22. ledna 2024 00:01

5 nejlepších filmů s piráty: Od Hvězdného prachu k Prokletí Černé perly

Kterým bukanýrům se na velkém plátně dařilo nejvíc?

Pevninské ledovce jsou pro padavky – teprve posuv zamrzlých kontinentů je to pravé vzrůšo! Právě na ten dojde v animáku Doba ledová 4: Země v pohybu, který začíná na Prima COOL v sobotu večer. Manny, Sid a Diego se tu na „palubě“ ledovce vydají na širý oceán a budou při tom muset čelit i opičím pirátům vedeným Peterem Dinklagem. Piráti tu tak nebudou zrovna v kladné roli, a to je rozhodně chyba – jak připomíná náš pirátský výčet, těmhle mořským vlkům filmové vykreslení jejich plémě rozhodně leccos dluží.

05) Hook

Ačkoliv v našich končinách není pohádka o Petru Panovi úplně megapopulární, za velkou louží je tomu naopak – když tak Steven Spielberg v roce 1991 natočil film o dospělém Petru Panovi s tváří Robina Williamse, byl to vcelku nečekaný tah. Jak vyplývá z premisy, pirát Hook tu rozhodně není zrovna tou nejkladnější postavou. Podobné vykreslení pirátů není ve filmu nikterak výjimečné, je to však chyba jak ryba. Jak vědí diváci Vikingů (kteří jsou de facto středověkou variací pirátů) nebo hráči Assassin's Creed: Black Flag, piráti byli volnomyšlenkáři a anarchisti své éry. A ačkoliv měli na triku jistě řadu diskutabilních skutků, zasloužili by si rozhodně trochu pozitivnější roli.

04) Planeta pokladů

Původní Ostrov pokladů z roku 1950 je časem již poněkud zaváté dobrodrůžo, které umějí docenit jenom pamětníci. Piráti byli poměrně populárním předmětem filmů 40. a 50. let, nejste-li však penzistou, tehdejší snímky vám už asi moc neřeknou. Planeta pokladů z roku 2002 je proto zajímavá hned z několika ohledů. V první řadě tu nejsou k mání běžní piráti, ale piráti kosmičtí! Zdejší hrdlořezové jsou tak kyborgy a kosmonauty, což je každopádně unikátní náhled na pirátský žánr. Planeta pokladů je navíc vrcholem klasické filmové animace, pokud se tedy chcete dostat do pirátského žánru, ale historie vám moc nevoní, není lepší volby než této!

03) Rošťáci

Řada pirátských filmů stopuje nápadně podobnou zápletku – hrdinové najdou mapu ke skrytému pokladu a rozhodnou se ho najít. Piráti jim v tom brání, a pak nějak dojde filmový pás a biják skončí. Nemusí to nutně vadit, ba naopak z toho jako v případě legendárních Goonies může být velmi příjemné kinematografické potěšení. Ačkoliv i tento film z roku 1985 v moderní éře tak trochu zapadl, dost možná znáte seriál, který se zdejší atmosférou nápadně inspiroval – je jím totiž televizní pecka Stranger Things!

02) Hvězdný prach

Podobně jako v případě Planety pokladů, také piráti ve Hvězdném prachu jsou v zásadě variací na původní téma. Tihle pohůnci totiž nebrázdí moře, nýbrž nebe! Navíc v zásadě nejde o piráty, ale „lovce blesků“ a pašeráky. Jejich vzhled, stejně jako úvodní výhrůžky, však rozhodně brnkají na bukanýrskou strunu. A ačkoliv nejsou De Nirovi nebeští jezdci hlavními aktéry, jejich stopa na příběhu je výrazná, navíc jde o jeden z mála případů hodných „pirátů ve filmu“.

01) Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly

Tím se dostáváme k poslednímu typu bukanýrů s tváří Johnnyho Deppa. Série Piráti z Karibiku se (paradoxně navzdory svým kořenům) rozhodla piráty demokraticky vykreslit jak jako hodné, tak i zlé nýmandy. Ačkoliv mnozí prvnímu filmu věštili neúspěch (především kvůli tomu, že pirátské filmy po neúspěchu Ostrova hrdlořezů přestaly vznikat), byl z toho nakonec obrovský úspěch a zřejmě nejpopulárnější moderní pirátský film vůbec. Přesto – pro někoho, kdo neholduje nadpřirozenu, tu stále chybí jakási karibská verze Vikingů. Než se ve filmovém provedení objeví, budeme si muset vystačit třeba se zvířecími piráty ve čtvrté Době ledové!

Doba ledová 4: Země v pohybu začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný