20. května 2024 00:07

6 nejlepších komedií s Benem Stillerem: Od Zoolandera k Vybíjené

Projděte si ty nejlepší kousky od mistra příkladně ujetého humoru!

V neděli večer na COOL dorazí ujetá komedie Vybíjená. Vince Vaughn se v ní představí jako majitel tělocvičny, kterou před zrušením může zachránit jediné – vítězství v turnaji ve vybíjené! Jenže jak už to ve sportovních filmech chodí, jeho tým nýmandů stojí proti ostříleným profíkům v čele s Benem Stillerem. Výsledkem je tak snímek, který je natočený jako seriózní sportovní drama... ale létají v něm po čertech směšnější perdy. Stillerovské filmy jsou možná také tak trochu outsiderem mezi komediemi. O jejich popularitě však svědčí už jen to, že byla řada zdejších scén předlohou pro dodnes používané memy. Nevěříte? Koukejte!

06) Rabín, kněz a krásná blondýna

Zlatý fond Benovy filmografie stojí a padá se satirickými bijáky, které zvláštním způsobem variují primitivní vtipy a sofistikovanou pointu. Náš první příklad však takovým dílem není. Začneme totiž výjimkou z pravidla, která nese jméno Rabín, kněz a krásná blondýna. Navzdory mainstreamové premise se jedná o nenáročnou, žánrově dobře vyladěnou romantickou komedii, která pohladí na duši a procvičí bránici. Snímek, který by mohl být také perfektním námětem na religiózně inkluzivní pornofilm, nikoho nenadchne ani neurazí, a i to je dnes vlastně kumšt!

05) Fotr je lotr

Muselo to být. Nelze popřít, že na ose Skvělých filmů vs. Tupých filmů není Fotr je lotr zrovna na levé straně barikády. Obrovská porce zdejší komiky pramení přinejlepším z toho, že má Stillerův hlavní hrdina příjmení Jebal. Jádro zábavy o mezigeneračním střetu otce a jeho následníka však vyváží všechny další gagy, u nichž má člověk pocit, že je třeba pozvednout oči v sloup tak mocně, že to bude mít trvalé následky.

04) Starsky & Hutch

Uhněme však mezi typičtější stillerovky alias snímky neoficiální skupiny Frat Pack. Starsky a Hutch možná původně vznikli čistě jako pocta stejnojmennému kriminálnímu seriálu, který byl tak trochu jako američtí Profesionálové. Stiller však spolu s Owenem Wilsonem původní námět pozvedli do zcela jiné roviny! Famózní retro příchuť, sebeironický humor i finále, které vlastně popře vlastní žánr, nejsou přehršle typickou kvalitou letní komedie ani dnes.

03) Vybíjená

Nezvyklé žánrové kombinace pokračují i Vybíjenou. Představte si typický sportovní film o týmu nýmandů, kteří se postaví profíkům a skoro s nimi prohrají, jen aby na konci všechno na poslední chvíli otočili. Máte to? OK, Vybíjená bere přesně tuhle zápletku, ale namísto „cool“ sportu staví do ústřední role… inu, vybíjenou! Není to možná etalon humoru, který by v pase zlomil i Andyho Kaufmana, ať do nás však blesk uhodí, pokud jste se nad touhle premisou alespoň trochu neuchechtli. Podstatné je, že Frat Pack tenhle námět nejenom vymyslel, ale překoval do reality. A za to si zaslouží smeknout klobouk i s příčeskem.

02) Tropická bouře

Jdeme na stříbrnou příčku, a to znamená, že je čas na Tropickou bouři! Poté, co si Stiller a jeho kamarádi vzali na paškál kriminálky i sportovní filmy, se v Tropické bouři dekádu nazpět rozhodli udělat si srandu sami ze sebe. Vznikl tak film o natáčení filmu, aby to však nebylo tak snadné, hlavním tématem je tentokrát válka. Ústřední parta herců se tak „omylem“ dostane do autentické válečné zóny a problém tkví už v tom, aby si to při veškeré své „inteligenci“ vůbec uvědomili.

01) Zoolander

Existuje solidní šance, že pokud jste Bena Stillera v nějakém filmu poprvé skutečně zaregistrovali, byl to právě Zoolander. Biják o modelovi, který je tak hezký, jako i tupý, si získal fanoušky nejen primitivním humorem (a že ho tu je dost), ale i subtilnější stránkou – Zoolander je v podstatě bondovka a parodie na špionážní filmy. Jenom má v ústřední roli hezouna tak pitomého, že je s to se na benzínce polévat vším, co mu přijde pod ruku! Je to šokantně primitivní, ale zároveň tak, tak nečekaně osvěžující – jako občas Ben Stiller sám.

Vybíjená začíná na Prima COOL v neděli ve 23.50.

Ohodnoťte film Vybíjená na Kinoboxu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný