28. června 2022 16:45

7 nejlepších hororových seriálů všech dob: Od Stranger Things k Živým mrtvým

Myslíte si, že máte nejlepší hororové seriály všech dob dávno nakoukané? Je možné, že jste některý z nich přehlédli – a měli byste to napravit.

Strašení má v televizi dlouhou tradici, ale teprve v posledních dekádách se seriálovým hororům dostalo náležité pozornosti. Které seroše nás vyděsily nejdůkladněji?

07) Penny Dreadful

Začneme tak trochu nedoceněnou perlou. Penny Dreadful nabídlo mix všemožných viktoriánských hororů – uvážíme-li však, že právě na konci 19. století vznikly moderní horory tak, jak je známe, byla i tato limitovaná přehlídka parádní krasojízdou.

06) Lovci duchů

Jenom napůl z nostalgie musíme zmínit také duo z Lovců duchů – skutečnost, že se dočkalo 15 řad (!) a 327 epizod (!!) ovšem ukazuje, že své místo ve výběru rozhodně má. Lovci duchů, pravda, nejsilněji čerpali energii ze sympatických postav, to je však už jejich rozumná volba.

05) Městečko Twin Peaks

Do značné míry nepřekonané je také kultovní Městečko Twin Peaks. V kategorii Nepochopitelných hororů s Maniakální režií jde o absolutního vítěze – s přihlédnutím k tomu, o co se snaží jiní hororoví konkurenti v poslední době, však agentu Cooperovi musíme udělit „jen“ páté místo.

04) Stranger Things

A že se ti konkurenti snaží! Stranger Things doslova nakoply svět streamovacích seriálů a jejich nejnovější řada má vyloženě velkofilmové kvality. Zároveň však musíme uronit slzu nad tím, že mnohé jiné seroše zvládají vycházet i častěji než jednou za geologické období…

03) Akta X

Popojedeme k jiné stálici, kterou jsme původně měli i v seznamu sci-fi serošů. Ale, ruku na srdce, Akta X byla vždy především hororem a platilo to solidně i v jejich posledních (původních) sezonách. Poslední dvě řady, pravda, platí za horor v docela jiném smyslu slova – jakožto obří televizní fenomén 90. let si Akta X přece jen zaslouží alespoň bronz.

02) American Horror Story

Existují seriály sázející na kvalitu, pak seriály sázející na kvantitu... a pak je tu American Horror Story. Antologické pojetí, v němž si tvůrci přesto našli místo pro vyprávění většího příběhu, dovedlo vystřídat takovou plejádu poloh, krás i děsů, že z toho musí být jasné stříbro!

01) Živí mrtví

V poměru mezi náročností, počtem/kvalitou epizod a prací s hororem ale nic nepřekonalo věhlasné Živé mrtvé. Sáhodlouhé vyprávění, které naservírovalo skoro až nekonečný pohled na svět po konci světa, se zapsalo do dějin televize – a dost možná bude svou historii psát ještě dost dlouho!

Zdroj: Autorský článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný