5. prosince 2022 00:04

4 nejlepší komiksy s Vetřelci a Predátory

Nejsou komiksy s Vetřelci a Predátory náhodou odvážnější než moderní filmy?

Souboj titánů pokračuje! Sci-fi Vetřelci vs. Predátor 2 začíná na Prima COOL ve čtvrtek večer a navazuje na původní zápletku jedničky. Predátoří loď infikovaná vetřelčími vajíčky tak dopadne do průměrného amerického zapadákova a velmi rychle tu začnou ubývat obyvatelé (a přibývat emzáci). Není to jediná zajímavá zápletka, jakou dovedli autoři kolem Predátorů a Vetřelců za uplynulé dekády ukovat. Vzpomněli jsme na čtyři další významné komiksy ze světů obou monster – a ignorovali přitom crossovery s Batmanem či Supermanem, které se nabízely hned první na ráně!

04) Aliens: Outbreak

Ještě předtím, než vyšel Vetřelec 3, pokračovali komiksoví tvůrci příběhem dvojky alternativním způsobem vytvářejícím dost možná zajímavější zápletku, než byla pokračování filmová. Outbreak navazuje na Vetřelce (tedy dvojku) optikou dvou nečekaných hrdinů – stárnoucího Hickse a dospívající Newt. Pro Ripleyovou tu není místo. Zatímco oba zápolí jak s dopady původní mise, tak s novými hrozbami, korporace Weyland-Yutani konečně dopraví jednoho Vetřelce přímo na Zemi… a jelikož samozřejmě podcení bezpečnost, mimozemská hrozba začne pustošit naši rodnou hroudu.

Jejich příběh má navíc vlastní sequel, v němž prchající duo skončí na kosmické lodi utíkající z pustošené Země – a skončí v rukou generála, který by (v duchu čtyřky) rád Vetřelce vycvičil jako své vojáky. V této verzi už byly obě ústřední postavy vlivem vydání Vetřelce 3 přejmenovány na „Wilkse a Billie“, ale pro fanoušky nespokojené se smrtí Hickse a Newt v úvodu třetího filmu je jasné, s kým čtenáři mají tu čest!

03) Aliens: Salvation

Daleko obskurnější je však komiks Aliens: Salvation od Mikea Mignoly, autora komiksového Hellboye, v němž nepřekvapí přítomnost religiózních motivů a notně absurdní atmosféry. V příběhu z budoucnosti sledujeme silně věřícího kuchaře na kosmické lodi, který po selhání bezpečnosti tajemného nákladu skončí v únikovém modulu na mimozemské planetě spolu s nerudným kapitánem. Nebude asi šokující, že oním nákladem, který dopadne krátce poté, je samozřejmě vetřelec.

Zápletka (trochu podobná třetímu filmovému Vetřelci) nečekaným způsobem zkoumá, jak se v této šílené budoucnosti lidi perou s potřebou víry a katolickým viděním světa – a zrovna starozákonní atmosféra je pro realitu Vetřelce jako ušitá! Výsledek je něco zcela odlišného od toho, co si obvykle představujeme pod příběhem Vetřelce – právě proto však Salvation stojí za pozornost.

02) Predator: Concrete Jungle

I když máme filmová pokračování prvního Predátora rádi (ano, včetně Predátorů!), stejně se nemůžeme zbavit dojmu, že ve filmech došlo na trestuhodný úbytek přítomnosti Arnolda Schwarzeneggera na metr čtvereční. Concrete Jungle právě to svérázně řeší – nikoliv skrze rozkreslování dalších dobrodružství Dutche, ale skrze jeho neméně drsného bratra, detektiva Schaefera z NYPD!

Komiks tak slouží nejen jako svérázná alternativa k Predátorovi 2 (jenom namísto Los Angeles v New Yorku), ale také jako příběh dokreslující události prvního filmu. Děj navíc rozhodně nezůstane jenom ve Velkém jablku. Brácha Schaefer totiž řeší, kam se mu vytratil Dutch, a tak se podíváme i do běžných džunglí Jižní Ameriky. Výsledkem je story, která by klidně mohla být druhým filmem.

01) Predator: Nemesis

I když bychom technicky vzato měli zmínit komiks Alien vs. Predator, v úvodu jsme se zařekli, že se crossoverům vyhneme. To, že však nemůžeme zvát hosty, neznamená, že nemůžeme cestovat časem! Jak naznačila poslední scéna v Predátorovi 2, mimozemští lovci létají na Zemi za zábavou už po čertech dlouho. Nepřekvapí proto, že leckteré komiksové tvůrce napadlo zasadit příběh do jiného období a namísto současnosti nebo budoucnosti zvolili minulost.

Právě tak jako komiksová Nemesis, v níž kapitán Edward Soames pronásleduje neznámého „Jacka Rozparovače“ uprostřed viktoriánského Londýna jednoho parného léta roku 1896. Nemesis má celou řadu aluzí na skutečné události i „holmesovskou“ atmosféru, ruku v ruce s tím nejlepším a nejhorším, co jen může pozdní období kolonialismu nabídnout. Až filmařům dojdou nápady na crossovery a remaky, vůbec by nám nevadilo, kdyby se Nemesis stalo předlohou klidně celé filmové trilogie!

Sci-fi Vetřelci vs. Predátor 2 začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný