15. ledna 2018 18:52

7 nejlepších filmů Stevena Spielberga: Taky uctíváte Jurský park, Čelisti a Ryana?

Nejlepší režisér naší doby!

Již v neděli ve 14.55 dorazí na Prima COOL životopisný snímek Lincoln. I když tenhle biják před pár lety v kinech spíše propadl, na jeho kvalitu můžete vsadit – natočil jej totiž nejlepší režisér našeho věku! Nevěříte? Jen si vzpomeňte na nejlepší filmy Stevena Spielberga!

07) Říše slunce

Zapomenutý klenot, v němž desetiletý Christian Bale přežívá (u nás skoro neznámou) čínskou frontu druhé světové války, je bez přehánění Spielbergovým majstrštykem! Unikátní kombinace dětského náhledu na válku spolu s východní exotikou dělají z Říše slunce cosi nezapomenutelného.

06) Zachraňte vojína Ryana

Tříhodinový válečný epos, v němž se cedí krev a jehož úvodní momentka z pláže Omaha dodnes patří za absolutní vrchol válečného filmu? Ano! Ryan doslova změnil filmové dějiny a spolu s Ridleyho Černým jestřábem z něj filmy (a hry) těží dodnes. Zároveň však trpí ve své polovině na jistou ztrátu drajvu…

05) Čelisti

Čelisti jsou filmem, na němž si Spielberg udělal jméno. Napínavý horor, který ovšem nezapomíná na své postavy a umí z povětšinou neviděného monstra učinit všudypřítomnou hrozbu, je skutečně důkazem Spielbergova režijního umu. Ruku v ruce s tím se však Čelisti staly tak významnými, že je vykradl každý druhý horor posledních dekád – a tak divácky rovněž poněkud zastaraly.

04) E.T. – Mimozemšťan

Pokud Spielberg něco opravdu umí, pak je to natočit dětský film krátce poté, co se proslavil hororem! E.T. si navíc zasloužil kladné body za to, že se v éře, kdy ufouni platili automaticky za hororovou hrozbu, nebál vykreslit je mnohem mírumilovněji.

03) Jurský park

Jdeme do finále! Jurský park platí za ideální kombinaci sci-fi, dinosaurů a variace na Indiana Jonese plus dětského filmu, což je mišmaš tak šílený, že by měl teoreticky skončit katastrofou! Film o zábavním parku, kde vědci klonují dinosaury, však divákům nejenže nepřišel otřesný, ale stal se moderní klasikou. Právem!

02) Dobyvatelé ztracené archy / Poslední křížová výprava

Kdybychom si však ze Spielbergovy tvorby měli něco vzít na pustý ostrov, byl by to jedině první (anebo třetí) příběh Indiana Jonese. A nikoliv jen kvůli tomu, že by se nám na tom ostrově mohl prakticky hodit při zkoumání chrámů a setkávání s lidojedy!

01) Válka světů

Absolutním vrcholem Spielbergovy tvorby – a je nám jasné, že to bude kontroverzní – je ale Válka světů. Považte: máme tu horor, stejně jako u Čelistí. Zároveň tu máme děti, stejně jako u Říše slunce. Hlavní borec je tak trochu dekonstrukcí frajírka na způsob Indyho. A emoce jsou tu děsivě nezastavitelná síla, která vás donutí zamyslet se nad křehkostí naší civilizace. Tohle je zkrátka film, který shrnuje celou Spielbergovu tvorbu!

Lincoln začíná na Prima COOL v neděli ve 14.55.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný