17. prosince 2019 08:17

5 nejlepších filmů, ve kterých se kradou šperky

Klenoty filmové o klenotech fiktivních.

V sobotu ve 20.00 se na COOLu rozjede kriminální komedie Růžový panter 2. Inspektor Clousseau s tváří Steva Martina se v remaku šedesátkové klasiky opět bude muset vydat na stopu uloupeného obřího diamantu. Proč zrovna tohoto drahého kamene? Hlavní postavou původního Růžového pantera není Clouseau, nýbrž onen diamantový lupič sám - a loupeže diamantů jsou klasický filmový způsob, jak udělat zloduchy lidštější!

05) Debbie a její parťačky

Znáte Dannyho parťáky? Pak znáte i Debbie a její parťačky - pár let nazpět totiž někoho napadlo udělat podobnou lupičskou týmovku, ale s dvěma chromozomy X. A tak se před kamerou sešly Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter nebo třeba Rihanna! Jenže vykrádat casina se zřejmě pro dámy nesluší, a tak ve svém svižném loňském bijáku vzaly atakem právě klenoty. Je to první a nikoliv poslední příklad toho, že je kradení drahých kamenů tak nějak "sympatičtější". Nevěříte? Představte si stejný filmový koncept, v němž by ale Debbie do New Yorku převážela pervitin, ilegální zbraně anebo bílé maso...

04) Chyťte zloděje

Ostatně, jakési láskyplné pojetí loupení klenotů má dlouhou tradici. Už klasická Hitchcockova komedie Chyťte zloděje se pyšní nemlich stejnou story. Cary Grant je tu jako někdejší lupič v podezření, že se vrátil ke svému starému řemeslu - anebo že má svého napodobitele! Aby se zbavil obvinění, musí Grant vylákat druhého lupiče na světlo a rozhodne se tak učinit sledováním bohatých majitel klenotů na francouzské riviéře. Co ale čert nechtěl, jednou takovou je i krásná Grace Kelly. V Hitchově filmografii jde o slabší kousek (což pořád znamená, že je na pár Oscarů), jeho recept na nenáročnou podívanou je však perfektně koukatelný i po víc jak pěti dekádách.

03) Femme Fatale

Klenoty však mají i jinou zásadní výhodu - jsou snadno přenosné. A tak zápletka kolem nich může být potenciálně velmi mobilní. Třeba taková Femme Fatale z roku 2001 uloupí drahý šperk a vypálí tak rybník svým komplicům - jen aby se pod jinou identitou musela později vrátit na místo činu. Ona úvodní loupež je jen výchozím bodem pro další zápletku, ale uznejte, že šperk elegantně řeší celou plejádu problémů. Pokud by Rebecca Romijn namísto klenotu kradla tanker plný ropy nebo prováděla legální, leč neetickou burzovní habaďůru, bylo by to podstatně méně sexy a zároveň o to méně přehledné.

02) Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

V našem pravidle o nenáročnosti filmových klenotů jako ideálních motorů zápletky & metody, jak polidštit lupiče, však máme jednu kuriózní výjimku. Jednou za čas se najde filmař, který zavedená pravidla otočí a postaví na hlavu - třeba tak jako v Než ďábel zjistí, že seš mrtvej. Dvojice bratrů (Philip Seymour Hoffman a Ethan Hawke) se tu totiž vlivem vlastních finančních problémů rozhodne, že v přestrojení přepadne klenotnictví rodičů. V klasickém coenovském duchu se však relativně nenáročné přepadení brutálně vymkne z rukou a umře při něm jejich matka, načež se jejich otec rozhodne začít pátrat po vrazích.

01) Růžový panter

Nejslavnějším příkladem filmu o krádeži klenotů ale už navěky bude původní Růžový panter! Přišel zkrátka v optimální době - nešlo o první ani poslední podobný biják, ale souhrou náhod se proslavil nejvíc. I v tomhle případě však došlo na jistou variaci výše uvedené formulky - jak již padlo, hlavním hrdinou filmu byl původně lupič David Niven. Teprve geniální přednes Petera Sellerse jako Clouseua vynesl jeho postavu detektiva na vrchol a zažehl separátní sérii, která se diamantovým počátkům po čase zcela ztratila. I takhle nevypočitatelná je však občas povaha skutečných klenotů!

Růžový panter 2 začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný