25. ledna 2021 00:04

7 nejlepších filmů s duchy: Od Šestého smyslu k Osvícení

Které filmové duchařiny rozhodně stojí za pozornost, ať už to jsou horory, nebo komedie?

V pátek večer se na COOL vloudí horor Démon minulosti. Kate Beckinsale (Underworld) se v něm představí jako architektka, která se po rodinné tragédii přestěhuje s malým synkem do domku s temnou minulostí. Brzy totiž zjistí, že je uvnitř jejího baráku místnost, která v plánech nebyla, což vede k duchařině, jak se sluší a patří. My jsme pak na počest tohohle strašení zavzpomínali na jiné cool bijáky, ve kterých byli duchové pomyslnou třešničkou na pěkně roztřeseném dortíku.

07) Osvícení

Začneme od páně Kubricka – ačkoliv by se dalo argumentovat, že je Stanley Kubrick jedním z největších filmařů dějin, pravdou budiž, že jeho Osvícení… je duchařinou tak nějak napůl. Jasně, fantastická atmosféra a kultovní scény tu bezesporu jsou. Pointa filmu (o tom, že hlavní záporák je člověk a de facto spíše jeho alkoholismus!) je dnes ale už poněkud jalová, a Jacku Nicholsonovi proměnu do posedlého maniaka moc nevěříte, protože jako posedlý maniak vypadá už na počátku děje.

06) Krotitelé duchů

Filmy s duchy nemusejí být jen děsivé, ale dost často sahají pro inspiraci i do jiných žánrů. Jedním z nejlepších příkladů jsou Krotitelé duchů – nečekaně výdělečná taškařice, která zkombinovala (velmi dětsky pojaté) horory, talentované komiky a povedené triky do rodinného bijáku, který je inspirativní dodnes. A to dokonce tak mocně, že se dočkal několika pokračování i remaku a jeho ústřední motiv znáte i po třech dekádách.

05) Ti druzí

Jiným motivem, který se v duchařinách opakuje nápadně často, je nečekaný zvrat. Skoro jako kdyby přítomnost duchů sváděla k nečekaným náhledům na archetypální zápletku. Ti druzí samozřejmě – bacha, přicházejí spoilery – po většinu děje vypadá jako běžný horor, jenom aby se v závěru ukázalo, že jeho hlavní hrdinové jsou ve skutečnosti sami duchové. A to není naposledy, co se podobný zvrat v našem seznamu objeví…

04) Duch

Ještě jeden žánr jsme v našem seznamu ale museli zmínit – romaňtárnu. Duch s Patrickem Swayzem je jasným důkazem toho, že nekrofilie může být po čertech přitažlivá a neméně vzrušující! Tahle nadpřirozená story je vlastně trochu více sexuální a paranormální Robocop, nebudeme si však nic nalhávat – Duch je možná klišé až za hrob, ale na scénu s hrnčířským kruhem zasněně vzpomínáme dodnes…

03) Beetlejuice

Jednu komedii jsme už zmínili – v roce 1988 však vlastní náhled na hororové humory přinesl i Tim Burton a výsledkem nebyla jenom taškařice, ale svébytně bizarní náhled na život po životě. Beetlejuice popisuje (vlastně podobně jako Ti druzí!) náhled duchů na svět živých… ale lze asi říct, že jako bytosti z jiného světa se tu chovají nemlich všichni! A dívá se na to tak dobře, že se z Beetlejuice stal kult, který Burton vlastně nikdy úplně nepřekonal.

02) Kruh

Sorry, Poltergeiste; pardon, Paranormální aktivito; mi scusi, všechny další hororové duchařiny. I když se řada filmařů snažila natočit vlastní variaci téhož, absolutním vrcholem v klasickém ranku hororů je japonsko-americký Kruh. Psychologický děs je tu mnohem tíživější než sebevíc třesoucí se nádobí a dunivější zvukové efekty, Kruh ale nezůstane „jen“ ve sféře náznaků – naopak ukáže i ty pravé paranormální momentky! Tím spíše, že si je nechává na minimum scén, však dosáhne u diváka efektu, který nepřestává děsit dodnes. Zvláště, když na půdě najdete starou VHSku...

01) Šestý smysl

Tak trochu od všeho něco má však ultimátní duchařina Šestý smysl. Lovci duchů? Jo, tak trochu je tu máme – sice bez vtipů, ale za to s Brucem Willisem. Děsivé scény? Taky. Psychologický horor? Och, no ano! A k tomu je tu i závěrečný zvrat, který sice dnes zná i vaše babička, na konci 90. let ale šlo o špičkové finále obrovského hitu. Duchařiny zkrátka dovedou děsit, rozesmát a pobavit na sto způsobů!

Démon minulosti začíná na Prima COOL v pátek ve 22:20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný