14. prosince 2020 00:06

6 nejlepších fotbalových filmů: Od Vítězství k Blafuj jako Beckham

Zelená je tráva, fotbal... může vládnout i v celovečerní podobě!

Byl dost možná největší legendou fotbalové historie – a už v pátek si jeho příběh můžete sami připomenout! Na COOLu startuje Pelé: Zrození legendy, film stopující život a osud nejslavnějšího čutálisty dějin od prvního výkopu přes jeho vítězství až k jeho prohrám. Biják samozřejmě kráčí ve stopách jiných sportovních snímků – připomněli jsme si proto ty nejlepší z fotbalového subžánru!

06) Shaolin Soccer

Začneme na nenáročné struně – Shaolin Soccer totiž asi nikdo nepovažuje za úplně typický sportovní film! Tenhle mix kung-fu žánru s fotbalovými zápasy však stojí za zmínku kvůli tomu, že jde o fotbalový příklad spojení „nadpřirozena“ s reálným sportem. Může to působit zvláštně, ale podobné bijáky často vystihnou subjektivního ducha dané disciplíny stejně, ne-li lépe než životopisná dramata. Baseball má Hřiště snů, basket zase Space Jam – obojí jsou snímky, které možná nejsou úplně oficiálními ilustracemi toho, jak to v tom či onom sportu běžně chodí. Čert nás ale vem, pokud si MNOHO sportovců sebe sama často nepředstavuje na hřišti spíše jako hrdiny z podobných fantasmagorií než jako normálnější sportsmany.

05) Vítězství

Jiným žánrovým spojením je sport naroubovat na válečný film – prohrát zápas ve světové lize je samozřejmě obrovská smůla, ale prohrát ho během války je ještě větší průšvih. Osmdesátkové Vítězství je proto zasazeno do zajateckého tábora během druhé světové, v němž se náckové rozhodnou uspořádat „přátelák“ – který se spojenečtí zajatci rozhodnou využít k útěku! Vítězství zdaleka není jediný film podobného ražení. K dobru mu však pomáhá především skutečnost, že se v onom táboře shodou okolností sešly velké hvězdy své generace v čele s Michaelem Cainem, Sylvesterem Stallonem (!) či Maxem von Sydowem – a dokonce se tu mihne i sám Pelé!

04) Fotbalové opojení

Nejen na pažitu ale může fotbalový film žít! Fotbalové opojení se namísto toho dívá na sportovní kulturu skrze romantickou komedii, jelikož jde o sondu do duše britského fotbalového fanouška s tváří Colina Firtha (!), jehož fanouškovství se kryje s romantickou linkou. A opět: nejde o nic, co bychom neznali odjinud, stačí ostatně vzpomenout na klasiku jménem Ledové ostří. Perspektiva fanouška, ve sportovních filmech často opomíjeného či dokonce přehlíženého, však z Fotbalového opojení právem dělá nedoceněnou trefu!

03) Blafuj jako Beckham

Fotbal je teoreticky pro všechny – spojit sport s pohádkovým příběhem nalezení sebe sama, Bollywoodem a zároveň sondou do života indické rodiny v Londýně – se však umně podaří jenom jednou za generaci. Blafuj jako Beckham si zaslouží body navíc nejen pro svůj jedinečný nápad podobného hybrida, ale také pro jeden z prvních výskytů Keiry Knightley na filmovém plátně, kde spolu s britsko-indickou hrdinkou a Jonathanem Rhysem-Meyersem ukazují, že žádný nápad není pro fotbalový film dostatečně zvláštní – alespoň pokud se jej povede zrežírovat v takové salvě parádiček jako zde.

02) Prokletý klub

Už jsme tu měli filmy z pohledu fanoušků i sportovců – co nám tedy schází, je ještě vyprávění z pohledu kouče! Prokletý klub, v němž se takhle vyvrbí střetnutí trenéra s tváří Michaela Sheena a jeho konkurenta Colma Meaneyho, krásně ukazuje, že ani trenéři nemají na růžích ustláno (ale na trnech zjevně ano!). Snaha ukočírovat v ostře konkurenčním prostředí partu testosteronem nabitých supermanů, to celé za dohledu baterií fanoušků, si tu totiž vybírá rychle svou daň – a Sheenovo trénování má tak podobu mrzkých 44 dnů plných řady nešťastných příhod…

01) Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka

V závěru však složíme poctu nikoliv zahraniční, nýbrž domácí lize. Již seriálový Okresní přebor si získal slávu a čest pro své – zejména v tuzemském kontextu – skvělé znázornění života vesnického fotbalu, který výdrž a vytrvalost dohání snad až příliš důvěrně známými zápletkami. Filmový Poslední zápas Pepika Hnátka byl však jako prequel seriálu jak sladkobolnou poctou celému tuzemskému okresnímu přeboru, tak ukázkou, že i u nás můžou vznikat sportovní filmy, na které je radost pohledět. Nemusí v nich zrovna běhat Pelé, ale kus z duše podobných mistrů třímá v každém, kdo někdy aspoň trochu přičichl k zelenému pažitu.

Pelé: Zrození legendy začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný