3. října 2022 00:02

6 nejlepších filmů, které se odehrávají v Thajsku: Od Ramba 4 k Fakjů pane učiteli 2

Černý kůň východní Asie uvítal nejeden známý celovečerák.

V sobotu večer na COOLu začíná komediální nářez Fakjů pane učiteli 2. Jeho hrdina Zeki býval dobrým zlodějem, pak ale spáchal ten nejhorší hřích, protože se stal... učitelem! To si možná pamatujete už z jedničky – i ve druhém díle však Zeki bude muset projít školními řadami, aby se dostal ke svému lupu. A tentokrát rovnou na školním výletu v Thajsku! Asijská země je u filmařů velmi populární, nejspíš si ji pamatujete z řady dalších bijáků. A pokud náhodou ne, máme pro vás souhrn těch nej!

06) Rambo: Do pekla a zpět

Zlí jazykové by mohli namítat, že se jádro zápletky čtvrtého Ramba odehrává v Barmě. Jenom ti praví znalci však vědí, že John Rambo v úvodu filmu žije na thajské hranici! Na první pohled to samozřejmě není extra valná paralela. Faktem ale je, že má Thajsko v posledním půlstoletí velice ožehavé a komplikované sousedy. Dnes Barmu, předtím Vietnam a Laos, na severu Čínu... Nelze se tedy divit, že tolik akčňáků pochází právě ze zdejších vod. A čtvrtý Rambo je mezi nimi tím nejznámějším!

05) Anna a král

Thajsko kdysi bývalo regionální říší, což s sebou nese dvě věci, které jsou dobrou ingrediencí každé story – moc a exotiku. Že z toho lze velmi dobře upéct romantický film (nota bene vzniklý na motivy skutečných událostí), přitom solidně ilustruje právě Anna a král. Z dnešního pohledu mírně archaické drama má ze své podstaty nestárnoucí kvality. A to i přesto, že je dnes namísto v kině velmi dobře oceníte, když Anna a král náhodou běží v bedně v neděli odpoledne při návštěvě vaší babičky.

04) Ong-bak

Zároveň však thajským filmům nejde upřít ani zájem o bojová umění – a Ong-bak se v tomto subžánru stal doslova novým etalonem kvality. Story o hledání náboženské ikony zavede mladého pořízka z venkova až do Bangkoku, kde, ironií osudu, bude ústřední mladý mnich Ai Bak Tim muset vymlátit duši z pěkného počtu mafiánů. Koneckonců Bangkok je vůbec místem zvláštních událostí...

03) Pařba v Bangkoku

Samozřejmě platí, že má Thajsko i jinou pověst než jen bojová umění, exotiku a bojová umění. Chlubí se totiž i jiným druhem exotiky – tím pařícím! Ne, nebudeme do tohohle tématu zabrušovat nějak přehnaně. Podobně dekadentní série, jako je Pařba v ____ (dosaďte zhůvěřilou lokaci), si ale snad ani nemohla vybrat lepší místo, kde zrealizovat další řadu opileckých příhod!

02) Fakjů pane učiteli 2

I proto je nenáročné skloubení thajských předností ve Fakjů pane učiteli 2 tak příjemné – skoro až rodinná story o školním výletě do Thajska, který svérázný tříďas využije pro své další obohacení, v sobě zkrátka kombinuje nejrůznější thajská klišé. Činí tak ale způsobem, u kterého vás neberou mrákoty jako v Rambovi či Ong-baku, a zároveň zápletka nesmrdí takovou zatuchlinou jako Anna a král. Ani tímhle však naše cesta po Thajsku ještě nekončí.

01) Pláž

Kdybychom totiž měli z „thajských“ filmů vybrat ten nejvýznamnější, je to bezpochyby Pláž. Snímek, který inspiroval nespočet turistů a milovníků svobodného stylu života (kteří pak paradoxně vzali netknutou přírodu útokem, až ji musela thajská vláda uzavřít návštěvám), sice s Thajskem jako takovým nemá krom zasazení nic moc společného, zrovna tak by se mohl odehrávat v Karibiku a nic moc by se nezměnilo. Co do impaktu ale nadělala Pláž zdaleka největší vlny i v reálném světě a... není právě tohle známka dobrého filmu?

Fakjů pane učiteli 2 začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný