10. února 2020 01:30

5 nejlepších filmů Todda Phillipse: Od Jokera k Pařbě ve Vegas

Režisér výborných komedií najednou přeběhnul k depresivní komiksovce.

V sobotu ve 20.00 vás na COOLu pobaví komediální detektivka Starsky & Hutch. Ben Stiller a Owen Wilson se v ní představí jako duo odlišných detektivů, kteří musejí během 70. let objasnit kuriózní vraždu. Více než na zápletce je však Starsky & Hutch postaven na pomrkávání na diváka - snímek totiž vznikl jako remake klasického seriálu, zároveň však cílí i na fanoušky Bena Stillera, Owena Wilsona a režiséra Todda Phillipse. Koho že to? Přece jednoho z nejpřekvapivějších autorů nového milénia! Mrkli jsme na jeho nečekanou filmografii, kterou určité znáte i vy.

05) Road Trip

Todd začínal svým debutem z roku 2000 velmi blízko jinému tehdejšímu významnému filmu - Prcičkám. Road Trip divákům předkládá klasický fekální humor přelomu milénia, jak si jej všichni s láskou pamatujeme, zaobalený do naprosto přízemní zápletky o pronásledování sex tape omylem odeslané přítelkyni. Však víte, komu z nás se něco podobného někdy nestalo? Road Trip rozhodně nezapře lví podíl "inspirace" Prcičkami. Pro nudné nedělní odpoledne na podzim 2000, kdy jste nechtěli ještě sednout k domácím úkolům, ale ani jste neměli náladu žhavit po LANce Half-Life, to však byla zábava jako stvořená!

04) Starsky & Hutch

Ani Phillipsův další biják z roku 2004, chronologicky natočený jako třetí film, není zrovna oscarové dílko - je však znát, že se jím Todd rozhodně vyšvihl. Láskyplná pocta původnímu stejnojmenného seriálu ze 70. let se nese v duchu jiných komedií Frat Packu, zvláště v první polovině nultých let. Takže tu samozřejmě najdete scény o tom, jaký je Owen Wilson nadsamec, ale taky o tom, že Ben Stiller se chová jako magor. Starsky & Hutch jsou však povedenou komediální detektivkou, která je rozhodně dílem náročnější než Toddovy předešlé bíjáky - a její historická hodnota je dnes vlastně už dvojnásobná!

03) Týpci a zbraně

Phillips však již dříve ukázal, že dovede překvapit. Jeho Týpci a zbraně z roku 2016 jsou vlastně Obchodníkem se smrtí, kdyby byl Nicolas Cage o dvacet let mladší a choval se víc jako Vlk z Wall Street. Miles Teller a Jonah Hill si tu začnou žít na vysoké noze díky tomu, že organizují zakázky americké armády - jenže pak se ukáže, že zdaleka nejen té! Pro Phillipse to nicméně byl první avšak nikoliv poslední film, jenž měl o fous vyšší ambice než pobavit v pátek večer znaveného diváka.

02) Pařba ve Vegas

Ale, ruku na srdce, právě tenhle nenáročný žánr mu vždycky šel nejlíp! Pařba ve Vegas a její pokračování (která v přehledu nezmiňujeme) definovala celou jednu generaci komedií podobně jako Prcičky o dekádu dříve. Todd Phillips svým pátým filmem udeřil přesně na notu marginálně složitějšímu filmu (pořád je to vlastně detektivka o spojování předešlého večera), ale natočeného tak nenáročně, že by vás definice z minulé závorky vlastně nikdy nenapadla. Phillips se tak stal králem nenáročných opileckých komedií, na kterých začínal!

01) Joker

Jenže pak se stalo něco nečekaného! Todd Phillips, člověk, který má na triku přemíru nenáročných komedií (a v jehož filmu byl vrcholem profesionality výslech Carmen Electry s obnaženou hrudí), natočil Jokera. Dekonstrukce řady superhrdinských (a superpadoušských) bijáků, která je srovnávána se Scorseseho Taxikářem, loni překvapila úplně všechny. A Phillipsovy pravidelné diváky dvojnásob! Joker se v sezóně Avengers: Endgame pro leckoho stal nejlepším komiksovým bijákem roku, a významně naznačil, že má Todd Phillips před sebou velkou a rozmanitou filmařskou budoucnost.

Starsky & Hutch začíná na Prima COOL již brzy.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný