30. prosince 2021 11:00

Nejlepší filmy roku 2021: Povedl se nejvíc Spider-Man, Duna nebo Zaklínač?

V roce 2021 o skvělé filmy rozhodně nebyla nouze. Jaké největší pecky se navzdory pandemii objevily?

Filmová nadílka roku 2021 se mohla pyšnit řadou hitů odložených z předchozího, pandemií silně poznamenaného roku. Přestože se česká kina otevřela až v květnu 2021, v letních měsících byl obrovský přetlak kvalitních titulů, které se bohužel ani nemohly dočkat adekvátní divácké pozornosti. A když si k tomu připočítáte občas nečekaně vydařené kousky na streamovacích platformách, je jasné, že v druhém pandemickém roce bylo hodně z čeho vybírat. Podívejte se na náš redakční žebříček.

10) Zaklínač: Vlčí sen

Poněkud nedoceněný poklad, ovšem pro fanoušky fantasy světa Andrzeje Sapkowskiho milá povinnost. Animovaný filmový spin-off oblíbeného seriálového Zaklínače představil origin Geraltova mentora Vesemira, a přestože snímek dávali do kupy korejští animátoři, klíčové prvky Sapkowskiho předloh zůstaly zachovány – jako třeba serióznější tón, barevné a životné postavy i propracované reálie.

9) Rodina na baterky

Rozjuchaný animák splnil skoro vše, co lze od rodinného filmu očekávat. Příběh o dospívající dívce, která se musí usmířit se svým otcem během nečekané apokalypsy, nabídl svižnou akci, chytrý humor, zamyšlení nad úlohou techniky v našich životech a nakonec samozřejmě i trochu toho poctivého dojetí. Co chtít víc?

8) Sebevražedný oddíl

Přepálená kombinace násilí a humoru – na to jsme od Jamese Gunna, autora Strážců Galaxie, už celkem zvyklí. Přestože předchozí Sebevražedný oddíl z roku 2016 řadu fanoušků zaujal, dočkal se spíše odmítavých reakcí, a proto je jen dobře, že se Gunnovi podařilo reputaci bandy agresivních ztroskotanců napravit a divákům připravit velmi uvolněnou letní zábavu.

7) K zemi hleď!

Za pět minut dvanáct se do letošní topky procpala ještě satira zkušeného Adama McKaye (Sázka na nejistotu, Vice, Zprávař). Ve stylové komedii září Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence jako duo vědců, kteří se snaží upozornit na nevyhnutelnou srážku velké komety se Zemí – ve věku fake news a všudypřítomných konspirací jim však nikdo nevěří. Zábavná i mrazivá výpověď o dnešní době stojí za pozornost.

6) Není čas zemřít

Loučení Daniela Craiga s rolí Jamese Bonda asi nemohlo dopadnout o moc lépe. Počínaje Casinem Royale v roce 2006 se rozjela nová, umírněnější a depresivnější podoba nejslavnějšího agenta, která se v adekvátně emotivním finále uzavřela. Velebený filmař Cary Joji Fukunaga naservíroval vyvážený mix akce, napětí, šarmu i nostalgie.

5) Nikdo

Charakterní herec Bob Odenkirk diváky v této variaci na Johna Wicka doslova uhranul. Pod jeho zdánlivě sucharskou páprdovitostí se totiž dobře skryl zabijácký agent, který si na efektní akční finále navíc pozval nepravděpodobné parťáky. Svižný a přímočarý akčňák se svou upřímností i množstvím ikonicky tvrďáckých scén zařadil mezi nečekané letní hity.

4) Rozhněvaný muž

Kombo Guye Ritchieho a Jasona Stathama – to je záruka kvalitní podívané. Věčný hračička Ritchie se tentokrát držel trochu na uzdě a tajemný příběh o pomstě prodával především pomocí sošné Stathamovy tváře. Přesto se v důsledku jednalo o velmi příjemnou krimi jednohubku s opulentní finální přestřelkou.

3) Duna

Denis Villeneuve to dokázal. Nejenže předčil zajímavou, leč přece jen značně problematickou adaptaci od Davida Lynche z roku 1984, zároveň důstojně vystihl podstatu románové předlohy Franka Herberta. Spíše než na detailní vysvětlování fungování komplexního vesmíru v daleké budoucnosti se zaměřil na vystižení atmosféry a divákům hladovým po výrazných kino-zážitcích nabídl nezapomenutelný pouštní spektákl.

2) Poslední souboj

Přestože jedna ze dvou novinek Ridleyho Scotta v kinech pohořela, nás bez přehánění uchvátila. Kombinace poctivě staromilské filmařiny, stylové exkurze do končícího středověku i tematicky moderních přesahů dopadla z hlediska kvality lépe, než si fanoušci hollywoodského matadora mohli přát.

1) Spider-Man: Bez domova

Pod producentským dohledem Kevina Feigeho se podařilo nejen důstojně završit novou spidermanovskou trilogii, ale také veškeré konkurenci předvést, jak by měl vypadat svižný popcornový fan-servis v roce 2021. Návraty atraktivních postav z předchozích adaptací Spider-Mana se ukázaly jako uspokojivý i příběhově funkční tah, a tak se prosincový pavoučí hit vyhoupl až do čela letošního žebříčku.

Souhlasíte s tímto žebříčkem, nebo jsme na nějaký hit zapomněli?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný