21. února 2020 06:50

7 nejlepších filmů o první světové válce: Od 1917 ke Stezkám slávy

Které filmy o první světové válce rozhodně stojí za vidění?

Již 23. února 2020 se v českých kinech objeví nejnovější film Sama Mendese (Skyfall, Americká krása) jménem 1917. Kdo nerupnul ve škole, nejspíš se dovtípil, že bude jeho děj zasazen do krutopřísného vrcholu první světové války. Pomineme teď, že v 1917 (film) není jediný viditelný střih – první světová by byla náramně nosným tématem i bez tohohle experimentu. Ohlédli jsme se proto i do minulosti a vyhrabali nejlepší bijáky, které nás vzaly přímo do zákopů.

07) Příliš dlouhé zásnuby

Je libo Amélii v první světové? Nějak takhle byly svého času popisovány Příliš dlouhé zásnuby kvůli tomu, že za filmem stáli Jean-Pierre Jeunet a Audrey Tautou. Faktem je, že je výsledný biják o tom, kterak se Audrey jako snoubenka vydá najít na frontě svého ženicha, mnohem smutnější než Amélie – ačkoliv mu stále nechybí jistý šmrnc. Zaměřuje se navíc velmi dobře na dění za liniemi, které je ve válečných bijácích často trestuhodně opomenuto.

06) Na západní frontě klid

První světová byla také první válkou, u níž byly přítomné filmové kamery, vztah filmu a konfliktu tak byl již svého času velmi těsný. Není proto divu, že jeden z dodnes nejlepších filmů na tohle téma vznikl už v roce 1930 na motivy stejnojmenného románu. Znáte možná modernější adaptace Na západní frontě klid – v tomhle případě platí, že je originál jen jeden!

05) Gallipoli

Nejen západní frontou však byla první světová živa. Když se Angličané rozhodli, že z války elegantním úderem na Istanbul vyřadí Osmanskou říši, bojovalo se i v dnešním Turecku. A ani zdaleka tu nebojovali jen Angličané, Turci a Francouzi, nýbrž také Australané a Novozélanďané. Fatální selhání celé operace bylo pro protinožce doslova mýtem – a navzdory všem historickým nepřesnostem je tak Gallipoli s Melem Gibsonem pro Australany překvapivým národním filmem.

04) Stezky slávy

Zejména v anglofonním filmu je však západní fronta z logických důvodů nejpopulárnějším tématem a doposud zřejmě nejlepším filmem na téma jatek zákopové války byly Kubrickovy Stezky slávy. Na rozdíl od Na západní frontě klid se totiž podstatná část filmu, paradoxně, odehrává mimo zákopy. Jenže to neznamená, že tu vlivem problémových velitelů (viz Gallipoli) také nemusí jít o život...

03) Dobrý voják Švejk

Ne, není to tu omylem anebo snad jako úlitba domácímu čtenáři. Dobrý voják Švejk se rozhodně odehrává v první světové a rovněž v sobě kombinuje témata jiných bijáků (Gallipoli, Stezky slávy), ale namísto dramatu tak činí odlehčenou formou. Ačkoliv je poplatný své době (což ale můžeme říct i o jiných filmech na seznamu), servíruje navíc často zapomínanou východní frontu nečekanou perspektivou. A pokud nás 1917 něco naučilo, pak právě to, že je perspektiva ve filmu hodně důležitá.

02) 1917

Snad nebude příliš domýšlivé posadit Mendesův nový film na stříbrnou příčku. Dosavadní ohlasy totiž mluví o skutečně výjimečném zážitku a české předpremiéry tuhle pověst jednoznačně potvrdily. Film ze západní fronty natočený tak, že působí bez jediného střihu, je sám o sobě unikát. Ale pokud se podíváte na náš seznam, řada zdejších bijáků je už povážlivě staršího data, takže dnes zas je tak těžké vytasit něco údernějšího. Snad nám úspěch Mendesovy novinky vyčaruje i nějaké pořádné nástupce!

01) Lawrence z Arábie

Ani film bez jediného viditelného střihu však nemůže překonat legendárního Lawrence z Arábie. Také tentokrát vidíme zapomenutou frontu, toho času na Blízkém východě, a znovu nečekanou optikou arabského povstání proti osmanským pánům, které přiživuje britský důstojník T. E. Lawrence. Krom toho však biják narativně i filmařsky naprosto geniálně dekonstruuje spasitelský koncept – a nikoliv nadarmo se k tomuto filmu dá vystopovat kupa následovníků a inspirací od 2001: Vesmírné odysey až k blížící se Duně!

BONUS: The First World War

Dokumentům se náš výběr vyhýbal, protože si většina lidí pod pojmem "film" představí hraný biják. Nemůžeme však nezmínit naprosto luxusní desetidílnou dokumentární sérii z produkce Channel 4 jménem The First World War, která se zevrubně zaobírá nejen západní frontou, ale i dějištěm na východě, v Tichomoří anebo třeba v Alpách. Konečně vám tak vysvětlí, proč to celé byla opravdu světová rotyka!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný