19. června 2023 00:04

7 nejlepších francouzských komedií: Od Nedotknutelných ke 12 úkolům pro Asterixe

Čím vším Louis de Funès a jeho kolegové zvládli pobavit celý svět?

V sobotu večer na COOL dorazí kriminální komedie Wasabi. Jean Reno se v ní představí jako drsný, leč dobrosrdečný polda, který se dozvídá, že jeho dávná láska umřela kdesi v dalekém Japonsku – a odkázala mu jejich společnou dceru, o jejíž existenci Jean doteď neměl ani tušení. Wasabi je moderní ujetou francouzskou klasikou, v níž se střetávají protiklady, aby z konfliktu mezi sebou vykřesaly humor. To je ostatně recept, který ve filmech funguje už po generace... a dokazuje to i sedmero nejlepších francouzských komedií.

07) Fantomas

Téhle klasice se nešlo vyhnout! Fantomas je jedním ze symbolů klasické francouzské crazy komedie, kde se dějí nemožné věci – ale na rozdíl od komedií amerických jsou tyto věci jen málokdy přehnaně vulgární. Poprvé (a nikoliv naposledy) se navíc v tomhle seznamu setkáváme s klasikem Louisem de Funèsem, přesto však naše přehlídka nebude stát jen na něm.

06) Amélie z Montmartru

Naopak z novějších vod je tu Amélie – biják tak poetický, až by mnozí možná rozporovali, že jde o komedii. Trochu šílená a trochu roztomilá tapiserie bizarních postaviček a příhod je ale rozhodně blíže srandovní straně Síly a Amélie přímo čiší optimismem a zápalem pro život, který francouzsé komedie opomenou jen málokdy.

05) Muž z Acapulca

Další sázkou na jistotu je Muž z Acapulca, na dobu svého vzniku až nečekaně subverzivní film. Abychom totiž sledovali de facto regulérní bondovku, kterou ale v druhé dějové linii sepisuje a vymýšlí (a upravuje) její autor, to je dost postmoderní nápad, který se častěji objevuje až v posledních dvou dekádách. Muž z Acapulca je ale nejen intoušská zábava, ale i všeobecně parádní satira jak na agentské příběhy, tak vlastně i na život samotný.

04) Velký flám

Jestli si Francouzi z něčeho proklatě dělali srandu, pak to byla válka. Vzhledem k jejich válečné historii se ostatně není čemu divit – a vzhledem k podobné historii u nás se také není čemu divit, že i zde byly válečné komedie notně populární. Velký flám v sobě opět spojuje sérii protikladů, jak různé figurky odboje eskortují britské piloty přes okupovanou Francii do bezpečí. A výsledkem je taková baráž legendárních scén, že by k jejich napočítání nestačily ani prsty dvou rukou.

03) Četník ze Saint Tropez

Dost možná absolutním etalonem francouzské komedie je pro mnohé četníkovská série s Louisem de Funèsem. Symbol žhavé francouzské riviéry a „starých dobrých komedií“ zbožňujeme i my, kaňkou na jeho pověsti je však série nekonečných pokračování, které pověst ságy časem maličko pošramotily. Přes všechny kvality tak Četníci skončili s bronzem – jak se ostatně na prosluněnou letní komedii sluší a patří!

02) 12 úkolů pro Asterixe

Když se to totiž vezme kolem a kolem, animovaná klasika 12 úkolů pro Asterixe se zkrátka musela umístit i nad Funèsem! Tenhle biják si sice mnozí s francouzskými komediemi zase tolik nespojují, galští kohouti by se tu ale doslova dali krájet (a opékat)! Asterix má v sobě navíc ukrytou jednu nesmrtelnou scénu, na níž si vzpomeneme třeba při každé návštěvě úřadu...

01) Nedotknutelní

Pozitivní poselství, protiklady i životní paralely – ve vítězném bijáku našeho seznamu se spojuje řada nápadů, s nimiž jsme měli tu čest už výše. Nedotknutelní, dekádu starý film, v němž se bývalý černošský trestanec s upřímným přátelstvím stará o ochrnutého zbohatlíka, se ale stal velehitem nejen kvůli svému receptu, ale především kvůli unikátní atmosféře, jíž disponují jedině pravé francouzské bijáky.

Wasabi začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný