5. srpna 2019 10:30

5 nejlepších filmů o pravěku: Od Doby ledové k Pozemšťanovi

Veselé historky z natáčení s dinosaury.

Už v pátek ve 20.15 začínají na Prima COOL prehistoričtí Lovci dinosaurů! Biják z roku 2005, v němž se partička cestovatelů časem teleportuje do minulosti a způsobí časoprostorovou šlamastyku, čerpá z povídky A Sound of Thunder z pera velikána Raye Bradburyho. Pokud ji neznáte, vězte, že ji zparodovali v pátém čarodějnickém díle i Simpsonovi v segmentu Počin a trest, kde Homer cestuje pomocí toustovače časem nazpět a když se vrátí, zjistí, že je Flanders neomezený vládce světa. Proč se však ve filmech o dinosaurech tak často cestuje časem? Odpověď přináší přehlídka nej bijáků tohoto ražení!

05) Boj o oheň

Francouzský Boj o oheň je paradoxně jedním z mála filmů, které se pokusily prehistorii naservírovat bez výraznějšího přetlumočení pro moderní publikum – zdejší hrdinové schopní leda tak okázalé gestikulace a zvuků, které většina z nás vydává jenom při chrápání, bojují o nejmodernějších technologický výstřelek jménem Oheň. Obejdou se při tom jak bez popkulturních hlášek, tak i bez přílišného zmatení. Pořád nejde o zrovna akurátní přednes dějin, je to však na filmovém poli do jisté míry unikát! Boj o oheň je experimentální biják, u něhož by asi nebylo dobré, kdyby jej kopírovalo tucet filmů ročně – tenhle unikátní hokus pokus si však za bezprecedentní odvahu zaslouží palec nahoru.

04) Cesta do pravěku

Nestává se často, abychom v našem přehledu měli česko(slovenský) biják, ale Cesta do pravěku si zmínku rozhodně zaslouží. Její recept na filmovou návštěvu minulosti je vlastně podobný Lovcům dinosaurů – Cesta do pravěku má však naštěstí dost rozumu na to, aby nic nevysvětlovala. Magický portál do světa pravěku prostě funguje a basta fidli – podstatné je to, že divákům umožňuje sledovat krutopřísné triky a dobrodružství party sympatických klučinů. Právě Cesta do pravěku ovlivnila i západní pojetí trikového filmu a v důsledku se tak nepřímo podepsala i na Jurském parku. Ale to už je docela jiný příběh…

03) Doba ledová

Jinou možností je vsadit na animovanou komedii – koho zajímá, že dinosauři, mamuti nebo Homo habilis spolu nemluvili po našem, když z nich jde udělat veselé figurky, které můžou citovat Casablancu nebo Impérium vrací úder i 10 tisíc let před naším letopočtem? Doba ledová v tomto směru rozhodně není prvním ani posledním nápadem svého druhu. Podstatné ale je, že se jí podařilo vybalancovat míru vtípků, postav i ždibce popisu původní éry způsobem, díky němuž zůstává v našich myslích aktivní i dnes.

02) Croodsovi

Rovněž Croodsovi se pokusili o identický postup, a nikoliv poprvé – koneckonců, Flintstoneovi nebo Dinosaurové tak činili (každý trochu jinak) rovněž! Croodsovi z roku 2013 jsou tedy spíše nejmodernějším příkladem stejného nápadu v novém provedení. Pravěká rodinka s hlasy Nicolase Cage, Ryana Reynoldse nebo Emmy Stone tu přichází o svou rodnou jeskyni a musí se tak vzdor své bázlivé taktice vydat na výpravu do neznáma, za novým domovem. Croodsovi samozřejmě nejsou žádný dokument, stejně tak ale ani od Života brouka divák neočekává strhující přehlídku entomologických faktů. Ve výsledku jejich recept rozhodně funguje – v roce 2020 se totiž podle všeho dočkáme Croodsových 2!

01) Pozemšťan

Jak zaznělo v úvodu, natočit dobrý film o předhistorické éře, který by na jednu stranu evokoval nezměrnou pustinu dávných časů a na druhou stranu si nemusel pomáhat berličkami pro moderního diváka, je skoro nemožné – Pozemšťan se o to přesto pokusil způsobem, kterému nelze než zvednout palec nahoru. Najdeme tu stále sci-fi element v podobě nestárnoucího někdejšího pračlověka, který se (čistě vlivem genetické mutace) dočkal přežití až do dnešní doby. Nejde o Wolverina, nemá regeneraci, jenom nestárne. Vzdor zasazení do chaty v lesích nejde o horor, ale o konverzační drama, ve kterém se hlavní hrdina pro jednou rozhodl okolí sdělit své tajemství. Popis lidské historie kumulované v jediném člověkovi má však tak hutnou atmosféru, že dovede strhnout v historické nadšení snad kohokoliv – ačkoliv tak jde o film zasazený toliko do dnešní éry, svým způsobem jde o jeden z nejlepších filmů o pravěku vůbec!

Lovci dinosaurů začínají na Prima COOL už v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný