18. února 2019 11:58

7 nejlepších komedií, které servírují nepřekonatelné fyzické gagy

I praštit se je umění!

Růžový panter znovu zasahuje na Prima COOL už v sobotu ve 20.00. Clouseau ve čtvrtém díle slavné série opět řádí jako černý mor, což přivede do blázince šéfinspektora Dreyfuse. Bývalý boss se přitom rozhodne k radikálnímu řešení – stane se superpadouchem, který svět nevypočitatelného Clouseaua zbaví jednou provždy. Růžový panter tak opět připomene svou vypiplanou stránku fyzické komedie. Ta však může mít mnoho dalších podob, než jen legrační padání...

07) Vánoční prázdniny

Fyzický humor ani zdaleka nemusí znamenat černobílý pás a klasickou éru němé grotesky. Třebas osmdesátkové Vánoční prázdniny stále hýří bezpočtem fyzických gagů, které dovedou pořádně anihilovat bránici. Poprvé a nikoliv naposledy se tu navíc ilustruje, že fyzická komedie nemusí být nikterak primitivní – naopak vyžaduje bezchybný timing, ještě lepší choreografii a často i dlouhou dějovou přípravu kýženého gagu.

06) Sherlock Jr.

Zcela však na staré němé grotesky zapomenout nemůžeme. Sherlock Jr., v němž se Buster Keaton rozhodne stát detektivem, disponuje na svou éru především brutálními kaskadérskými kousky. Důkazem místo slibů je třeba honička na motorkách, během níž Keaton sedí na řídítkách a protrpí si třeba i metrové "olíznutí" projíždějícím vlakem!

05) Caddyshack

Komediální film z prostředí golfu, v němž Bill Murray honí neposedného sysla, nemá zrovna pověst Nezničitelné Komediální Klasiky. Je to ale paradoxně právě Caddyshack, který stál na počátku herecké dráhy Chevyho Chase nebo samotného Murrayho, a který v sobě obsahuje celý ranec potenciální energie. Už jen ta idea natočit sportovní film... z prostředí golfu. Anebo legendární honba za syslem, která vypadá jako něco z ujetého animáku!

04) O patro výš

Harold Lloyd patří mezi elitu němé éry a nikde to není znát lépe, než v klasice O patro výš. Lloyd si tu vyzkouší celou plejádu prací, aby si vyšlápl na lepší společenskou pozici... a pobavil u toho své věrné diváky. Legendární je přitom hlavně scéna s hodinami, kterou jste nejspíš viděli v nekonečné řadě parodií.

03) Monty Python a Svatý grál

Jasně, jasně, britští Monty Pythoni jsou uznávaní spíš za geniální satiru než za srandovní fyzický humor. To ale jen ukazuje, co všechno se pod fyzické vtipy dovede schovat – včetně montypythonovské absurdity! Už jen “jízda na koni” nebo legendární “souboj” s Černým rytířem ze Svatého grálu jsou absolutní vrcholy fyzických gagů i absurdního humoru najednou. A to se Monty Pythoni teprve rozehřívali!

02) Zlaté opojení

V závěru však musíme zmínit ještě jednu klasickou němou grotesku. Chaplinovo Zlaté opojení je nejspíš nejlepším prapůvodním "slapstickem". Naprosto geniálním způsobem dodnes třeba funguje zdejší scéna pojídání boty. A to tvrzení, kdy už je co říct!

01) Připoutejte se, prosím!

Tahle komedie bratří Jerryho a Davida Zuckerových z roku 1980 vlastně založila žánr moderních parodií – a pokud znáte alespoň její pozdější následovníky jako Scary Movie, není asi překvapivé, že má fyzický humor své místo i zde. Připoutejte se, prosím! tak patří mezi nejdůležitější komedie vůbec. A není to jen kvůli tomu, že je Leslie Nielsen prostě totální bourák!

Komediální klasika Růžový panter znovu zasahuje začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný