20. září 2018 10:01

6 nejlepších komedií od tvůrce Sám doma

Seznamte se s klasikami americké komedie, které v Česku (bohužel) nejsou tas tak známé.

Připomeňte si své dětství – už v sobotu ve 20.00 totiž na Prima COOL začíná kultovní pecka Sám doma! I když na režijní stoličku usedl Chris Columbus (první dva díly Harryho Pottera), neméně významnou roli měl při vzniku Sám doma i jeho producent John Hughes. Ten si během 80. let totiž přímo vybudoval pověst výrazného komediálního (spolu)autora, i k Sám doma ostatně sepisoval scénář a jinak ovlivňoval tvorbu. A na filmu je ranec zkušeností z jeho zbylé filmografie setsakra znát! Co že to všechno ale natočil?

06) Letadla, vlaky, automobily

Dát dohromady dva nesourodé charaktery je klasický postup dobré komedie –v Letadlech, vlacích, automobilech se takto sejde reklamní agent spolu se sympatickým hromotlukem, aby před Dnem díkuvzdání museli překročit celou Ameriku pomocí rozličných dopravních prostředků. Hughes snímek nejen sepsal, ale i zrežíroval – a v hlavních rolích téhle skvělé "fosilie" se objevili komediální velikáni Steve Martin a John Candy.

05) Podivná věda

Nerdi rozhodně nejsou moderním vynálezem! Hughesova komedie z roku 1985 přišla s futuristickou premisou, v níž duo nesmělých teenagerů pomocí POČÍTAČE vytvoří umělou bytost, toho času s božským charismatem Kelly LeBrock. Kombinace Frankensteina a náctiletého předchůdce Prciček působí vědecky asi tak akurátně jako Hvězdné války, ale to vůbec nevadí. Masivní naivita Podivné vědy je naopak láskyplnou pohlednicí z časů, kdy vytvoření umělé inteligence s ňadry ještě nepůsobilo jako námět pro horor...

04) Volný den Ferrise Buellera

Také na Ferrisu Buellerovi vyrostla celá jedna generace Američanů. Teenagerský Matthew Broderick si tu střihl roli výrostka, který je v očích školního ředitele za zlosyna nikoliv kvůli tomu, že by šikanoval spolužáky nebo prodával na záchodcích drogy, ale protože... je občas záškolák. Variace na road movie popisující právě jeden záškolácký den navíc skrze své promlouvání k divákům leckomu nejspíš připomene Jak jsem potkal vaši matku i Dům z karet. Zaujme i tehdy ještě neznámý Charlie Sheen ve vedlejší pidiroličce!

03) Snídaňový klub

Notně podobnou story disponuje i Snídaňový klub, který přišel o rok dříve. Tentokrát snímek předvede partičku složenou z ničemů, kteří musejí zůstat "po škole" kvůli rozličným prohřeškům. Na jednom místě se tak opět sejde paleta notně odlišných postav včetně šprta, rebela, sportovce či školní missky. Krom Emilia Esteveze, bráchy Charlieho Sheena, zarazí především skoro až staromilsky příjemná atmosféra, kterou by si s dnešními teenagerskými komediemi asi leckdo nespojoval!

02) Bláznivá dovolená

Geniálním vrcholem a nepřekonatelnou komedií je však až Hughesova Bláznivá dovolená, v níž představil postavu Clarka Griswolda s tváří Chevyho Chase. Road movie o tom, kterak si jedna vyhořelá rodinka musí užít cestu z Chicaga na Floridu, i kdyby mezitím měl nastat rozvod, potěší leckoho ZNAČNOU inspirací budoucím Simpsonovým. Mezi všemi problémy od havárie uprostřed pouště až po finální zjištění, že park, ke kterému rodina celý film jela, je zavřený, umí tenhle biják pobavit i připomenout ledajaké vlastní životní úskalí.

01) Vánoční prázdniny

Jenom jeden film může zastínit Bláznivou dovolenou – totiž její pokračování Vánoční prázdniny! Clark Griswold se tu vrací na scénu a ukazuje, že i když nevytáhne paty z baráku, dovede zruinovat časy klidu a míru s neskutečnou intenzitou. Vánoční prázdniny patří na absolutní vrchol dějin komedie a nikoliv nadarmo jde o poslední výrazný zářez "rodinné komedie" jako takové. O generaci později není úplně zvykem, aby děti chodily s rodiči na komedie do kina, popřípadě s nimi vysedávali večer u bedny. Hughes zkrátka platí za filmaře z jiných časů – právě díky přidané porci nostalgie však dovede pobavit i dnes!

Klasika Sám doma začíná na Prima COOL již v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný