16. října 2023 00:06

5 nejlepších filmů s roboty: Od Terminátora 2 k Robocopovi

Které filmy se super plecháči se nám nejvíc zaryly do paměti?

Nedělní večer bude na Prima COOL věnován čtvrtému dílu Transformers s podtitulem Zánik. Návrat Bumblebeeho a Optima Primea je jedním z nejepičtějších filmů 21. století – roboti ve filmu přitom měli setsakra dlouhou historii. Vzpomněli jsme, kdy nás vyhodili z křesla i dojali k slzám.

Terminátor 2: Den zúčtování

Nenávist je dost možná silnější emocí než láska – a proto parádně fungoval druhý Terminátor z roku 1991. Zatímco jednička nás totiž naučila se Arnieho robota bát jako nezastavitelné mašiny, která udělá i z policejní stanice kůlničku na hodně zakrvavené dříví, dvojka najednou chtěla, abychom plechouna začali mít rádi! Ruku v ruce s jedněmi z nejlepších akčních scén všech dob (ta honička mezi motorkou a kamionem!), dechberoucí atmosférou a filozofujícími motivy ohledně osudu je Terminátor 2 jedním z prvních skutečně moderních akčních filmů.

Robocop

Máte pravdu – hlavním hrdinou Robocopa není robot, nýbrž kyborg. Každý ze čtenářů, který mezi nimi zná rozdíl, vyhrává imaginární cenu. Přesto však tenhle film vypovídá tradiční příběh, který najdeme u umělých bytostí od T-800 po Pinocchia, totiž touhu po tom „znovu cítit“ jako člověk. Robocop k tomu jenom dodává navíc i touhu… zbavit město nejrůznějších vrahounů a zločinců od těch s žabikuchem v ruce až po ty s kravatou a miliardama na účtu. Jakkoliv jde tak z části ještě o člověka, nelze jeho krvavým trampotám přesto nezvednout palec nahoru!

VALL-I

Odpočiňme si však na chvíli od plecháčů, kteří smrdí střelným prachem, a přejděme k těm, kteří raději páchnou skládkou. Právě jako planetární uklízeč se totiž živí VALL-I z jednoho z nejlepší pixarovských filmů vůbec, stejnojmenné scifárny VALL-I. Robot, vypadající jako Číslo 5, však na zaneřáděné Zemi potají touží i po lásce – a najde ji mezi hvězdami. Nejkouzelnější přitom není jenom pohádková atmosféra VALL-I, ale i řada staromilských postupů celého filmu – v čele se skutečností, že první třetina až polovina je vlastně němým filmem! Když už jsme ale u Čísla 5…

Číslo 5 žije

Snad to bylo popularitou tohohle bijáku v 90. letech (tedy u nás, v Americe vyšel o dekádu dříve...), snad skutečností, že má Číslo 5 jak laser, tak i srdce na pravém místě (metaforicky, neasi), ale pro hodně lidí bylo tohle naivní sci-fi filmem dětství. Příběh o válečném robotovi, který po zásahu bleskem začne „cítit“ (opět), totiž hrál jak na rebelantské pudy, tak byl v nízkém věku diváků i nebezpečně blízko jejich vlastní nejistotě, jestli správně pochopili koncept smrti a svobody. Nu a navíc to byl vtipný, milý, dojemný… Hele, nesmějte se našim vzpomínkám, mrzouti!

A.I. Umělá inteligence

Každý žánr má svůj opus magnum. Vesmírné filmy mají 2001: Vesmírnou odyseu, válečně-dobrodružná třída zase Star Wars a roboti ve filmu A.I. Umělou inteligenci. Není se čemu divit – film původně začal právě jako projekt Stanleyho Kubricka (rejži Vesmírné odysey), aby ho po Kubrickově smrti dokončil Steven Spielberg (kámoš autora Star Wars). Tahle vize robotické budoucnosti má totiž úplně vše – báječně přízemní story, která je vlastně (zase) moderním převyprávěním právě Pinocchia, ale i fenomenální triky, éterický závěr a nekompromisní vykreslení toho dobrého i toho zlého na lidstvu, které si vytvořilo své mechanické sluhy.

Akční sci-fi Transformers: Zánik začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný