28. srpna 2019 14:01

7 nejlepších filmů od Luca Bessona, režiséra Leona a Pátého elementu

Leon vs. Pátý element! Co se Lucu Bessonovi povedlo nejvíc?

Ve čtvrtek ve 22.50 dorazí na Prima COOL nebezpečný Leon. Snímek Luca Bessona s Jeanem Renem, Gary Oldmanem a mladičkou Natalie Portman se navždy zapsal do dějin toho, jak na filmovém páse vypadají nájemní vrazi. I proto jde o dost možná nejlepší Bessonův film vůbec! Ale s čím se vlastně dá srovnávat a proč považujeme Leona za lepšího než Pátý element? Čtěte!

07) Lucy

Poprvé a nikoliv naposled můžeme v Lucy vidět, co unikátního dělá Bessona Bessonem. Máme tu drsnou, ale přece zároveň jemnou ženskou postavu, která dostane nečekanou moc – a celé to namísto šťastného konce dopadne tak, že by jeden finále nejraději shrnul do otřepané zkratky "WTF". Lucy je taková Brutální Nikita 2, a i proto musí získat horší příčku (rovněž kvůli tomu, že si Besson z evoluční teorie udělal toaletní papír). Přesto je i v dnešní éře mnoha akčních filmů Lucy bijákem, který uvízl divákům pod kůží. A to je něco, co se rozhodně počítá.

06) Johanka z Arku

Zato Johanka už je jinačí kafe! Když dnes někdo řekne, že Milla Jovovich hraje slavnou středověkou válečnici a náboženskou ikonu, člověk by očekával, ovlivněn sérií Resident Evil, přehnaně brutální akční scény. Jenže i Johanka kombinuje historický velkofilm (na velmi hubeném rozpočtu) s příběhem tragické hrdinky způsobem, který umí jedině Besson. Snímek totiž získává body hlavně za jedno z prvních realističtějších vykreslení středověkého bojiště.

05) Magická hlubina

Bessonovy filmy vždy měly svou unikátní poetiku a Magická hlubina to dokazuje asi nejlépe. Snímek o soupeření dvou potápěčů, kteří jsou šťastnější v hlubinách moře než na souši, potěší jak milovníky moří, tak i introverty. Jen málokterý filmař dovede tak přesvědčivě vykreslit radost z atypických vztahů – a jedině Besson dovedl ve "vztahu" jednoho z hrdinů s delfínem (!) podtrhnout absurdní poetiku okamžiků, kdy se člověk cítí být sám, a přece spojený se zbytkem přírody.

04) Valerian a město tisíce planet

Dost možná poslední nejvýraznější zářez Bessona na pažbě světového filmu přišel před pár lety. Valerian sice vycházel ze stejnojmenného komiksu, takže tu Besson nemusel přicházet s přemírou vlastních nápadů, o to víc se však vyřádil na obrazové složce. Biják, který vypadá tak trochu jako volné pokračování Pátého elementu, sice působí krapet primitivnějším dojmem, při sledování jeho opulentního vizuálu na to ale rádi zapomenete!

03) Brutální Nikita

Pradávná Brutální Nikita byla Bessonovým prvním světovým hitem. Lze tu vidět stopy DNA Bessonových budoucích filmů – od silné a poněkud narušené ženské hrdinky po svět temný jako ranní káva. Příběh o ženě odstouzené na smrt, která se stane tajnou agentkou, je perfektní kombinací thrilleru a akčňáku. Ostatně nikoliv nadarmo se Bessonův film stal předlohou stejnojmenného seriálu z 90. let.

02) Pátý element

Pro mnohé bude umístění Pátého elementu na stříbrné příčce možná překvapiv, objektivně jde totiž rozhodně o populárnější biják, který je dodnes hojně využívaný i v kultuře memů. Pátý element také rozhodně spolkl víc filmařského úsilí. Jenže výsledek je... "jenom" proklatě dobrá zábava, která pro veškerou show nemá zrovna přehršle myšlenek na rozdávání. Snad i proto je populárnější, ale také proto musí zlatou příčku získat někdo docela jiný.

01) Leon

Jenom Leon skloubil unikátním způsobem akční film, romanci (i když dost divnou!) a Bessonovu tklivou poetiku do nestárnoucí formy. Za lepší umělecký dojem může tragický antihrdina i netradiční příběh. Zatímco superhrdinských bijáků v duchu Pátého elementu dnes najdete hromadu (stačí vzpomenout na marvelovky), snímek o tom, jak vyhořelý nájemný zabiják trénuje náctiletou nástupkyni, to je docela jiná káva. Tak díky, pane Bessone, za všechny vaše netradiční bijáky!

Leon začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný