27. prosince 2022 14:15

5 nejlepších filmů roku 2022, které většina lidí nezná: Viděli jste alespoň jeden z nich?

Za obzorem obecně známých filmových hitů lze narazit na hodně zajímavé kousky. Tady je nejvýraznější pětice z uplynulého roku.

Kinům v roce 2022 vládly filmy jako Top Gun: Maverick, třetí díl Jurského světa, nové zpracování Batmana nebo dlouhé roky očekávaný návrat Avatara. Jenže o pozornost si řekly taky menší a zajímavější kousky, které sice nejsou vždy určeny pouze popcornovému publiku, ale rozhodně nejsou suché, do sebe zahleděné a nezábavné.

Přečtěte si naše krátké argumenty, proč byste jim rozhodně měli dát šanci!

5) Nejhorší člověk na světě

Filmy o vztazích a hledání sebe sama můžou vypadat různě. Tenhle typicky severským způsobem odmítá vklouznout do jednoduché škatulky. Jde sice o romantickou komedii, ale nenabízí klasický únik do světa, kde do sebe nakonec všechno spolehlivě zaklapne, ale na druhou stranu jen chladně nerozpitvává. Ze života skvěle odpozorované a zahrané situace si nejvíc vychutnáte, pokud je vám přes třicet a máte už něco za sebou.

4) Třináct životů

Záchrana thajských chlapců ze zatopené jeskyně z roku 2018 už se dočkala několika filmových i seriálových zpracování. Pokud byste měli vidět jen jedno, pak určitě vyberte právě dvouapůlhodinový kousek věhlasného režiséra Rona Howarda (Apollo 13, Rivalové, Čistá duše). Nepatetický, intenzivní a až dokumentaristicky přesný film funguje i díky skvělému civilnímu herectví trojice Viggo Mortensen, Colin Farrell a Joel Edgerton.

3) Trojúhelník smutku

Nastavování zrcadla západní společnosti nikdy nebylo tak zábavné... Švédský režisér Ruben Östlund, dvojnásobný držitel Zlaté palmy z festivalu v Cannes, se rozhodl natočit svůj divácky nejpřístupnější film. Umístil pestrou sebranku charakterů na luxusní výletní loď a pak všemi pořádně zacloumal. Výsledkem je cynický a satirický mejdan, na kterém se hraje o život a který se nezdráhá svou pointu na diváky třeba i vyblít!

2) BANGER.

Adam Sedlák po povedeném online seriálu Semestr a intenzivním bio thrilleru Domestik definitivně dokázal, že je tím nejlepším z nastupující generace českých filmařů. Pro BANGER. zvolil hodně odvážnou formu (je točený čistě na iPhone) i až banálně přímočarý příběh o klukovi, jehož dealerský život vžene do pasti. Většina ostatních tvůrců by si na filmu pro tiktokovou generaci vylámala zuby, Sedlák z něj však udělal sympaticky odbržděnou jízdu, jejíž silné stránky převálcují každou pochybnost.

1) Všechno, všude, najednou

Nestává se často, aby akční rubačka odehrávající se napříč paralelními světy sbírala ve velkém nominace na filmové ceny. Tahle je sice americká, ale její DNA je hodně asijské. Vůbec si totiž neláme hlavu s žánry (vtipné akční rodinné sci-fi drama s prvky fantasy?) a žádný nápad pro ni není moc ulítlý. Vlastně jen záleží na tom, jestli to všechno najednou budete schopní vstřebat...

Zdroj: Autorský text

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný