29. srpna 2022 00:04

Transformers vs. Skála: 7 nejlepších filmů Michaela Baye

Uhodnete, který je nejlepší film, co kdy natočil Michael Bay?

Připravte se na plechovou kavalerii – už v neděli večer začínají na Prima COOL první Transformers od Michaela Baye. Dost možná nejlepší díl robotické ságy udělal z Baye jednoho z nejvýdělečnějších současných režisérů – neradi bychom však, aby zůstaly zapomenuty i jeho menší snímky. Seřadili jsme proto sedmičku Míšových nejlepších bijáků a připomněli, které rozhodně stojí za pozornost.

07) Ostrov

Pamatujete na éru, kdy se Bay snažil natočit „inteligentní sci-fi“? Ani my ne! Kritika, která se dostala v polovině minulé dekády Ostrovu, však byla při zpětném pohledu poněkud nezasloužená. Jasně, tohle sci-fi není ani dokonale chytré, ani dokonale akční. Pokud by se však podobných originálních příběhů v kinech objevovalo více, byl by svět daleko lepším místem.

06) 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

Že umí Bay překvapit, ukázalo i 13 hodin, snímek inspirovaný skutečnými událostmi kolem zničení americké ambasády v Benghází. Snímek působí jako Transformers, z nichž někdo vystříhal scény s roboty a civilisty, tepe krutopřísnou akcí v duchu Černý jestřáb sestřelen – a ačkoliv postrádá i jeho klidnější momenty, pro milovníky válečné akce jde o něco, čemu by určitě měli věnovat pozornost.

05) Mizerové

Zejména za Velkou louží jsou populární Mizerové, u nás poněkud nedoceněná buddy detektivka v duchu Smrtonosné zbraně. Je to recept, na kterém nelze mnoho zkazit – v našich končinách však přesto vyznáváme spíše starší, osmdesátkové poldy. Mizerové ovšem mají díky Bayově zručnosti a charismatu Martina Lawrence a Willa Smitha výborné tempo i atmosféru a hodně nás potěšilo, že se povedl i jejich třetí díl (který už ale nerežíroval Bay).

04) Pot a krev

Bramborovou medaili si odneslo další Bayovo překvápko jménem Pot a krev. Podobně jako 13 hodin je snímek inspirován skutečnými událostmi, tentokrát ovšem namísto vojáků hrají první housle... poněkud jednodušší „gangsteři“. Právě pro přihlouplé hlavní hrdiny však Pot a krev tak příjemně překvapí, a rozhodně stojí za doplnění.

03) Armageddon

Pokud jste vyrůstali v 90. letech, existuje solidní šance, že je Armageddon první Bayův film, který jste viděli. „Pan Blockbuster“ v něm představil charismatického Bruce Willise jako astronauta-naftaře ve směšně vážném příběhu o záchraně planety. Kdo ale popustil uzdu svojí fantazii, našel v nepravděpodobné sci-fi, která hlavně v první půlce šlape jako hodinky, obrovský kus fantastické filmařiny.

02) Transformers

Není nejmenších pochyb o tom, že sága Transformers definuje přínos Baye, když už ne pro kvalitu filmu, tak minimálně pro kasovní úspěchy filmového světa a měřítko produkce. Jenom v prvním dílu série se však Bayovi podařilo filmem skutečně překvapit všechny okolo, ačkoliv za to mohl zřejmě také fakt, že velmi šikovně vykradl Den nezávislosti. Jak se však říká: inspirovat se má od těch nejlepších!

01) Skála

Jedině Skála má ale *všechno*! Opulentní militaristická akce disponuje tím dokonalým poměrem patosu a akce, že (na rozdíl od Transformers a Armageddonu) působí jako cosi, co by se i mohlo stát. Zároveň ale nabízí i dokonalé hvězdy s tvářemi Eda Harrise a Seana Conneryho (!) a nějakým zázrakem se jí daří vyčarovat ultimátního sympaťáka i z podivína Nicolase Cage. Skála byla pro Baye vrcholem, který dodnes nepřekonal – což logicky znamená, že to pořád je nefalšovaná pecka!

Transformers začínají na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný