28. prosince 2020 00:05

6 nejlepších filmů o hledání pokladu: Od Indiana Jonese k Pirátům z Karibiku

Jeden z nejstarších žánrů Hollywoodu.

Už v pátek večer se na COOLu dočkáte filmu Ragnarök – Tajemství Vikingů. Tenhle dobrodružný snímek je v zásadě takovým Indiana Jonesem ve světě severské mytologie. Archeologie! Vikingové! Mapa k pokladu! Norský snímek staví na žánru, který má Hollywood dobře prozkoumaný – poznejte šest jeho starších předchůdců.

06) Lovci pokladů

Začneme od konce – jak už to chodí prakticky u každého filmu Nica Cage po přelomu milénia, i Lovci pokladů jsou v subžánru zlatokopeckých filmů nahlíženi s jistým despektem. Když se však oprostíme od jisté regionalističnosti (amerických mystérií) a Nicova šíleného účesu, výsledek je ve skutečnosti vcelku příjemný. Lovci pokladů možná nejsou tak nabušení jako další filmy níže, ve srovnání s dobovým trendem ztělesněným v Šifře mistra Leonarda si však alespoň nehrají na hlubokou filozofii.

05) Poklad na Sierra Madre

Nebude přeháněním říct, že hledači pokladů patří mezi jeden z nejstarších úkazů Hollywoodu. Ať už ve filmovém, či kinoseriálovém provedení, filmaři měli tento žánr zmáknutý od 30. let. Filmy o Indiana Jonesovi původně ostatně odkazovaly právě na tuto starší éru. Důkazem budiž kultovní Poklad na Sierra Madre, klasika z 50. let s Humphrey Bogartem. Příběh o objevu zlata a chamtivosti se dokonce dostal mezi 100 nejlepších amerických filmů vůbec!

04) Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly

Není problém vidět, proč jsou podobné bijáky oblíbené – lze je totiž napasovat na nemlich jakýkoliv další žánr. Je jedno, jestli jste archeolog bojující proti nacistické snaze najít starý artefakt, nebo totéž činíte na Divokém západě, jiné planetě… nebo třeba za zlatého věku bukanýrů! První Piráti z Karibiku s podtitulem Prokletí Černé perly svou zápletkou nakoply celou pirátskou ságu, a to by nebylo možné bez jednoduchého, všeobecně rozeznatelného příběhu!

03) Honba za diamantem

Dostáváme se na první tři pozice a s nimi přicházejí filmy přímo či nepřímo definované jménem Indiana Jonese. Honba za diamantem nezapře, že by bez úspěchu klasiky od Stevena Spielberga nikdy nevznikla – daří se jí však celou formulku umně inovovat, takže leckoho ve své době ani dnes již nenapadne inspirační zdroj filmu. Opět tu sice máme duo krasavice a dobrodruha, díky přesazení do moderní éry a kapku pozměněnému tempu zápletky však Honba za diamantem i dnes září jako právě nalezený klenot!

02) Mumie

Naopak Mumie se inspiruje jonesovkami tak urputně, že by se film klidně mohl odehrávat ve stejném vesmíru. K zápletce přidává kapku více mystiky a fantasy prvků, takže se biják někdy za polovinou změní v nefalšovanou zombie apokalypsu a katastrofák – bylo by však trapné, kdyby si filmy byly příliš podobné. Mumie tak či onak s úspěchem inovovala formulku zlatokopeckého žánru a můžeme-li soudit z letošního remaku značky… lépe jí to šlo právě v devadesátkovém stylu!

01) Dobyvatelé ztracené archy

Králem všech hledačů je však jedině starý dobrý dr. Henry Jones! A ze všech čtyř filmů s Harrisonem Fordem patří největší dík jedničce alias Dobyvatelům ztracené archy. Najdeme tu vše – supersympatického hlavního hrdinu (s kapkou morální kontroverze), sexy společnici i zrádného soupeře! A k tomu pořádnou porci humoru třeba ve formě slavného „šermířského“ souboje. Indy je zkrátka jenom jeden – a to jakkoliv je nevyhnutelné, že se tahle značka jednou dočká předělávky.

Ragnarök Tajemství Vikingů začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný