž udělal Jakea Gyllenhaala slavným miláčkem divných nerdů. Donnie Darko totiž na cestování časem nenahlíží ani trochu hollywoodsky, namísto toho se film opájí bizarní atmosférou nejistoty a neukotvení v realitě skrze potkávání Donnieho s obrovským chodícím králíkem. Koneckonců, prakticky až do konce tu není jasné, o čem film vlastně je. Právě proto je však Donnie Darko dodnes milován!

5) Dokonalý trik

Je to sci-fi, anebo fantasy? Či snad něco mezi? Těžko říct! Jisté je pouze to, že se Nolanův Dokonalý trik (podobně jako Počátek) snaží balancovat na tenké hranici mezi pokorou vůči zázraku a vědeckým/racionálním vysvětlením onoho „zázraku“. Z Nolanových filmů podobného ranku je Dokonalý trik o zápasu dvou kouzelníků dodnes nejlepším dílem, není to však rozhodně naposledy, kdy se v našem přehledu s tímto rejžou potkáváme...

4) District 9

Sci-fi byla odjakživa rejpalem do politiky, když se však agitace spojí s černým humorem a satirou, funguje to nejlépe – třeba jako v Districtu 9. Film o tom, jak lidé ve zlé Africe špatně zacházejí s mimozemskými uprchlíky (!!), navíc s každým uplynulým rokem získává na aktualitě a zraje jako vínem politý sýr!

3) Ona

Ne každá sci-fi technologie ve filmu však musí být robot s kulometem, paprskomet anebo kosmolet. Vztahové drama Ona se namísto toho zabývá vztahem chlápka ve futuristickém světě, kdy nikomu nic nechybí (krom lásky!) s umělou inteligencí ve svém telefonu. A jakkoliv to mudruje i zní nezáživně, Ona je ve skutečnosti snad až příliš výstižným a inteligentním popisem řady elementů dnešní internetové doby. Prostě sci-fi, v níž se poznáte.

2) Interstellar

Jak říkal už Cimrman, lidstvo nemůže navždy zůstat v kolébce (anebo to řekl Cioklovskij?), a je jen málo filmů, které lobbovaly za kosmický program tak hlasitě jako právě Nolanův Interstellar. Jakkoliv může mít biják své subjektivní i objektivní chyby, nelze upřít, že jde o jednu z nejlepších kosmických sci-fi historie. A to mimochodem přišla zrovna v době, která vesmíru příliš nefandila...

1) Potomci lidí

Už u Districtu 9 jsme zmínili funkci sci-fi jako zrcadla doby, a právě tenhle element přímo čpí z Potomků lidí z roku 2006. Nejenže jsou proklatě dobře natočení, s revolučním použitím superkomplexních záběrů bez jediného střihu, ale navíc také řeší dost současná témata. Británie kolabuje pod náporem uprchlíků z kontinentu, všude je vidět chaos, svět se po hlavě řítí do... pekel. Navzdory tomu je však konec Potomků lidí optimistický, vlastně stejně jako srdce celého filmu – a vzhledem k tomu, že se den po dni stále více naplňuje i v realitě, je to poselství, kterému nejde nezvednout palec nahoru!

Transformers 3 začínají na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný