3. dubna 2023 02:02

6 nejlepších filmů podle seriálových klasik: Od Jump Street 21 k Mission: Impossible

Z televize na plátno občas není daleko...

V pátek večer na Prima COOL dorazí Jump Street 21! Veteráni televizní zábavy by tu však Johnnyho Deppa nebo Petera DeLuise hledali marně – namísto toho jsou zde Jonah Hill a Channing Tatum. Zkrátka a dobře, ačkoliv navazuje na stejnojmenný seriál z roku 1987, Jump Steet 21 je novodobou filmovou předělávkou starého seroše! Televize ovšem inspiruje filmaře odjakživa, důkazem budiž šestero dalších solidních adaptací.

Mission: Impossible

Ještě než se značka Mission: Impossible stala vehiklem akční slávy Toma Cruise, platila za kultovní špionážní sérii až v dalekých 60. letech. Paradoxní přitom je, že filmová série je na hony vzdálená od své seriálové verze. Zatímco jiné filmy podle seriálů se snaží vehementně udržovat styl předlohy, Cruise překoval někdejší týmovku o sérii chytrých, mezinárodních detektivů nejen v opus plný přestřelek a honiček, ale především o své vlastní postavě. Řada členů jeho týmu se totiž ukáže maximálně v jediném filmu...

Uprchlík

Také Uprchlík s Harrisonem Fordem adaptuje seriál z 60. let, a rovněž tentokrát udělal film v seriálovém příběhu doktora Kimbla, neprávem obviněného z vraždy, pořádnou rotyku. Původní televizní Uprchlík totiž na obrazovky pustil notoricky nevysvětlitelný konec na úrovni zvratů Ztracených nebo Akt X – jenže celé dekády před nimi. Diváci na něco podobného nebyli vůbec připraveni a Uprchlík z toho čerpá kultovní pověst dodnes. Jakkoliv je Fordova adaptace velmi solidním thrillerem, o podobný závěrečný mindfuck se bohužel nepokusila.

Starsky a Hutch

Konečně adaptace, která nemá předlohu přinejmenším v paži! Stylová filmová kriminálka s Benem Stillerem a Owenem Wilsonem z roku 2004 si vzala na paškál stejnojmenný seriál ze 70. let, jež se nebral ani za mák vážně a byl čímsi jako vtipnější verzí Profesionálů. A moderní verze, zachovávajíc retro zasazení, je na tom nemlich stejně. Filmový Starsky a Hutch je ve svém humoru sice poněkud překombený a přespříliš parodický, nezapře však upřímnou lásku k původnímu seroši. A na tom, nakonec, záleží ze všeho nejvíce!

Krycí jméno U.N.C.L.E.

Není náhoda, že řada moderních západních filmů čerpá právě ze seriálů 60. let – hlad diváků je totiž ovlivněn oparem nostalgie tak hutné, že si nikdo nepamatuje mnohá slabší místa předlohy. Nejinak je tomu i v případě loňského hravě-špionážního filmu Guye Ritcheho jménem Krycí jméno U.N.C.L.E.. Ten se ani nesnažil zamaskovat, že předloha i nová verze zhusta vykrádá staré bondovky – v éře, kdy však skutečný Bond zdrsněl a přesadil se do současnosti, najednou působí původní zasazení svěže příjemným dojmem. Filmová verze Krycí jméno U.N.C.L.E. díky tomu zaujala na mnoha frontách, a několik nebohých duší dokonce na čas přesvědčila, že nakoukat si půl století starou předlohu nemusí být špatný nápad...

Addamsova rodina

Nepodobně je tomu také u pozapomenuté pecky z roku 1991. Ta zůstala v paměti většiny z nás zřejmě zasunuta poblíž filmů Tima Burtona – leckoho tak může překvapit, že snímek ve skutečnosti natočil někdo docela jiný na motivy tou dobou 30 let starého seriálu! Filmový příběh o čarovné gotické rodince zraje rok s rokem jako kvalitní víno, podařilo se mu navíc zlepšit původní seriál skrze rozšíření vedlejších postav a vychytanější timing humoru.

Neúplatní

Psal se rok 1959, když kanál ABC uvedl seriál The Untouchables na motivy stejnojmenné knihy o agentovi z dob americké prohibice. Pořad vydržel ve vysílání 4 roky a stal se základním kamenem mnoha pozdějších seriálů, ale i filmu Neúplatní s Kevinem Costnerem z roku 1987. Tentokrát jsou obě dílka skutečně vyváženě skvělá – režisér Brian De Palma však navíc dodal své filmové verzi příběhu celou řadu uměleckých kudrlinek, díky nimž si film sáhl i na Oscara. Kolik adaptací seriálů může říct totéž!

Jump Street 21 začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný