31. ledna 2018 13:57

15 nejlepších filmů roku 2017: Wolverine rozsekal Star Wars i Piráty z Karibiku

Každý má o nejlepších filmech roku 2017 jiné představy. Tohle jsou ty naše!

Filmový rok 2017 je v prachu, takže je nejvyšší čas se podívat, co nám vlastně přinesl. Jako obvykle se nejvíc řešila pokračování slavných sérií a celovečeráky od těch nejschopnějších režisérů. Něco se povedlo, něco moc ne... prostě klasika. Než se ale vrhneme na to, co v minulém roce skřípalo, pojďme si dát patnáctku filmů, který nás na COOLu jednoduše nadchly.

15) Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

Mělo to být další zklamání, ale stal se malý zázrak. Piráti z Karibiku se s každým dalším dílem propadali níž a níž, norští režiséři Joachim Rønning a Espen Sandberg je však (alespoň po stránce kvality, když už ne financí) dokázali zachránit. Jack Sparrow se znovu stal zábavnou vedlejší postavou, hlavní hrdinka se dočkala solidní dějové linky a celé je to přesně ta epická podívaná, jakou chce člověk v kině vidět. Jen je holt škoda, že tahle spása přišla až ve chvíli, kdy řada lidí přestala na Piráty chodit.

14) Válka o planetu opic

Završení nové opičí trilogie není nutně lepší než jeho předchůdci. Rozhodně se ale drží zhruba na stejné úrovni a servíruje dospělou blockbusterovou podívanou, v níž jsou jedničky a nuly plně podřízeny příběhu. Ano, trikaři znovu bodují, opičáci jsou totiž ještě úchvatnější než minule. Znovu se tedy ždímají nejen zásadní témata, ale i všudypřítomné emoce, a bez debat jde o rozlučku na vysoké filmařské úrovni.

13) Vražda v Orient expresu

Že už se Vražda v Orient expresu několikrát natočila? Pravda. Nová verze ale rozhodně není zbytečná, protože vypadá nádherně, herecké obsazení je přímo luxusní a těch pár drobných úprav slavnému příběhu jen a jen prospívá. Jedna z nejslavnějších detektivek se tedy dočkala moderního upgradeu, který stojí za to vidět. A už teď se těšíme na pokračování, jímž by měla být Smrt na Nilu.

12) Thor: Ragnarok

První Thor se snažil být shakespearovským dramatem, druhý špinavou fantasy ve stylu Hry o trůny a trojka ujetou retro komedií. A přestože to zní k nevíře, většina lidí by vám asi řekla, že je trojka nejpovedenější. Jasně, vážné scény určitě mohly být o něco vážnější a po dějové stránce tu nenajdete žádné zázraky. Jinak je ale třetí Thor velký komediální uragán, který je přesně tak (skoro)parodický, aby šlapal od začátku až do konce.

11) Zabiják & bodyguard

Nečekaná komediální trefa! Zabiják & bodyguard je málo známý akčňák, který za mrzký peníz vyčaroval hodně zábavné muziky. Kdy byl Samuel L. Jackson naposledy tak rozjetý? Kdy si Reynolds střihnul tak dobrého vzorňáka? A kdy jsme ve filmu za 30 milionů dolarů (tedy zhruba za pětinu blockbusterového rozpočtu) viděli tolik řízné akce? Kéž by se takových akčních komedií objevovalo víc. Ve světě digitálního bitkaření je totiž každá poctivá přestřelka malým svátkem!

10) Rychle a zběsile 8

Původně závodnická série je s každým dílem odvážnější a šílenější. A bezezbytku to platí i o osmém díle, který dokázala zabodovat i bez Paula Walkera. Jednoduše se přidalo víc Rocka a Stathama, do záporácké role se sehnala Charlize Theron a voila, další akční orgie jsou na světě. Někomu tahle série samozřejmě přijde úplně mimo. Nás ale fyzikální zákony vážně netrápí a doufáme, že příště dojde i na nevyhnutelný výlet do vesmíru!

9) To

Jeden z největších hitů minulého roku si poctivě vydřené peníze zaslouží. Vzal totiž slavnou předlohu a ukuchtil z ní řádně děsivý biják, který ale nestojí jen na klasických lekačkách. Kdepak, To adekvátně prodává i ústřední Klub smolařů a především hutnou atmosféru. Na dvojku se proto zatraceně těšíme a rozhodně budeme její vznik pečlivě sledovat!

8) Uteč

Že jste o tomhle filmu nikdy neslyšeli? Velká chyba! Uteč je na první pohled obyčejným hororem o tom, jak se může zvrtnout setkání s rodiči vaší přítelkyně. Pod řadovou zápletkou se však skrývá asi nejoriginálnější film minulého roku, jehož záběr sahá daleko za hrstku děsivých odhalení. Čím míň toho o Uteč budete vědět, tím víc ho užijete. Ideálně tedy po ničem nepátrejte a nechte si od něj převrátit mozek naruby!

7) Blade Runner 2049

Natočit pokračování kultovního Blade Runnera se zdálo být úplně na hlavu. Tohohle úkolu se však ujal Denis Villeneuve, režisér Sicaria a Příchozích, a výsledkem je další žánrová trefa. Blade Runner 2049 sází (stejně jako Uteč) na to, že vás zahltí překvapeními, která se záměrně neprozradila v trailerech. Zároveň ale přihazuje skvělé herce a přímo fenomenální audiovizuální podání, jež má na svědomí nejednu památnou scénu.

6) Strážci Galaxie Vol. 2

Spoustě lidí se dvojka Strážců Galaxie moc nelíbila. My jsme z ní ale byli nadšení, protože se dokázala vyhnout řadě sequelových nástrah a zároveň byla stejně zábavná i dojemná jako jednička. James Gunn se prostě vykašlal na klasické "všude přidat a nazdar". Místo toho jsou druzí Strážci víc o postavách a řeší složité vztahy (Gamora a Nebula!), které jsou mnohem důležitější než cestování po miliónu planet a řezání tun záporáků. Strážci se jednoduše odmítli proměnit ve spotřební barevnou blbinu. A nezbývá než doufat, že chystaná trojka dopadne stejně.

5) Král Artuš: Legenda o meči

Z nového Krále Artuše se vyklubal brutální propadák, jelikož při rozpočtu 175 milionů dolarů vydělal jen 148 milionů (z nichž studiu patří zhruba polovina). Tenhle "detail" ale budeme ignorovat, protože se jedná o děsně výživný fantasy nářez, který slavnou legendu prodal ve zcela novém světle. Jestli vás někdy zajímalo, jak by vypadal středověký biják ve stylu britské gangsterky, taky máte odpověď. A to zatraceně hlasitou, drzou a v mnoha směrech neodolatelnou!

4) Wind River

Jeremy Renner umí hrát jako pán. Předvedl to už (minimálně) v gangsterce Město a ve válečném dramatu Smrt čeká všude, ve Wind River je ale ještě o úroveň lepší. Drsná kriminálka, v níž se řeší zapeklitá vražda mladé indiánky, se chlubí i pořádně hutnou atmosférou a luxusní akcí. V podstatě se tedy jedná o žánrový klenot, na jehož mrazivé vyvrcholení jen tak nezapomenete.

3) Star Wars: Poslední z Jediů

Jeden z nejkontroverznějších filmů minulého roku rozdělil fandovskou základnu. Jedni milovníci Star Wars tvrdili, že se jedná o natahovanou blbinu, zatímco druzí nadšeně vítali další parádní sci-fi. Určitě si pamatujete, jak se po bezpečné Epizodě VII volalo po odvážném pokračování. A ačkoliv po něm kdekdo volá dál, my jsme ho rozhodně dostali - i s kupou ikonických momentů (ten konec!) a skvěle napsanými hrdiny. Chápeme, že tenhle směr řadu lidí trápí. Za nás je to ale živá voda, která z Lukea Skywalkera udělala nefalšovanou filmovou legendu.

2) Dunkerk

Už poněkolikáté se nám zdá, že je Christopher Nolan prostě jinde. Režisér Temného rytíře, Počátku a Interstellaru se vrhnul na další originální biják, v němž se rozhodl zrekonstruovat Operaci Dynamo. Jeden z klíčových momentů druhé světové války šlo proměnit v klasické válečné drama. Nolan se ale rozhodl pro tíživý napínák, v němž se brilantně míchají tři časové linie. Obzvlášť v IMAXu byl Dunkerku ultimátním filmovým zážitkem. I na velké televizi ale dostanete strašnou pecku, jíž kraluje charismatický pilot Toma Hardyho.

1) Logan: Wolverine

První místo bylo prakticky jasné už od března. Logan vtrhnul do kin s takovou razancí, že byl prostě nezastavitelný, a do konce roku nenašel konkurenci. Studio 20th Century Fox tu Wolverineovi konečně dopřálo všechno, co mu dlouhé roky chybělo - od krvavých hodů až po depresivní příběh. Především ale dorazil Hugh Jackman ve špičkové formě, jenž tenhle "malý výlet napříč Amerikou" proměnil v krutý i dojemný komiksový epos. Jen málokterý superhrdina může tvrdit, že naplno vytěžil svůj potenciál. O Wolverineovi to teď ale platí a Jackmanův (časem nevyhnutelný) nástupce bude mít zatraceně těžký život.

Které filmy se loni nejvíc líbily vám? Dejte vědět v komentářích!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný